این ترک فعل مدیران وقت شهرداری رشت، بدون مجازات باقی خواهد ماند؟
این ترک فعل مدیران وقت شهرداری رشت، بدون مجازات باقی خواهد ماند؟
خزر: شهر رشت به علت ترک فعل برخی مسئولین وقت شهری، بخش اعظمی از ناوگان عمومی خود را از دست داده و شهروندان رشتی 5 سال از امتیاز استفاده از اتوبوس ها محروم مانده اند.

به گزارش خزرآنلاین، کلانشهر رشت یکی از ضعیف ترین ناوگان حمل و نقل عمومی را در مقایسه با سایر کلانشهرها دارد. این موضوع اگرچه بارها مورد تاکید مسئولین شهری و استانی قرار گرفته اما بد نیست بدانید بخش اعظمی از همین تعداد اتوبوس های موجود هم چند سال قبل به منظور بازسازی راهی قزوین شده و با ترک فعل مدیران وقت، به سرنوشتی عجیب دچار گردید.

در سال ۱۳۹۵ و بر مبنای تفاهم نامه‌ای که بین سازمان مدیریت حمل و نقل بار و مسافر شهرداری رشت و سازمان همیاری شهرداری‌های کشور منعقد شده بود، تعداد ۱۰۲ دستگاه اتوبوس جهت بازسازی بدنی و فنی به سازمان اتوبوسرانی شهرداری قزوین منتقل شد. با این حال تنها ۱۵ دستگاه از اتوبوس‌های بازسازی شده به رشت برگشت و تعداد ۵۲ اتوبوس بدون تعیین تکلیف در قزوین باقی ماند. البته از میان اتوبوس های ارسالی، ۳۵ دستگاه اتوبوس هم هم طبق نظر کارشناسان، قابلیت بازسازی نداشت. 

پس از گذشت ۵ سال، دیروز شهردار رشت از بازگشت ۵۲ دستگاه اتوبوس که قابلیت بازسازی دارند به شهر رشت خبر داد و گفت: بر اساس این توافق می‌بایست هر ماه ۲۰ دستگاه اتوبوس بازسازی و به شهرداری رشت تحویل داده می‌شد که این امر متاسفانه بدلیل‌ عدم پیگیری و همکاری‌های لازم محقق نگردید.

منطقا از اظهارات شهردار رشت باید چنین برداشت کرد که ۵۲ دستگاه اتوبوس شهرداری رشت علیرغم نیاز شدید ناوگان حمل و نقل عمومی، به جای اینکه بازسازی شده و به رشت برگردد، ۵ سال در شهر قزوین مانده و حالا هم بدون بازسازی به رشت برگشت داده شده است! علت این اتفاق عجیب هم بنا به گفته شهردار رشت، عدم پیگیری مسئولان وقت بوده است! 

این یعنی در شرایطی که مردم از کمبود ناوگان حمل و نقل عمومی در شهر رشت گله مند بودند و شهرداری رشت با برافراشتن بنرهای رنگارنگ بر استفاده از ناوگان حمل و نقل عمومی به جای خودروی شخصی تاکید می کرده، برخی مسئولین وقت حتی زحمت پیگیری های لازم برای بازسازی و برگرداندن اتوبوس های متعلق به شهرداری رشت را به خود ندادند تا امروز و با گذشت ۵ سال، این اتوبوس ها بدون بازسازی به رشت بازگردند! 

اگر این ادعای شهردار رشت صحت داشته باشد، باید گفت شهر رشت به علت ترک فعل برخی مسئولین وقت شهری، بخش اعظمی از ناوگان عمومی خود را از دست داده و شهروندان رشتی ۵ سال از امتیاز استفاده از اتوبوس ها محروم مانده اند. ترک فعلی که می تواند مصداقی واضح برای اظهارات اخیر رییس دستگاه قضا باشد. 

آیت الله رئیسی چندی قبل با اشاره به ترک فعل برخی مدیران گفتند: مسئولین بدانند که اگر ترک فعلی را انجام دهند و در اثر این ترک فعل، حتی چند سال بعد خسارتی به مردم وارد شود، مسئول ترک فعل کننده باید پاسخگو باشد.

بیشتر بخوانید:
صدور رای پرونده جنجالی ویلموتس؛ ۱۶۷ میلیارد تومان ناقابل؟