بعد از سال ها چشم انتظاری؛ راه درمان سرطان در گیلان هموار شد!
بعد از سال ها چشم انتظاری؛ راه درمان سرطان در گیلان هموار شد!
خزر: گفتنی است این دستگاه رادیوتراپی، شتاب دهنده انرژی بالایی است که در سیر درمان بیماران سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد و در درمان انواع سرطان ها کاربرد دارد.

به گزارش خزرآنلاین، چندی پیش بود که پس از ۱۰ سال، دستگاه رادیوتراپی شتاب دهنده انرژی بالا (High energy) دولتی گیلان در مرکز آموزشی و درمانی رازی رشت با اعتبار ۳۰ میلیارد تومان به بهره‌برداری رسید. دستگاهی که اگرچه نوید دهنده فصلی جدید در درمان بیماری سرطانی گیلان بوده اما آن طور که باید و شاید، در رسانه ها به آن پرداخته نشد.

این دستگاه که نزدیک به یک دهه پیش با اعتبار یک میلیون و دویست هزار یورو خریداری و نصب شده بود، به دلیل مشکلات فنی و نداشتن مجوزهای لازم، عملا بی استفاده بوده تا آن جا که سرانجام با پیگیرهای دکتر سالاری، رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و پس از طی مراحل فنی و اخذ مجوز بهره برداری از سازمان انرژی اتمی ایران به بهره برداری رسید.

گفتنی است این دستگاه رادیوتراپی، شتاب دهنده انرژی بالایی است که در سیر درمان بیماران سرطانی مورد استفاده قرار می گیرد و در درمان انواع سرطان ها نظیر گوارش، کبد، مجاری ادراری، مغز و یا برای درمان تومورهای سطحی مثل سرطان های پوست، پلک و یا در مراحل انتهایی رادیوتراپی سرطان سینه که خارج از شیمی درمانی نیازمند رادیوتراپی با انرژی بالا می باشد، کاربرد دارد. همچنین با بهره برداری از دستگاه رادیوتراپی شتاب دهنده انرژی بالای مرکز دانشگاهی رازی، ماهیانه حدود ۷۰ الی ۱۰۰ بیمار پذیرش خواهند شد.

گیلان پیش از این در بخش دولتی از یک دستگاه رادیوتراپی با انرژی پایین برخوردار بود که می توانست بیماران کمی را پذیرش و تحت درمان قرار دهد. ضمن اینکه برای برخی از سرطان های عمقی نیازمند به الکترون نیز قابلیت درمان نداشت و با این وجود بیماران دچار سرطان می بایست یا به اجبار به استان های دیگر از جمله تهران می رفتند یا به بخش خصوصی مراجعه می کردند که البته این امکان هم برای بسیاری از بیماران وجود نداشت.