تمام افتخارم ایجاد فرصت شغلی برای یک نفر است/ استقلال کانون وکلا باید حفظ شود/ چوکا باید به روزهای اوج خود بازگردد
تمام افتخارم ایجاد فرصت شغلی برای یک نفر است/ استقلال کانون وکلا باید حفظ شود/ چوکا باید به روزهای اوج خود بازگردد
خزر: یکی از شعارهای انتخاباتی بنده  تعامل با دولت است. منویات مقام معظم رهبری هم حمایت از همه دولت هاست. به هر حال، محدودیتی در انتخاب فرمانداران وجود داشت و آن هم این بود که خارج از بدنه وزارت کشور نمی توان نیرویی را به عنوان فرماندار منصوب کرد. در همین راستا هم افرادی از ناحیه استانداری به ما تعرفه شدند که از بین این افراد، ما در جمع بندی نهایی به این نتیجه رسیدیم که آقای شاهکویی می تواند منشا اثر در منطقه باشد.

به گزارش خزرآنلاین، ظهر امروز بود که حسن محمدیاری نماینده مردم تالش، ماسال و رضوانشهر با حضور در تحریریه خزرآنلاین، ضمن بازدید و سرکشی از اتاق خبر، دقایقی را با خبرنگار ما به گفتگو نشست. 

محمدیاری در ابتدای دیدار ضمن تشکر از مجموعه خزرآنلاین و تقدیر از بابت انتشار درست و دقیق اخبار، خبرنگاری را شغل شریف و پرمشقت دانست و جایگاه خزرآنلاین را در عرصه اطلاع رسانی و نفوذ در بین مردم و مدیران استانی، جایگاهی ویژه و در خور ستایش خواند. 

نماینده مردم تالش در پاسخ به سوال خبرنگار خزرآنلاین در این خصوص که  پس از سیل اخیر تالش چه تمهیداتی برای رفع مشکلات مردم منطقه درنظر گرفته شده است، گفت: در عرصه ملی، آن چیزی که مورد انتظار ما بود، تاکنون محقق نشد چرا که در سیل اخیر فقط توانستیم از ظرفیت استانی، شهرستانی و بخش خصوصی استفاده کنیم. 

وی اقدامات صورت گرفته را مقطعی دانسته و ادامه داد: باید به دنبال تقویت زیرساخت ها باشیم. رودخانه هایی که در تالش قرار دارد، آبستن سیل و حوادث در همه سال هاست و این خساراتی که اخیرا شاهد آن بوده ایم، چیز جدیدی نیست و سال های گذشته هم شاهد آسیب های مشابه بوده ایم. 

نماینده مردم تالش، ماسال و رضوانشهر با بیان اینکه کمیته بحران در سال های گذشته مصوباتی را هم در این خصوص به تصویب رساند ولی عملی نشد، افزود: به اعتقاد بنده حل مشکل در گرو فعالیت های اساسی و زیرساختی است که این هم نیاز به یک اعتبار ویژه در سطح ملی دارد تا بتوانیم با اقداماتی همچون دیواره سازی رودخانه ها، مانع از پیشروی سیل به سمت و سوی خانه و کاشانه مردم نباشیم. 

محمدیاری دیدار قریب الوقوع اعضای کمیسیون عمران مجلس و وزیر راه را از منطقه، در راستای جذب اعتبار ملی دانسته و تصریح کرد: به دنبال استفاده از ظرفیت این افراد در جهت اصلاح زیرساخت های موجود هستیم. 

نماینده مردم تالش، ماسال و رضوانشهر با اشاره به دیدار خود با رییس سازمان برنامه و بودجه کل کشور، گفت: در پی این دیدار مبلغی برای حل بخشی از مشکلات مردم منطقه تخصیص یافت که البته مبلغی جزیی بود ولی ما به لحاظ اصلاح زیرساخت ها، مجلس را بسیج کرده و هیات رییسه را درگیر این قضیه کرده ایم. بنده شخصا با خود آقای قالیباف مکاتبه کرده ام و قبل از آن هم جناب آقای قاضی زاده در روزی که ریاست مجلس را بر عهده داشتند، بعد از نطق بنده، به آقای امیری معاون حقوقی و پارلمانی رییس جمهور متذکر شدند که هم برآورد هزینه شده و هم گزارش کار به مجلس ارائه شود. به عبارت دیگر، ما سطح رایزنی را از وزرا به هیات رییسه مجلس هم کشانده ایم که ان شالله این موضوع پیگیری شود. 

محمدیاری با بیان اینکه کار ماندگار برای مردم منطقه عزم جدی را می طلبد، ادامه داد: وزرای نیرو و راه و شهرسازی که بیشترین آسیب ها را در حوزه آب و راه داشته ایم، باید به منطقه آمده و از نزدیک میزان و عمق فاجعه را ببینند و بعد، هم به هیات دولت و هم به هیات رییسه مجلس گزارش کنند که قطعا این موضوع را در سطح ملی پیگیری خواهیم کرد و بسنده به دریافت مبالغ جزیی و مُسکن وار نخواهیم کرد. مقطعی عمل کردن، چاره کار نیست اگرچه حضور هلال احمر حضور برجسته ای بود اما این به صورت مُسکن عمل می کند چون کار هلال احمر فقط خدمت رسانی در مواقع بحران است و سروسامان دادن زیرساخت ها نیاز به یک اقدام جهادی دارد. 

عضو کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در ادامه با اشاره به تغییر فرماندار تالش، گفت: یکی از شعارهای انتخاباتی بنده  تعامل با دولت است. منویات مقام معظم رهبری هم حمایت از همه دولت هاست. به هر حال، محدودیتی در انتخاب فرمانداران وجود داشت و آن هم این بود که خارج از بدنه وزارت کشور نمی توان نیرویی را به عنوان فرماندار منصوب کرد. در همین راستا هم افرادی از ناحیه استانداری به ما تعرفه شدند که از بین این افراد، ما در جمع بندی نهایی به این نتیجه رسیدیم که آقای شاهکویی می تواند منشا اثر در منطقه باشد. البته بنده ایشان را از قبل می شناختم و از توانایی های ایشان مطلع بودم. مدیر فعال و جوانی است و قطعا در ادامه راه هم با ایشان تعامل خواهم داشت. ضمن اینکه باید از پیگیری های مجدانه فرماندار سابق تالش که واقعا در همه عرصه ها به ما کمک کرد، تشکر کنم. ایشان مدیری توانمند بود که اشراف کامل به قانون و همه مسایل داشت. امیدورام جناب شاهکویی با استفاده از تجارب معاونینی که از قبل در فرمانداری بوده اند، بتواند پروژه های نیمه تمام را هر چه سریعتر به اتمام برساند. 

محمدیاری همچنین با اشاره به عضویتش در کمیسیون اجتماعی و در پاسخ به علت عدم عضویتش در کمیسیون قضایی علیرغم داشتن سال ها کار قضایی، گفت: این انتخاب دو دلیل داشت. اول اینکه متاسفانه کمیسیون قضایی به حد نصاب نرسید و جلسات آن با تاخیر تشکیل شد. دلیل دوم هم اینکه چون دغدغه های کارگری در منطقه ما به خصوص در حوزه ایجاد اشتغال بسیار زیاد است و شرکت هایی همچون چوکا در حوزه انتخابیه ما وجود دارند و این موارد در ارتباط مستقیم با کمیسیون اجتماعی می باشد، بنده هم فرض واجب دانستم که به جهت پیگیری امورات مربوط به موکلان خود به عضویت کمیسیون اجتماعی در بیایم. اگرچه ما ارتباط خود را با کمیسیون قضایی هم حفظ کرده ایم و دوستانم در آن جا هستند و هرجا که نیاز به کار کارشناسی برای طرح یا لایجه ای باشد، حتما همکاری خواهیم کرد ولی چون حوزه بنده، حوزه کارگری است و برای اینکه بیشتر در خدمت کارگران عزیز باشم و بتوانم مطالبات آن ها را پیگیری کنم به کمیسیون اجتماعی پیوستم. 

محمدیاری با اشاره به حرف و حدیث ها در خصوص تعدیل نیرو و اخراج برخی از کارگران از چوکا و ایستادگی وی در برابر این اقدام بیان کرد: تمام افتخار بنده اینست که بتوانم یک نفر را بر سر کار ببرم. به همان اندازه بیکاری خط قرمز بنده است. وقتی یک نفر از کار بیکار می شود، یک خانواده ساقط می شود. این اصلا قابل توجیه نیست. ما به دنبال استفاده از ظرفیت واقعی چوکا هستیم. چوکا باید به روزهای اوج خود بازگردد. به هر حال در سال های دور، چوکا حداقل ۹ هزار نفر کارگر داشته اما الان زیر هزار نفر است. ضمن اینکه ما با رایزنی با مجموعه شستا توانستیم یک سرمایه هنگفت در حد ۲۰۰ میلیارد تومان را به چوکا تزریق کنیم. این در حالی است که از سال ۹۴ به بعد شرکت چوکا زیان ده بوده و ۳۶۰ میلیارد تومان هم تا به امروز زیان انباشته دارد. همین امروز که بنده اینجا حضور دارم، باز هم در حال زیان دهی است اگرچه ما توانستیم این زیان را کم کنیم. یعنی از ۶٫۷ میلیارد تومان در ماه به ۱ میلیارد تومان رساندیم. خوشبختانه با افزایش تولید ما توانستیم بالانسی را ایجاد کنیم و انتظار هم داریم که در آینده نزدیک بتوانیم با بالاتر بودن تولید، از زیان دهی خارج شویم و حداقل مانع از انباشتگی ضرر شویم و در ادامه بتوانیم به سودهی برسیم و زیان های قبلی را هم جبران کنیم. الان تمام تلاش و همت مدیرعامل و مسئولان این است که بتوانیم سروسامانی به چوکا بدهیم که حداقل بتوانیم کارگران فعلی را حفظ کرده و با افزایش تولید نیروهای جدیدی را هم جذب کنیم. 

نماینده مردم تالش، ماسال و رضوانشهر با اشاره به وضعیت فعلی کنارگذر تالش، ادامه داد: کنارگذر در دوره هشتم مجلس، استارت خورد. متاسفانه در دوره نهم و دهم یک قدم هم پیشرفت نداشت و معطل ماند. به لطف خدا الان با رایزنی های صورت گرفته، کارگاه تجهیز شده و مجوز قطع درخت به فاصله دو کیلومتر که در بستر منابع طبیعی بود، اخذ شد چرا که این قطع درختان اجتناب ناپذیر بود و قرار هم شده که این درختان قطع شده در اختیار کارخانه هایی قرار بگیرد که نیاز به تغذیه دارند، ضمن اینکه ابتیاع و خریداری مسیری که متعلق به اشخاص حقیقی و حقوقی می باشد را هم در دستور کار قرار داده ایم و حالا استارت کار خورده شده و شن ریزی ها برای آغاز پروژه در حال انجام است و مراحل ابتدایی آن شروع شده است. پیش بینی ما اینست که ظرف ۴۸ ماه آینده یک لاین از این کنارگذر افتتاح شود. اهمیت این کنارگذر به خصوص در بارش های سنگین و سیل آسا خود را نشان می دهد. در سیل اخیری که آمد، کل شهر قفل شد و عبور و مرور و ترافیک در اوج خود بود و مردم و همه مسئولین متوجه اهمیت کنارگذر شدند. این کنارگذر اولویت اول ما و تنها مسیر مواصلاتی است که می تواند شمال و جنوب را به هم وصل کند. البته یک مسیر فرعی به سمت خلخال وجود دارد که کوهستانی بوده و عملا در ۶ ماه از سال بسته است. در نتیجه ما اهتمام ویژه ای نسبت به این موضوع داشته و همیشه پای کار آن خواهیم بود. 

محمدیاری به عنوان یک حقوقدان با اشاره به وجود برخی زمزمه ها مبنی بر حذف آزمون کانون وکلا، گفت: اهمیت وکالت بر کسی پوشیده نیست. مسئولیت وکیل در برابر موکل خود، هم بار مالی داشته و هم حق الناس محسوب می شود. اعتقاد ما اینست که علاوه بر تجربه کاری، بار علمی هم باید چاشنی امر وکالت باشد. اگر ما شاهد حضور افرادی در عرصه وکالت باشیم که این فیلترها را طی نکرده باشند، شان و منزلت وکالت پایین می آید. در نتیجه اعتقاد بنده اینست که اگر آزمون باشد، هر کسی که شایسته تر است می تواند این منصب را تصدی کند و اگر کسی هم از این آزمون و فیلتر نگذرد باید بار علمی خود را تقویت کند. 

نماینده مردم تالش، ماسال و رضوانشهر در پایان با اشاره به ارائه طرحی در مجلس مبنی بر ممانعت از وکالت قضات بازنشسته، گفت: قضات سال ها در امر قضاوت استخوان خرد کرده اند و ما باید از این تجربه ذی قیمت بهره مند شویم. اگرچه نباید فضا را برای جوانان تنگ کرد و جوان ها هم باید فرصت به دست آوردن مناصب را داشته باشند اما نباید از تجربه قضاتی که سال ها در این عرصه کار کرده اند، غافل شد. مضافا بر اینکه این طرح می تواند منجر به ریزش شود چرا که اگر مانع از حضور قضات بازنشسته شویم، قضات شاغل به دنبال استعفا خواهند بود و آن وقت دستگاه قضایی تهی از افراد و قضات باتجربه خواهد شد. در نتیجه باید تلفیقی از تجربه و معلومات و ترکیبی از جوان ها وکارکشته ها وجود داشته باشد. به نظر بنده می توانند تعداد افرادی که قرار است هر سال جذب شوند، بیشتر کنند نه اینکه خدای نکرده از این طرف انحصار ایجاد شود و از طرف دبگر یکسری از افرادی که مستعد این کار هستند، از این شغل محروم کنند. لذا معتقدم که این آزمون ها باید وجود داشته باشد اما آزمون هایی که نه خیلی سخت باشد که قبولی در آن بسیار دشوار باشد و نه خیلی هم آسان که همه بتوانند به راحتی در آن قبول شوند. ضمن اینکه الان مرکز مشاوران هم یک موازی کاری با جذب افراد به راه انداخته که به نظر بنده می شود با مدیریت صحیح یک سر و سامان به این دو نهاد داد که اصطلاحا نه سیخ بسوزد و نه کباب و هر دو را در قالب یک کانون دید و صدالبته استقلالی که سال های دور از حدود ۶۰ سال پیش برای کانون وکلا دیده بودیم را حفظ کنیم چرا که عدم استقلال کانون و وابستگی اش به نهاد دیگری، آسیب زا خواهد بود.

بیشتر بخوانید:
جزییات از درگیری عجیب در فرمانداری یکی از شهرستان های گیلان!