تهیه مسکن اولویت اول برای زیست عادلانه
تهیه مسکن اولویت اول برای زیست عادلانه

در شرایط کنونی اولین و مهم ترین گام، اولویت بندی مشکلات مردم در حوزه شهری و اقدام فوری به منظور رسیدگی به آنها است. امروزه شاهد طرح برنامه های متنوع در حوزه مدیریت شهری از سوی کاندیداهای شورای شهر هستیم. اما مطرح کردن دغدغه مندی ها به تنهایی راهگشا نبوده و باید برنامه هایی اصولی […]

در شرایط کنونی اولین و مهم ترین گام، اولویت بندی مشکلات مردم در حوزه شهری و اقدام فوری به منظور رسیدگی به آنها است.

امروزه شاهد طرح برنامه های متنوع در حوزه مدیریت شهری از سوی کاندیداهای شورای شهر هستیم. اما مطرح کردن دغدغه مندی ها به تنهایی راهگشا نبوده و باید برنامه هایی اصولی در خصوص حل این مشکلات تدوین گردد.

علاوه بر لزوم توجه به این مسئله که برنامه های تدوین شده تا چه حد عملی و مورد تایید هستند، باید به پوشش دهی کامل مشکلات مردم توسط این برنامه ها و ضمانت اجرایی آن ها نیز توجه نمود. به عبارت دیگر باید به دنبال کارآمدترین و در عین حال سریع ترین راه ممکن بود.

طبق سلسله مراتب نیازها، انسان در پایین ترین سطح هرم در پی تامین نیازهای فیزیولوژیک و ایجاد احساس امنیت است تا بتواند با تکیه بر آن ها به مسائل بالاتر مثل عزت نفس و خودشکوفایی برسد.

حال در شرایطی که به دلیل مسائل اقتصادی که بخشی از آن ها متاثر از ناکارآمدی در سطوح مدیریت شهری و کشوری است، باید پیش از هر چیز به فکر تامین شرایط ایده آل زندگی برای تمامی اقشار مردم باشیم.

یکی از اصلی ترین حوزه هایی که از ورود و حضور سوداگران لطمه جدی یافته، حوزه مسکن است. به گونه ای که مافیاهای سرمایه داری با گرفتن تراکم از شهرداری ها و از سوی دیگر خالی نگه داشتن خانه ها و بازی با قیمت ها، شرایطی ایجاد نمودند که باعث سلب توان برخی اقشار مردم در خرید و حتی اجاره خانه شده اند.

متاسفانه در کشور ما ۲٫۵ میلیون واحد مسکن خالی از سکنه در دست سرمایه داران وجود دارد که به راحتی می توان با وضع مالیات بر خانه های خالی و اخذ عوارض از خریداران عمده تراکم راهی در جهت بهبود اوضاع، کنترل قیمت ها، افزایش توان خرید خانه برای اقشار مردم و توسعه متوازن شهری فراهم نمود و از این رهگذر سرمایه و سرمایه داران را به سمت تولید و سرمایه گذاری در آن حوزه هدایت نمود تا رشد و استقلال کشور نیز تضمین شود.

برای مشاهده کلیپ کلیک کنید

بیشتر بخوانید:
انتخاب چندین شهردار با میانگین کمتر از ۱۷ ماه برای یک شهرداری زیبنده عملکرد شورا نیست

 

  • نویسنده : فرزین کوچکی گل افزانی