با مردم مستقیم حرف بزنید/نباید به سال آخر دولت به عنوان وقت اضافی نگاه کرد/ بسیاری از موانع تولید در داخل کشور است
با مردم مستقیم حرف بزنید/نباید به سال آخر دولت به عنوان وقت اضافی نگاه کرد/ بسیاری از موانع تولید در داخل کشور است
خزر: یک اهمیت سال آخر دولت این است که آخرین فرصت شما برای کار کردن برای ملت، کشور، خدا و اسلام است.

به گزارش خزرآنلاین، همزمان با هفته دولت، جلسه هیات دولت از طریق ارتباط تصویری با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای برگزار شد.

پس از ارائه گزارش رئیس‌جمهور، رهبر انقلاب اسلامی در این برنامه سخنرانی کردند.

رهبر انقلاب در ابتدای سخنان خود فرمودند: هفته دولت مناسبتی است برای یادآوری و مرور خدمات یکساله اعضای دولت؛ جمع‌بندی عملکرد‌ها و نقد نقاط ضعف و نقاط قوت.

ایشان تاکید کردند: هم دستاورد‌ها را بگویید، هم تنگنا‌ها را بگویید، هم آنچه را که توانستید انجام بدهید را بگویید، هم آنچه را که باید انجام می‌دادید و انجام نشده را بگویید.

آیت‌الله خامنه‌ای یادآور شدند: با مردم مستقیم حرف بزنید تا آنجایی که ممکن است؛ این روز‌ها محدودیت هست لکن از طریق تلویزیون و با تماس‌های رو در رو با مردم برای آن‌ها توضیح بدهید.

ایشان خاطرنشان کردند: یک اهمیت سال آخر دولت این است که آخرین فرصت شما برای کار کردن برای ملت، کشور، خدا و اسلام است. این‌جور نباید تصور کرد که یکسال چیزی نیست، نه یکسال خیلی زمان است. یکسال سه‌تا صد روز به اضافه یک شصت و پنج روز است، یعنی بنابراین زمان کمی برای کار نیست.

رهبر انقلاب بیان داشتند: اهمیت دیگر سال آخر دولت این است که بعضی کار‌های اساسی را که در دولت شما جواب ممکن است ندهد، اما برای دولت بعد به یادگار بگذارید، بگذارید با نام نیک، با تشکر از شما یاد بشود؛ اصلاح ساختار بودجه، اصلاح نظام بانکی، اصلاح نظام مالیاتی، یا اصلاح قانون اجرای سیاست‌های اصل ۴۴ کار‌های ماندگار است، کار‌های اساسی است که برای بعد باقی می‌ماند.

ایشان افزودند: در این سال کار‌هایی که شروع شده یا قول آن داده شده، سعی بشود تمام شود. قول ششصد هزار واحد مسکونی، طرح‌های در دست افتتاح وزارت نیرو، سیاست پالایشگاه‌سازی، اقداماتی که در مورد شرکت‌های دانش‌بنیان شروع شده، اقدامات مربوط به نظام سلامت مخصوصاً در مواجهه‌ی با کرونا، و مسئله افزایش تولیدات کشاورزی که قول داده شده را ادامه بدهید و با جدیّت دنبال کنید. به‌هیچ وجه نباید به صورت وقت اضافی به سال آخر نگاه کرد.

رهبر انقلاب با بیان اینکه مسئله تولید کلید اصلی است برای اشتغال، برای معیشت و برای کاهش تورم، برای ایجاد ارزش پول ملی، فرمودند: تولید واقعاً مادر همه این‌ها است. هرچه می‌توانیم در مورد تولید بایستی کار کنیم. موانع تولید را برطرف کنید. بسیاری از این موانع در درون کشور است، مانند مسئله واردات بی‌رویه، مشکلات قطعات، ناهماهنگی‌ها در بخش‌های پایین دستی و مسأله مجوزها.

ایشان با تاکید بر اینکه واردات بی‌رویه چیز خطرناک و مهمی است، عنوان کردند: گاهی این واردات، واردات لوکس است یعنی هیچ نیاز بهش نیست؛ شنیدم که برای واردات یک نوع گوشی لوکس آمریکایی در سال ۹۸ حدود نیم میلیارد دلار مصرف شده. البته بخش خصوصی این کار را می‌کند، منتها دولت بایستی جلوی این را بگیرد.

آیت‌الله خامنه‌ای یادآور شدند: خوشبختانه چندسال است که در کشور از طرف بخش‌های نیرو‌های مسلح، وزارت دفاع نهضت قطعه‌سازی راه افتاده؛ مراجعه کنید به آنها، برایتان قطعه را بسازند و می‌توانند. ما قطعات بسیار ظریف و پیچیده را خوشبختانه توانستیم بسازیم؛ در نیرو‌های مسلح بعضی از قطعاتی که تصور نمی‌شد قابل ساخت باشد، خوشبختانه ساخته شد؛ از این استفاده بشود. در بخش‌های پایین‌دستی گاهی ناهماهنگی‌های عجیب و غریبی هست. مثلاً یک کارخانه مصرف‌کننده فولاد شکایت می‌کند که ورق فولاد را به من نم‌یدهند؛ ورق فولادی که در داخل تولید می‌شود.