به بهانه هجمه به استاندار گیلان؛ چند میگیری انتقاد کنی؟!
به بهانه هجمه به استاندار گیلان؛ چند میگیری انتقاد کنی؟!
خزر: شکی نیست که دولت در کنترل بحران کرونا می توانست بسیار بهتر عمل کند اما اینکه از استاندار گیلان انتظار داشته باشیم در برابر تصمیمات دولت ایستادگی کند و خلا نظارت ضعیف ناظران قانونی را پُر کند، آدرس غلط دادن به مردم است.

به گزارش خزرآنلاین، اخیرا یادداشت قابل تاملی در انتقاد از عملکرد استاندار گیلان در یکی از رسانه های محلی منتشر شده است. یادداشتی که در آن، نویسنده با اشاره به مشکلات اقتصادی برخاسته از کرونا، اقدام دولت در تعطیلی ۶ به بعد مشاغل غیرضروری را نادرست خوانده و ضمن انتقاد از عملکرد استاندار، وی را متهم کرده که برای حفظ کرسی استانداری، به مجری بی چون و چرای اوامر پایتخت نشینان تبدیل شده است. 

ضمن احترام به عقاید نویسنده یادداشت مذکور، نکاتی در این خصوص وجود دارد که در میان گذاشتنش با خوانندگان محترم خالی از لطف نیست: 

۱٫ رسانه منتشر کننده یادداشت، مدعی شده که انتشار این یادداشت به معنای تایید محتوای آن نیست! این جمله، برای بنده به عنوان یک خبرنگار چندان مفهوم و قابل پذیرش نیست. مگر برنامه زنده تلویزیونی است که در آن کارشناس برنامه اظهاراتی خارج از چارچوب را بر زبان براند و شما با دستپاچگی برنامه را قطع کنی و بعد بگویی این اظهارات مورد تاییدتان نبوده؟! از نظر بنده، وقتی یک نشریه از نوع مکتوب یا مجازی، یادداشتی را از نویسنده خاصی منتشر می کند، حتما محتویاتش تا اندازه ای مورد تایید مسئولان آن رسانه بوده که اجازه انتشار آن صادر شده است. توسل به نکته و تبصره های این چنینی هم نمی تواند چاره ای رِندانه برای مبرا نمودن دامن رسانه از تبعات انتشار این یادداشت باشد. اساسا یادداشت، خبر نیست و انتشارش در یک رسانه به معنای همخوانی آن با سیاست های آن رسانه تعبیر خواهد شد. پس یا می بایست با شجاعت یادداشتی را منتشر و تبعات احتمالی آن را پذیرفت و یا از خیر انتشار آن گذشت و حالت سوم و میانه هم در این بین متصور نیست!

۲٫ نویسنده، تلویحا مدعی شده استاندار گیلان برای حفظ صندلی استانداری، در برابر تصمیمات دولت ایستادگی نمی کند! و سپس هم این را به غیربومی بودن استاندار نسبت داده است! باید به اطلاع نگارنده رساند اولا آن که در برابر تصمیمات دولت می بایست ایستادگی کند استاندار نیست. استاندار یک استان به عنوان نماینده دولت در اجرای سیاست های آن است نه  عنصری برای ایستادگی در برابر آن! کما اینکه شهردار یک شهر مجری تصمیمات شوراست نه عامل ایستادگی در برابر آن! (با توجه به شناختی که از نویسنده یادداشت مذکور دارم، می دانم مثالی از جنس شهر و شهرداری، بیشتر و بهتر برایش قابل فهم است) در واقع آن که می بایست در برابر سیاست های دولت اعلام موضع کند و کم کاری های یک دولت را به آن نهیب بزند، نماینده مجلس است که جایگاه رفیعش به خوبی از سوی قانونگذار تبیین شده است. اصلا مردم به همین خاطر به نمایندگانشان رای داده اند. شاید یک استاندار بتواند در برخی موارد نظریات مشورتی ارائه دهد اما مطمئنا این نظرات لازم اتباع نیست. کما اینکه شاید هم استاندار، مشکلات موجود را به پایتخت منتقل کرده باشد اما پایتخت بنا به هر دلیلی دستورات دیگری را صادر کرده باشد. 

۳٫ شکی نیست که دولت در کنترل بحران کرونا می توانست بسیار بهتر عمل کند اما اینکه از استاندار گیلان انتظار داشته باشیم در برابر تصمیمات دولت ایستادگی کند و خلا نظارت ضعیف ناظران قانونی را پُر کند، آدرس غلط دادن به مردم است. چگونه وقتی دولت مرکزی مقررات منع آمد و شد وضع نمی کند از استاندار انتظار می رود که دستور بسته شدن مرزهای استان را بر روی غیربومیان صادر کند؟! بدتر آن که نویسنده این را به غیربومی بودن استاندار وصله می زند چنانکه توگویی نویسنده با زبان بی زبانی می گوید چون استاندار غیربومی است پس مرگ گیلانی ها برایش ارزشی ندارد!! این اوج بی انصافی نویسنده و غیظی است که اگرچه تلاش وافری بر پنهان ساختن آن دارد اما دم خروسش در برخی سطور یادداشت، این چنین بیرون می زند! متاسفانه مدت هاست که عده ای قلیل برای پیشبرد اهداف خود، از غیربومی ها برای مردم گیلان هیولاهای دهشناکی ساخته اند. همان عده ای که وقتی در پای صحبت شان می نشینی خود را عالم ذوالفنون قلمداد می کنند! غافل از آن که حتی از اعراب زمان جاهلیت هم جاهل ترند که آنان یک ایرانی را در ۱۴ قرن پیش، سلمان نام نهادند و او را به عنوان یکی از برترین صحابه پیامبر ارج گذاشتند و نگفتند که وی غیربومی است!! 

۴٫ کاسبان کرونا، تا دیروز فریاد وامصیبتا سر می دادند که چرا شهر را قرنطینه نمی کنید و مردم را به زور حکومت نظامی در خانه هایشان نگه نمی دارید، امروز همان ها داعیه دار حمایت از اقتصادهای خرد و کوچک شده اند که آقای استاندار گیلان چه نشسته ای که تعطیلی ۶ بعدازظهر به بعد، اقتصاد مردم را در دوران کرونا به نابودی کشانده است! بالاخره برای جلب رضایت این جماعت چه باید کرد؟! در قرنطینه سراسری یک جور غر می زنند و در اتخاذ تصمیماتی که نیم نگاهی به همان اقتصادهای خرد دارد، جور دیگر! البته که اقتصاد مردم از کرونا آسیب دیده و حمایت های دولتی در برابر کرونا، ناچیز است! اما از یک استاندار چه انتظاری می توان داشت؟! گویا استاندار برای آن هایی که می ترسند یا جرات نمی کنند پیکان انتقادات خود را به سوی مقام دولتی درست و بالادستی نشانه بگیرند، بهترین گزینه است! 

بیشتر بخوانید:
آیین تکریم و معارفه فرماندار شهرستان رودسر