تخصیص هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از محل بودجه‌های استانی و منابع قوه قضاییه برای رفع مشکلات واحدهای قضایی استان گیلان
تخصیص هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از محل بودجه‌های استانی و منابع قوه قضاییه برای رفع مشکلات واحدهای قضایی استان گیلان
خزر: لازم مى دانم از مردم استان گیلان هم تشكر کنم و هم عذرخواهى به دلیل آنکه نتوانستم در اجتماعات مردمى شركت كنم.

به گزارش خزرآنلاین، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در نشست خبری پایان سفر به استان گیلان گفت: همکاران قضایی قبل از سفر ما به گیلان، با حضور میدانی در این استان، مسائل را بررسى کرده و گزارش‌هایی مکتوب و شفاهى را تهیه و‌ تدوین کردند.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به شنیدن نقطه نظرات و دغدغه‌های مدیران گیلان در جلسه شورای اداری این استان گفت: با وجود همه امکانات مادی و معنوی که خداوند متعال به این خطه از کشورمان داده، متاسفانه شاهد هستیم که استان گیلان به مشکلاتی گرفتار شده که این مشکلات می‌توانستند وجود نداشته باشند.

آیت الله رئیسی واگذاری های بی‌ضابطه به بخش خصوصی را از جمله مشکلات واحدهای صنعتی و کارخانجاتی استان گیلان طی سالیان گذشته دانست و در همین زمینه گفت: اتفاقی که برای کارخانه صنایع پوشش ایران رخ داده بسیار تاسف آور است و شاهد هستیم که از این کارخانه فقط یک اسم باقی مانده و مشخص است که کارخانه صنایع پوشش ایران به خاطر یک حرکت عمدی به چنین وضعیتی دچار شده است.

رئیس قوه قضاییه ضمن تاکید بر لزوم‌ هرچه سریعتر احیای کارخانه صنایع پوشش ایران گفت: حتما باید این کارخانه به وضعیت سابق خود بلکه بهتر از سابقش بازگردد و زمینه این موضوع کاملا فراهم است؛ دستگاه هایى در محل کارخانه آماده به کارگیری شدن بودند و سوله ها باید سریعا برپا شوند.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه نظر خود مسئولان استان گیلان نیز بر برپایی هرچه سریعتر کارخانه صنایع پوشش ایران است گفت: این کار نیاز به یک پیگیرى جدی دارد. در خصوص برخى از این موارد پرونده هایى در دادگسترى مطرح بود که از طریق رئیس کل دادگسترى تیمى از قضات گذاشته شوند و کار را به صورت جد دنبال کنند و پیگیرى لازم صورت گیرد تا این وضعیت نامشخص به زودى مشخص شود و مردم استان هم در جریان برخى از کارهاى انجام شده قرار گیرند.

رئیس قوه قضاییه ادامه داد: نسبت به کسانى که کارخانه صنایع پوشش ایران و صنعت نساجى استان گیلان را به این روز درآوردند، حتما باید تعقیب کیفرى انجام گرفته و با آنها به صورت جدی برخورد شود.

آیت الله رئیسی تصریح کرد: دادگستری گیلان باید مردم این استان را در جریان اقدامات خود در راستای احیای تولید کارخانه صنایع پوشش ایران و همچنین تعقیب کیفری عاملان نچرخیدن چرخ تولید در این کارخانه قرار دهد. مردم حق دارند که بدانند برای این کارخانه چه وضعیتی قرار است ایجاد شود.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه امیدوار هستیم با اقداماتی که صورت می‌گیرد سرمایه ملی تالاب انزلی حفظ شود، تصریح کرد: تالاب انزلى از سرمایه هاى ارزشمند استان گیلان و منطقه است و نیازمند آن است که علاوه بر کمیته اى که در دولت فعال است زیرکمیته هایى فعال شود و کارهاى آن هم از طریق استاندار و بخش هاى مسئول دنبال شود.

رئیس دستگاه قضا همچنین با اشاره به جلسه امروز در خصوص انفال و احیای حقوق عامه در حوزه منابع طبیعی گیلان گفت: در این جلسه گزارش‌های مسئولان مربوطه از بخش هاى مختلف را شنیدیم و نسبت به برخى از گزارش‌ها بسیار متاثر شدیم.

آیت الله رئیسی افزود: ادارات متولی حفظ منابع طبیعی نباید اجازه دهند جنگل مورد تهدید و تصرف افرادى خطاکار قرار گیرد و محیط زیست به هم بخورد.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به برگزاری جلسه شورای قضایی استان گیلان گفت: در این جلسه گزارش‌هایی پیرامون مشکلات زندان‌ها، سازمان پزشکی قانونی، شورای حل اختلاف و برخی از واحدهای دادگستری مطرح و مقرر شد که تعدادى نیروى انسانى قاضى و کارمند جذب این استان شوند.

آیت الله رئیسی با اشاره به تخصیص هزار و ۴۰۰ میلیارد ریال از محل بودجه های استانی و منابع قوه قضاییه برای رفع مشکلات واحدهای قضایی استان گیلان گفت: لازم مى دانم از مردم استان گیلان هم تشکر کنم و هم عذرخواهى به دلیل آنکه نتوانستم در اجتماعات مردمى شرکت کنم؛ معاون اول قوه قضاییه، دادستان کل کشور و رئیس دیوان عالى کشور از صبح که وارد استان شدند سخنان ارباب رجوع را گوش دادند و با دهها نفر از شاکیان و مراجعان دادگسترى ملاقات کردند و حتما مسائل پیگیرى خواهد شد.

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه مردم نباید نگران پسماندها باشند گفت: این مساله اى است که هم استانداری و هم سازمان بازرسی باید سریعا آن را دنبال کنند تا به نتیجه برسد چرا که یک تهدید براى محیط زیست است و تهدید ملى محسوب می‌شود.

آیت الله رئیسی با بیان اینکه جنگل ها یک ذخیره و یک گنجینه ارزشمند براى منطقه و استان ها باید هستند و باید حفظ شوند، گفت: جنگل ها نباید از ناحیه افراد سودجو، منفعت طلب و سوداگر تهدید شود و دست این ها باید قطع شود. نیروهاى موظف به حفظ فضاى جنگل، محیط زیست و منابع طبیعى باید با جدیت حفاظت کنند و هر کجا که نیاز به نیرو داشتند اگر نیروى کافى ندارند از نیروهاى مردمى و سازمان هاى مردم نهاد که در این رابطه آمادگى دارند کمک بگیرند.

بیشتر بخوانید:
لحظه تمرین نظامی در امواج سهمگین اقیانوس+فیلم