در برخورد با تخلفاتی که از ناحیه افراد نامدار سر می‌زند، هیچ رحمی نباید داشت/ عامل تخریب و غارت اموال صنایع پوشش گیلان تحت تعقیب قضایی/ خصوصی سازی با آتش زدن مال مردم فرق دارد / پرونده های رشت الکتریک سریعا بررسی و پیگیری شود/ مسؤولان حق آزمون وخطا ندارند
در برخورد با تخلفاتی که از ناحیه افراد نامدار سر می‌زند، هیچ رحمی نباید داشت/ عامل تخریب و غارت اموال صنایع پوشش گیلان تحت تعقیب قضایی/ خصوصی سازی با آتش زدن مال مردم فرق دارد / پرونده های رشت الکتریک سریعا بررسی و پیگیری شود/ مسؤولان حق آزمون وخطا ندارند
خزر: آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه صبح امروز وارد فرودگاه رشت شد و مورد استقبال مسئولان ارشد استان گیلان قرار گرفت.

به گزارش خزرآنلاین، آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی رئیس قوه قضائیه صبح امروز وارد فرودگاه رشت شد. (گزارش تصویری)

استان گیلان در حالی میزبان رئیس دستگاه قضا است که استاندار گیلان، فرمانده سپاه قدس، نماینده ولی فقیه و رئیس کل دادگستری در کنار جمعی از مسئولان به استقبال آیت الله رئیسی رفتند.

رئیس قوه قضائیه در جریان سفر کاری خود به گیلان علاوه بر بررسی مسائل و مشکلات قضائی و حقوقی این استان در شورای قضایی استان، با نماینده ولی‌فقیه در استان و دیگر مسؤولان‌ دیدار می‌کند.

دیدار با قضات، کارکنان و مسؤولان قضایی و همچنین حضور در شورای اداری از برنامه‌های رئیس قوه قضائیه در سفر به گیلان بوده و ‌این سفر با هماهنگی ستاد ملی مبارزه با کرونا و رعایت کامل دستورالعمل‌های بهداشتی این ستاد برگزار می‌شود‌.

بررسی مشکلات ٣١ حوزه قضایى گیلان از سوی هیأت ۳۰ نفره

آیت‌الله سید ابراهیم رئیسی در بدو ورود به استان گیلان و در جمع با خبرنگاران با بیان اینکه حضور در محضر مردم گیلان برای بنده یک افتخار بسیار گران‌قدر است، اظهار کرد: تمام مردم شهرستان‌های این استان که نزدیک به هشت هزار شهید در دوران انقلاب و دفاع مقدس تقدیم نظام اسلامی کردند سلام عرض کرده و همه مردم قهرمان‌پرور گیلان برای همه مسؤولان قابل‌احترام و تکریم هستند.

وی با خطاب به مردم شهیدپرور گیلان و ابراز ناراحتی از بابت عدم دیدار حضوری با مردم گفت: کشور در شرایط حساس کرونایی به سر برده و به این دلیل امکان حضور در اجتماعات مردمی وجود نداشته و ازاین‌جهت احساس خسران و از آنان عذرخواهی می‌کنم ولی رعایت پروتکل‌های بهداشتی برای همه ما واجب است.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به اینکه مشکلات و مسائل قضایی گیلان در این سفر یک‌روزه موردبررسی قرار می‌گیرد، تصریح کرد: حتی‌الامکان در این سفر و در دیدار با مسؤولان استانی و قضایی مشکلات استان بررسی و آنچه را بتوان در این استان حل‌وفصل کرد حل و مسائل مربوط به مرکز در اولین جلسات در مرکز پیگیری‌های لازم انجام می‌شود زیرا سفرهای ما به استان‌ها برای حل مشکلات باید ضمانت اجرایی داشته و پیگیری‌های مدون تا زمان حصول نتیجه انجام شود.

رئیسی با تأکید بر آگاهی از مشکلات گیلان در حوزه‌های مختلف بیان کرد: در چند هفته گذشته یک گروه ۳۰ نفره از همکاران و کارشناسان ما در قوه قضائیه در چند روز گذشته در گیلان حضور یافته در بازدید از ۳۱ حوزه قضایی مشکلات استان را در اختیار ما قرار داده و ما امروز در سفر خود به گیلان از ریز مشکلات و جزئیات آن آگاه شده و برای حل آنان تلاش و اقدامات لازم اتخاذ می‌شود‌.

بازدید رئیس دستگاه قضا از کارخانه پوشش و رشت الکتریک

 پس از رفع مشکلات ماشین سازی تبریز، کشت و صنعت مغان، سبلان پارچه، تراورس و برخی مجموعه‌های تولیدی مهم دیگر کشور توسط دستگاه قضا که به دلیل واگذاری‌های معیوب، مسیر تولید در آن‌ها متوقف شده بود، این بار در جریان سفر استانی آیت الله رئیسی به گیلان، رئیس دستگاه قضا از کارخانه «صنایع پوشش ایران» بازدید کرد.

در جریان بازدید آیت الله رئیسی از بخش های مختلف کارخانه صنایع پوشش ایران و پس از گفتگو با رئیس جدید این کارخانه و نماینده های کارگران، تصمیمات مهمی در راستای رفع مشکلات این واحد تولیدی و احیای آن اتخاذ شد.

آیت الله رئیسی در واکنش به سخنان نماینده کارگران کارخانه صنایع پوشش ایران که گفت «ماشین آلات و دستگاه های کارخانه صنایع پوشش روزانه می تواند ۱۰ تا ۱۲ تن انواع نخ ریسندگی تولید کند»، تاکید کرد که این ماشین آلات و دستگاه ها باید در اسرع وقت نصب شوند.

رئیس قوه قضاییه در جریان این بازدید گفت: آنچه در کارخانه صنایع پوشش ایران اتفاق افتاده این بوده است که عده ای بارش برف را بهانه کردند تا این کارخانه از کارخانه بودن بیفتد و از زمین آن استفاده کنند.

رئیس دستگاه قضا با بیان اینکه یک فاجعه بزرگ نسبت به اموال عمومی و بیت المال رخ داده و عده ای به خاطر سودجویی و منفعت ، یک مرکز بزرگ تولیدی را به این روز درآورده اند، گفت: مسئله برف نبود چرا که اگر سنگ هم از آسمان می بارید، وضعیت کارخانه صنایع پوشش ایران نباید به این روز می افتاد. سودجویان این کارخانه را تخریب کردند تا از زمین آن سوءاستفاده کنند.

آیت الله رئیسی همچنین گفت: تا امروز بازدیدهای زیادی از کارخانه های سراسر کشور داشته ایم اما وضعی که امروز در کارخانه صنایع پوشش ایران مشاهده کردیم بسیار عجیب است و گویی یک جنگ و فاجعه در اینجا اتفاق افتاده و ثروت ملی به تاراج رفته است.

رئیس دستگاه قضا ضمن اینکه وعده داد که هر چه سریع تر با همت مسئولان این کارخانه همه موانع از جمله موانع حقوقی و قضایی برطرف شوند گفت: حتی یک روز هم نباید توقفی صورت بگیرد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه گیلان به عنوان قطب نساجی کشور شناخته می شود به دادگستری گیلان دستور داد که هرچه سریعتر حل مشکلات کارخانه صنایع پوشش ایران را در دستور کار قرار دهد.

آیت الله رئیسی همچنین تاکید کرد: مردم باید هرچه سریع تر ببینند که تولید در این کارخانه دوباره به راه افتاده است.

آیت الله رئیسی در واکنش به سخن نماینده کارگران که گفت «در صورت راه اندازی بخش ها و پروژه های مختلف کارخانه صنایع پوشش ایران برای۳ تا ۴ هزار نفر کارآفرینی خواهد شد» تاکید کرد: مردم باید هرچه سریع تر ببینند که تولید در این کارخانه دوباره به راه افتاده است.

رئیس قوه قضاییه تاکید کرد: فردی که کارخانه صنایع پوشش ایران را تخریب کرده، به عنوان کسی که اموال عمومی و بیت المال را به غارت برده، باید تحت تعقیب قانونی قرار بگیرد.

در برخورد با تخلفاتی که از ناحیه افراد نامدار سر می‌زند، هیچ رحمی نباید داشت

آیت الله رئیسی در جریان سفر به استان گیلان از نمایشگاه مسائل اولویت دار استان گیلان بازدید کرد.

رسیدگی قضایی به مشکلات قطب صنایع ابریشم ایران، رسیدگی قضایی به مشکلات چای کاران، رسیدگی قضایی به موضوع ساحل خواری و همچنین رسیدگی قضایی به مشکلات پارک نمونه گردشگری که اکنون محل دفن زباله شده است، از جمله مسائل اولویت داری بودند که مشکلات آنها در این نمایشگاه در معرض مشاهده رئیس دستگاه قضا قرار گرفت. 

آیت الله رئیسی در جریان بازدید از این نمایشگاه تاکید کرد: هر سازمان و دستگاهی اگر تخلفی داشته باشد و خلاف قانونی انجام دهد باید قاطعانه و به صورت مضاعف با آن برخورد شود.

رئیس قوه قضاییه افزود: در برخورد با تخلفات به ویژه تخلفاتی که از ناحیه افراد نامدار سر می زند، هیچ رحمی نباید داشت و باید به شدت با آن مقابله کرد چرا که اگر این افراد در جامعه تخلف کنند، تخلف در جامعه باب می شود.

آیت الله رئیسی با اشاره به برخی سندسازی ها در جریان ساخت و سازهای غیرمجاز گفت: «سندسازی» و فرار از قانون، یک جرم جدید است و اگر فرد متخلف در این زمینه مسئول هم باشد، باید به شدت و به صورت مضاعف با وی برخورد شود تا مردم ببینند که در برخورد با افراد متخلف، تفاوتی برای دستگاه قضا وجود ندارد.

رئیسی: خصوصی سازی با آتش زدن مال مردم فرق دارد / مسئله کارخانه «ایران پوشش» فاجعه است

آیت‌الله ابراهیم رئیسی،رئیس قوه قضائیه ظهر امروز در جلسه شورای اداری گیلان در سالن اجتماعات دادگستری با اشاره به گزارش استاندار گیلان درباره مشکلات کارخانه‌های راکد و مواهب موجود در استان گفت: گیلان دارای شخصیت‌های بزرگی مانند آیت‌الله بهجت بوده که از نعمت‌های جهان اسلام است و وجود مشکلات زیبنده گیلان نیست.

رئیسی مهم‌ترین سرمایه این استان نیرو‌های جوان و کارآمد است که باید از وجود این نعمت خداوند را شاکر بود، گفت: وظیفه مسئولان است که از نیرو‌های کارآمد و سرمایه‌های انسانی به نحو احسن استفاده کنند و بهره‌وری را بالا ببرند.

وی با بیان اینکه رفع موانع تولید، حفظ جنگل به‌عنوان سرمایه ملی و … کاری شدنی است و اصلاً غیرممکن نیست، افزود: حفظ سرمایه‌ها و حل مشکلات ربطی به یک دولت و دو دولت ندارد و همه دولت‌ها و مسؤولین باید به نحو احسن به وظایف خود عمل کنند و در صورت تخلف باید با آنان به جد برخورد شود.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه برخی مسئولان در گردنه حیران و در زمین‌های خدادادی برای خود مرکز تفریحی و ویلا ایجاد کرده و این تخلف است و باید برخورد صورت گیرد، بیان کرد: در سال ۸۳ به خاطر بارش برف کارخانه پوشش به بهانه‌های واهی تعطیل و کارگران آن بیکار و سرگردان شدند که در این مسیر کم‌کاری و تخلفاتی صورت گرفت.

رئیسی با بیان اینکه صنعت گردشگری از صنایع مهمی است که باید به آن اهمیت داده شود، تصریح کرد: صنایع این استان و تالاب‌ها و پسماند و … از سرمایه‌های این استان است که برخی از این موارد به‌عنوان تهدیدی برای استان تبدیل‌شده و وظیفه حل این مشکلات بر عهده مسئولان خود این استان است و نباید منتظر کسی از جای دیگری باشند تا مشکلات حل شوند.

وی با بیان اینکه در تغییر مدیران و دولت‌ها نباید کار‌ها و پروژه‌ها و خدمات به مردم متوقف شود، خاطر نشان کرد: آن چیزی که جوان ما را در دین‌مداری و توجه به انقلاب و کشور جذب می‌کند عملکرد مدیران ما است و هیچ‌کس حق سیاسی‌کاری ندارد.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به وضعیت رشت الکتریک بیان کرد: این کارخانه می‌توانست به نگین این استان تبدیل شود، ولی امروز به مخروبه‌ای تبدیل‌شده و به تیم قضایی دستور می‌دهم که به این پرونده‌ها بررسی کرده و تسریع در کار انجام شود و هیچ مانعی رو باید مانع بشناسیم و گزارش کار‌ها باید مردم اطلاع‌رسانی شود.

رئیسی با بیان اینکه رهبری فرمودند که هیچ گرهی نیست که در کشور توسط جوانان حل نشود، افزود: ما می‌توانیم را تیپ و لشکر‌های گیلانیان اثبات کردند و همه مشکلات نیز قابل‌حل است و نباید چشم و امید ما برای حل مشکلات به آن سوی دنیا باشد.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه با سازمان متخلف شدیدتر از افراد و مدیران متخلف برخورد می‌شود، گفت: همه سازمان‌ها باید خود را موظف به اجرای عدالت و خدمات‌دهی به مردم بکنند و مسائلی که مربوط به سازمان‌ها و تخلفات اداری است توسط قوه قضائیه بررسی می‌شود.

وی با بیان اینکه برخی از واحد‌های تولیدی به تملک بانک‌ها درآمده‌اند، تصریح کرد: بانک‌ها منابع خوبی برای حل مشکل واحد‌های تولیدی دارند و اشکالاتی که ساختار‌ها است بعضاً مشکلات رفتاری است و مباحث ساختاری باید توسط نمایندگان در مجلس حل شود تا جلوی زد و بند‌ها در تغییر کاربری‌های کارخانه‌ها گرفته شود.

رئیسی با بیان اینکه منابع طبیعی، دریا و جنگل در گیلان از ذخایر این استان است، افزود: مسئولان منابع طبیعی در برخورد با متخلفان در حریم مواهب الهی با هیچ‌کسی نباید مسامحه نکنند و دست تخریب گران محیط‌زیست باید قطع شود.

رئیس قوه قضائیه با بیان اینکه رهبری جهش تولید را شعار سال قراردادند، گفت: هر تولیدی در کشور یعنی تولید قدرت و نباید اجازه بدهیم که هیچ کارخانه‌ای تعطیل شود و کارخانه ابریشم که می‌توانست یکی از ظرفیت‌های این استان در تولید اشتغال و تولید ثروت باشد امروز تعطیل است و باید موانع سد راه این کارخانه برداشته شود.

وی با بیان اینکه ما در هیچ مسیری بن‌بست نداریم، تصریح کرد: بسیاری از دغدغه‌های مردم گیلان به دست ما رسیده و مطالعه کرده‌ایم و این مشکلات باید در استان حل شود و اگر برای مشکلی برای حل آن نیاز به کمک مرکز باشد ما نیز همراه مسؤولین استان هستیم تا موانع برطرف شود.

سندی که سال ۸۲ در مورد اراضی شرکت ابریشم به طور غیرقانونی گرفته شده، باید ابطال شود/ هزینه دادرسی نباید مانعی در مسیر اجرای عدالت و تحقق دادرسی عادلانه باشد

آیت الله رئیسی در نشست تخصصی احیای حقوق عامه در حوزه منابع طبیعی و محیط زیست با بیان اینکه حفظ ذخایر و گنجینه‌های ارزشمند آب، خاک، جنگل، محیط زیست و ثروت ملی، یک وظیفه مهم شرعی، الهی و قانونی است که ما بر عهده داریم، گفت: ذخایر و گنجینه هایی که مربوط به عصرها و نسل هاست باید حفظ شود.

رئیس قوه قضاییه با تاکید بر این نکته که تجاوز و تعدی به جنگل و حریم جنگل و اختصاصی کردن آن به نحوی که مردم از آن محروم شوند، موضوعی است که باید از آن جلوگیری شود، گفت: در این زمینه مدیران مربوطه در حوزه های آب، خاک، محیط زیست و جنگل در خط مقدم هستند و اگر نیروی کافی و امکانات و اعتبار لازم وجود نداشت، این مدیران می توانند از سازمان های مردم نهاد که در این زمینه آمادگی نقش آفرینی دارند، از نیروهای بسیجی جان بر کف و همچنین از مردم استمداد کنند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه آن مدیریتی که با امکانات موجود به خوبی و با قدرت انجام شود دارای جلوه ای مثبت است، به موضوع تالاب انزلی اشاره کرد و گفت: مشکل تالاب انزلی سالیان سال است که وجود داشته و شایسته نیست که همچنان وضعیت به شکل فعلی باقی بماند. باید زیرمجموعه‌های کمیته مربوط به تالاب انزلی فعال باشند تا شاهد آسیب دیدن تالاب نباشیم. اکنون بر  اساس گزارش معاون دادگستری، تالاب آسیب هایی می بیند و باید کمیته تالاب فعال شود.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه نیروهای دستگاه قضایی همراه دولت و بخش های مختلف خواهند بود تا اجازه ندهند منابع طبیعی آسیب ببیند، تاکید کرد: لازم است که معاونان رئیس کل دادگستری و دادستان و بخش های قضاوتی و نظارتی در میدان باشند تا این موضوعات سامان گیرد و در زمان کوتاه انجام شود.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: افرادی هستند که از زمان و منافذ سوءاستفاده می کنند و هرکس برای سوءاستفاده برگه ای ارائه می دهد و مجوزسازی می کند؛ لذا باید مراقب بود؛ ۴۰ سال از پیروزی انقلاب گذشته و ما حق آزمون و خطا نداریم و باید کار متقن انجام دهیم.

رئیس قوه قضاییه ضمن تاکید بر حل و فصل هرچه سریعتر بحران پسماندها در گیلان گفت: پسماندها برای مردم ضرر دارند و آفات و امراضی را ایجاد می کنند و در همین راستا مسئولان وظیفه دارند که به صورت جدی به این موضوع رسیدگی کنند. باید همه جهات موضوع در مسئله پسماندها لحاظ شود؛ چراکه این قضیه بدون راهکار نیست و باید راهکارهای متقنی که تجربه شده است را اجرا کرد.

 

بیشتر بخوانید:
ویتامینی که کمبود آن استخوان‌ها را شکننده می‌کند

آیت الله رئیسی با تاکید بر این نکته که مدیرکل منابع طبیعی طبیعتا از مسئولیت بسیار مهمی نسبت به منابع طبیعی برخوردار است، گفت: با توجه به گزارشات بسیار زیادی که در جلسه امروز از اوضاع منابع طبیعی گیلان شنیدیم مشخص می شود که مسئولیت مدیرکل منابع طبیعی در این استان بسیار زیاد خواهد بود.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از صحبت های خود تاکید کرد که باید جلوی قاچاق چوب و تجاوز به حریم جنگل گرفته شود.

آیت الله رئیسی ادامه داد: هزینه کارشناسی در جایی که اعتبار لازم وجود ندارد، ضروری نیست و لازم است که در این زمینه، رئیس کل دادگستری سازوکاری را تعریف کند. 

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه روح قانون جلوگیری از تعدی به ذخایر است و بن بستی برای دادرسی عادلانه وجود ندارد، گفت: هم نسبت به هزینه کارشناسی و هم هزینه دادرسی، بن بستی وجود ندارد.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه کیفر و تصمیم در مورد افراد متجاوز به منابع طبیعی باید بازدارنده باشد، عنوان کرد: مسئله کاداستر برای گیلان و استان های شمالی از جمله ضرورت هایی است که باید در آن تسریع شود و یک روز هم معطل نماند.

رئیس قوه قضاییه با غیرقابل قبول دانستن هر گونه تجاوز به بستر و حریم رودخانه تاکید کرد: تصرف حریم رودخانه، اقدامی غیرمجاز است و برخورد با آن باید سریعا صورت بگیرد. ضمن اینکه کارشناس این میدان وزارت نیرو است و قانون در این زمینه صراحت دارد.

آیت الله رئیسی در خصوص موضوع هزینه دادرسی نیز گفت: پرداخت هزینه دادرسی نباید مانعی برای رسیدگی عادلانه باشد. برای معاف شدن از هزینه دادرسی راهکار وجود دارد. روح قانون نمی خواهد دادرسی انجام نشود. هزینه دادرسی باید باشد اما نبود آن نباید مانعی در مسیر اجرای عدالت و تحقق دادرسی عادلانه باشد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به سخنان یکی از اعضای حاضر در این جلسه در رابطه با اراضی شرکت ابریشم گفت: سندی که گفته شد در سال ۸۲ در مورد اراضی شرکت ابریشم به طور غیرقانونی گرفته شده، باید ابطال شود. سند غیرقانونی که با زد و بند گرفته شده، حتما باید ابطال شود و از همکاران قضایی می خواهم که با شجاعت در مورد اینگونه مسائل برخورد کنند. کار معمولی را همه انجام می دهند؛ مهم انجام دادن کار ویژه است. مسئله کارخانه ابریشم را به طور جدی دنبال کنید.

آیت الله رئیسی همچنین با بیان اینکه فساد در هرکجا باشد باید دنبال و ریشه کن شود، گفت: به فساد سازمان یافته اعتقادی نداریم؛ البته نمی گویم باند فساد نداریم اما هاضمه جمهوری اسلامی فساد ناپذیر و تبعیض ناپذیر است و فساد را در هیچ کجا تحمل نمی کنیم و خسته نمی شویم و دچار حاشیه نیز نمی شویم.

بحران زباله در گیلان

گفتنی است پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، دکتر مرتضوى استاد دانشگاه و فعال اجتماعى ضمن تشریح پیامدهاى معضل پسماندها در استان گیلان گفت: روزانه دو هزار و ۵٠٠ تن زباله در این استان تولید مى شود که ۷۰ درصد آنها تر و مابقی خشک هستند. امروز با بحران زباله در گیلان مواجه هستیم و اگر این روند ادامه پیدا کند فاجعه ای زیست محیطى رقم خواهد خورد.

هنوز در گیلان شاهد تخریب منابع طبیعى و قاچاق چوب هستیم

«حامد اخترى» مدیرکل منابع طبیعى استان گیلان نیز در این جلسه با بیان اینکه هنوز در گیلان شاهد تخریب منابع طبیعى و قاچاق چوب هستیم، به موضوع پرداخت هزینه های کارشناسی در دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: یکى از مشکلات ما عدم پرداخت هزینه هاى کارشناسى در پرونده هاى مرتبط با دستگاه قضایى است که مى تواند به عنوان ترک فعل مدیر محسوب شود. متاسفانه ردیف بودجه خاصى براى هزینه هاى کارشناسى وجود ندارد.

رفع تصرف ۶۴ هکتار از اراضی 

«وحید خرمى» رئیس اداره کل آب منطقه اى گیلان هم در این نشست با بیان اینکه در سطح استان گیلان ۵۴ رشته رودخانه دائمی داریم، اظهار کرد: در ١٠ ماهه اول امسال ۴۵٠ دادخواست رفع تصرف دادیم و رای بر آزادسازی ۶۴ هکتار از اراضی داده شده است. 

برگزاری بیش از  ١٠ جلسه در مورد معضلات تالاب انزلی

«سید رحمان سیدزاده» معاون قضایى دادگسترى گیلان نیز در این نشست با اشاره به برگزاری بیش از  ١٠ جلسه در مورد معضلات تالاب انزلی، گفت: کمیته مدیریت تالاب تشکیل شده؛ اما زیرکمیته اى براى آن تشکیل نشده است. یکی از معضلات زیست محیطی دیگر در خصوص تالاب انزلی، ورود رسوبات به این تالاب است.گفتنی است پیش از سخنان رئیس قوه قضاییه، حجت الاسلام والمسلمین «حمزه خلیلى» رئیس کل دادگسترى گیلان نیز در این جلسه تعداد پرونده هاى ورودى و خروجى واحدهای قضایی این استان را نشان دهنده عمکلرد مثبت دادگسترى دانست و با اشاره به وجود ٣۵ هزار و ۵٢٢ فقره پرونده معوقه گفت: ٨٩ درصد پرونده هاى معوقه دادگستری گیلان مختومه شده است.

رئیس کل دادگستری گیلان با ثروت شمردن شن و ماسه هاى رودخانه های این استان گفت: به نحو غیرمتعارف، غیرقانونى و غیرضابطه مند شاهد غارت این ثروت ملى بوده ایم و متاسفانه خسارت هاى غیرقابل جبرانى در  جریان سیل ها نسبت به شن و ماسه های رودخانه های گیلان تحمیل شده است.

همچنین نمایندگان قضات، کارکنان اداری، کارکنان قضایی و سازمان های تابعه در این جلسه به ایراد نقطه نظرات خود پرداختند.