سردرگمی مردم با محدودیت هایی که نیامده لغو شد!
سردرگمی مردم با محدودیت هایی که نیامده لغو شد!
خزر: این اعلام محدودیت و سپس لغو آن را می توان یک مورد از مواردی دانست که مسئولان با تصمیمات خود، بر ابهامات موجود در اجرای طرح های محدودیت سراسری افزوده اند.

به گزارش خزرآنلاین، چهارشنبه بود که محمود قاسم نژاد در گفت و گو با خبرگزاری دولتی ایرنا، خبر از ممنوعیت تردد شبانه در شهرهای رشت و رودبار داده و گفت: در این دو شهر از ساعت ۲۱ تا چهار صبح ممنوعیت تردد وجود دارد و هیچ خودرویی به غیر از خودروهای ضروری همچون خودروهای امدادی و خدمات رسان، ارتش و سپاه مابقی نمی توانند تردد داشته باشند.

با این حال به فاصله چند ساعت مانده به آغاز محدودیت های کرونایی، قاسم نژاد دوباره پای صحبت با خبرنگار ایرنا می نشیند و این بار خبر از لغو محدودیت تردد بین شهری داده و می گوید: ممنوعیت تردد اعلام شده برای وسائط نقلیه بین ساعات ۲۱ تا چهار صبح در شهرهای قرمز استان برداشته شده و مردم مشکلی در این زمینه نخواهند داشت. وی همچنین از مردم که نیاز ضروری به تردد دارند، می خواهد تا از فرمانداری ها مجوز بگیرند.

از اظهارات جانشین رئیس ستاد مقابله با کرونا گیلان چنین برداشت می شود که محدودیت تردد شبانه بین ساعات ۲۱ تا ۴ صبح، قبل از آن که اجرایی شود لغو شده است!

این اعلام محدودیت و سپس لغو آن را می توان یک مورد از مواردی دانست که مسئولان با تصمیمات خود، بر ابهامات موجود در اجرای طرح های محدودیت سراسری افزوده اند. فرقی هم نمی کند ریشه این تصمیمات ساعتی در پایتخت باشد یا در گیلان. مهم سردرگمی مردمی است که حالا دقیقا نمی دانند می توانند از شهرشان خارج شوند یا نه، می توانند به شهر دیگر وارد شوند یا نه و اصلا در چه ساعاتی مجاز به تردد در معابر بین شهری و درون شهری هستند!

بی تردید عدم اطلاع رسانی مناسب، ارسال پراکنده و گسسته اخبار، عدم تخصیص چند شماره تلفن سراسری برای طرح سوال توسط مردم، عدم اشاره به مدارک موردنیاز برای ارائه به فرمانداری ها و … سبب شده تا جمع زیادی از مردم که بنا به اقتضای شغلی یا به دلیل ابتلا به برخی امراض خاص یا ده ها دلیل دیگر، ناچار به تردد در معابر بین شهری و حضور در شهرستان های دیگر هستند، با نوعی سردرگمی مواجه  و نمی دانند دقیقا برای شرح وضعیت خود و دریافت راهکار مناسب به کجا باید مراجعه کنند. گواه این وضعیت، پیام های بسیار زیادی است که مخاطبین به تحریریه ارسال کرده و با طرح شرایط خود، خواستار راهنمایی از ما می شوند! 

نکته قابل تامل آن که مردم در حالی برای دریافت برگه تردد به فرمانداری ها ارجاع می شوند که عملا به علت تلاقی با پایان هفته و عدم افزایش ساعات کاری فرمانداری ها برای خدمت رسانی به مردم در این مورد بخصوص، بسیاری از مردم نمی توانند درخواست خود را به فرمانداری ها ارائه و روال اداری را برای دریافت مجوز تردد طی کنند. البته همین اقدام هم ممکن است منجر به تجمع مردم در برابر فرمانداری ها در این روزهای کرونایی شود.

البته به نحوه اجرای آخرین مصوبه ستاد ملی کرونا که همان تعطیلی مشاغل گروه ۲، ۳ و ۴ از ساعت ۱۸ عصر به بعد است، هم انتقاداتی وارد است. اگر همین امروز گردش کوتاهی در رشت می داشتید، حتما می دیدید که چگونه برخی مشاغل همچون لباس فروشی ها به خصوص در محله گلسار باز بوده و به فعالیت روزمره خود مشغول بوده اند!

بی تردید ستاد مبارزه با کرونا در گیلان به دنبال اتخاذ تصمیماتی برای کاهش سرایت و شیوع ویروس منحوس کروناست. اما اینکه این تصمیمات تا چه اندازه در عمل می تواند، موفقیت آمیز باشد، وابستگی مستقیم به اجرای درست و مستمر آن و اطلاع رسانی دقیق برای آن دسته از مردمی دارد که تصور می کنند می توانند به یک همزیستی مسالمت آمیز با کرونا دست یابند!

بیشتر بخوانید:
در واگذاری آب بندان‌های تالاب انزلی بازنگری شود