با دستور شهردار رشت؛ پایان میراث ناهنجار ثابت قدم رقم خورد!
با دستور شهردار رشت؛ پایان میراث ناهنجار ثابت قدم رقم خورد!
خزر: اگرچه نصب این نرده ها از همان ابتدا با مخالفت های جدی روبرو شد اما دیروز، احمدی با صدور دستور جمع آوری آخرین نرده های باقیمانده، کار نیمه تمام نصرتی (شهردار اسبق رشت) را تمام و رشت را برای همیشه از شر این نرده های مزاحم و بی مصرف خلاص کرد.

به گزارش خزرآنلاین، دیروز بود که معاون حمل و نقل و امور زیربنایی شهرداری رشت خبر از جمع آوری نرده‌های خط ویژه اتوبوس خیابان امام خمینی (ره) بر اساس درخواست‌های شهروندان داد و گفت: بخشی از این نرده ها از میدان دکتر حشمت تا میدان فرهنگ در سال ۹۶ جمع آوری شد و اکنون با توجه به نزدیک شدن به سال جدید و درخواست های مکرر شهروندان، شهرداری رشت اقدام به جمع آوری بقیه این نرده ها کرده است.

اگرچه نصب این نرده ها از همان ابتدا با مخالفت های جدی روبرو شد اما دیروز، احمدی با صدور دستور جمع آوری آخرین نرده های باقیمانده، کار نیمه تمام نصرتی (شهردار اسبق رشت) را تمام و رشت را برای همیشه از شر این نرده های مزاحم و بی مصرف خلاص کرد.

با این حال، نصب و جمع آوری این نرده ها، موضوعی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت و مواردی از قبیل آن چه در ادامه می آید را بی پاسخ گذاشت. 

۱- بنا بر آن چه که در خبرها آمده بود، یک شرکت مشاور، مطالعات اجرای طرح بی‌.‌آر.‌تی را بر عهده داشته و برای این مطالعات، بودجه چشمگیری از سبد بیت المال به این شرکت پرداخت شده است. اگرجه نقل قول ها در مورد میزان پرداختی به مشاور، متفاوت است اما حالا که مشخص شده اجرای این طرح از ابتدا اشتباه بوده، آیا نباید فرد یا افرادی که این چنین بودجه بیت المال را صرف چنین پروژه عبث و بیهوده ای کرده اند، مجاب به پاسخگویی کرد؟ 

 

۲- بد نیست بدانید برای اجرای این طرح بی فایده ‌۳۷ اصله از سرسبزترین و تنومندترین درختان به بهانه تعریض مسیر تردد اتوبوس‌های تندرو در رشت قطع شدند! قابل تامل آنکه بسیاری از مدیران وقت شهرداری رشت به جای مخالفت با این اقدام، سعی بر توجیه آن داشته به نحوی که حسین‌زاده مدیرعامل سازمان پارک‌ها و فضای سبز شهرداری رشت معتقد بود با اجرای این پروژه مشکل ترافیکی این مسیر از بین می‌رود و بسیاری از معضلات زیست محیطی نیز کاسته می‌شود! همچنین فاطمه قدیمی، مدیر وقت روابط عمومی شهرداری رشت هم در دفاع از احداق خط ویژه بی.آر.تی گفته بود بررسی‌ نتیجه نظرسنجی های انجام شده نشان می دهد بیش از ۸۰ درصد شهروندان در صورت وجود خطوط حمل و نقل عمومی تمایل به استفاده از وسایل نقلیه انبوه را دارند!

 

۳- مدت هاست که رسانه های مختلف گزارشات مختلفی از کمبود اتوبوس در ناوگان حمل و نقل عمومی شهر رشت منتشر می کنند. در آخرین مورد هم خبر رسید که از تعداد ۱۰۲ دستگاه اتوبوس که سه سال پیش برای تعمیر به قزوین ارسال شد، ۳۵ اتوبوس قابل استفاده نیست و به بیان دیگر این اتوبوس ها لخت شده اند و جز بدنه چیزی از آن ها نمانده است! اگرچه موضوع اتوبوس های ارسالی به قزوین باید در جای خود مورد بررسی قرار گیرد اما سوال اینجاست وقتی اتوبوسی وجود نداشته، چرا خط ویژه اتوبوسرانی بی.آر.تی راه اندازی شده و ده ها درخت قطع و میلیاردها تومان از بودجه بیت المال صرف ساخت خط ویژه اتوبوسرانی شده است؟! 

 

۴- بسیاری از مسئولان وقت از جمله محمود باقری خطیبانی، عضو شورای چهارم بارها خبر از وجود شائبه های مختلف در روند احداث پروژه بی.آر.تی دادند. باقری خطیبانی در یادداشتی که اسفند ماه ۹۶ پس از برچیده شدن بخش اول میله های پروژه بی آر تی منتشر شده، می نویسد: من تردید ندارم در اجرای پروژه پیاده راه و بی آرتی و دیگر پروژه های شهری در زمان آن معزول (ثابت قدم)، فساد صورت گرفته است و من هم در رسانه ها و هم در نامه های مکتوبی که به دستگاه های نظارتی نگاشته ام دلایلم را ارایه داده ام. اما بر فرض که تمام ادعاهایم واقعیت نداشته اند آیا اجرا و برچیدن یک پروژه چند میلیاردی فساد نیست؟

 

۵- نحوه نصب نادرست این میله های بی.آر.تی در کنار مکان یابی نادرست و عدم وجود علایم هشدارهنده، تا کنون سبب بروز تصادفات و خسارت های جانی و مالی فراوان شده است. چرا شهروندان مظلوم رشت می بایست تاوان اشتباهات فرد یا افراد انگشت شماری را بدهند که به هر دلیلی بر نصب این میله ها اصرار داشته اند؟ در کنار چند میلیارد تومانی که برای خردید و نصب این میله ها هزینه شد، خسارت هایی که به جان و مال شهروندان رشت وارد شد را هم باید به حساب ضرر و زیان ناشی از این اقدام غیرکارشناسی نوشت.