توقف سفرهای استانی از چهارشنبه تا دوشنبه آینده | آغاز واکسیناسیون عمومی از تابستان
توقف سفرهای استانی از چهارشنبه تا دوشنبه آینده | آغاز واکسیناسیون عمومی از تابستان
خزر: رئیس جمهور گفت: تصمیم گرفته شد که از روز چهارشنبه این هفته تا دوشنبه هفته آینده سفرهای استانی تعطیل شوند.

به گزارش خزرآنلاین، حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهور در جلسه ستاد مقابله با کرونا اظهار کرد:

مراعات مردم در برابر کرونا ۶۷ درصد بود در حالی که قرار بود بالای ۸۰ درصد باشد. از مردم خواهش می‌کنیم در تعطیلات نیمه خرداد به مسافرت نروند.

او افزود: مراحل تزریق واکسن به خوبی انجام می‌شود و بیش از ۵ میلیون واکسن در اختیار دانشکده‌های پزشکی است و کار خوبی شد در اینکه همه تلاش مان انجام شد که واکسن تهیه کنیم البته تلاش مان بر این بود که بیش‌تر از این میزان تهیه کنیم.

روحانی ادامه داد: به بخش خصوصی هم اجازه داده شد که در صورت صلاحیت واکسن وارد کنند، اما این اقدام به آن صورت که ادعا می‌شد انجام نشد و البته اجازه دادیم، اما آنطور که باید موفق نبودند.

رئیس جمهور اظهار کرد: تلاش مدافعان سلامت باعث شد که از پیک چهارم عبور کنیم ولی موتاسیون‌های دیگری نیز هست و اخیرا نوع هندی این ویروس در بخشی از کشور مردم را دچار مشکل کرده و نباید بگذاریم که این موتاسیون از جنوب کشور به شمال کشور بیاید.

وی افزود: تصمیم گرفتیم از چهارشنبه تا دوشنبه سفرهای بین استانی ممنوع شود.

روحانی ادرمورد رویه انتخابات، توضیح داد: نگرانی‌ها درمورد تبلیغات های انتخاباتی با مشخص شدن افراد و لیست ها کمتر شده و شرایط بهتری را شاهد خواهیم بود و صداوسیما کاری کند که تبلیغات عمدتا صداوسیمایی یا فضای مجازی باشد.

روحانی بیان کرد: دولت به هر قیمتی واکسن را تهیه می‌کنند تا ان‌شالله در تیرماه شرایط بهتری را تجربه کنیم، با نظم خاصی شروع شده و ما کار را از واکسینه افراد بالای ۸۰ سال آغاز و اکنون واکسیناسیون اشخاص هفتاد ساله نیز رو به پایان است.

رئیس کشورمان تاکید کرد: اگر فرآیند واکسینه افراد شصت سال به پایان برسد به لحاظ فوتی‌های بیماری کرونا به اطمینانی دست پیدا می‌کنیم.

وی گفت: برای واکسیناسیون افراد مسن و دارای بیماری‌های زمینه‌ای ۱۴ یا ۱۵ میلیون واکسن کرونا نیاز داریم که انشاءالله این کار تا پایان خرداد صورت می‌گیرد و این مسیر را با واکسن داخلی و خارجی ادامه خواهیم داد.

رئیس جمهور متذکر شد: ان‌شاالله واکسیناسیون عمومی تا آخر تابستان به سامان می‌رسد که این امر مستلزم عبور از ۱۴ الی ۱۵ میلیون نفر افراد گروه پرخطر است؛ با توجه به قدرت ما، در زمینه با واکسیناسیون می‌توانیم طی ۲۴ ساعت تا حدود ۵۰۰ هزار نفر را واکسینه کنیم در نتیجه این امر ۴ ماه زمان خواهد برد.

تا پایان آذرماه واکسیناسیون عمومی انجام می‌شود

وی افزود: واکسیناسیون عمومی از مرداد شروع و تا پایان آذرماه قادر خواهیم بود تا همه مردم را واکسینه کنیم البته این امر به معنای آن نیست که اجرای دستورالعمل‌های بهداشتی باید متوقف شود اما حداقل مردم می‌توانند با آرامش بیشتری به زندگی خود بپردازند.

روحانی تصریح کرد: ما ار سال پیش به دنبال این بودیم که دولت در پایان عمر خود بتواند مردم را در زمینه کرونا به آرامش برساند بنابراین زمینه واکسیناسیون کامل عمومی را برای دولت آینده نیز فراهم خواهیم کرد.

رئیس جمهور بیان کرد: ورزشگاه‌ها، مدارس و بسیج کمک کردند تا امر واکسیناسیون محقق شود و ۸۷۸ پایگاه برای انجام این امر مهم اختصاص یافت.

روحانی گفت: از صدا و سیما، وزارت بهداشت و تمامی دست اندرکاران امر مبارزه با کرونا و واکسیناسیون تشکر می‌کنم و امیدوارم این مسیر ادامه پیدا کند و این اطمینان را به مردم می‌دهیم که هرکجا واکسنی نیاز باشد حتما خریداری خواهیم کرد.

رئیس جمهور ادامه داد: در کرونا مشکلات زیادی داشتیم و بیش از یک و نیم میلیون نفر بیکار شدند، در فروردین سه هفته مداوم کسب و کار‌ها را تعطیل کردیم، امیدواریم که شاهد موج دیگری از کرونا در کشور نباشیم.

روحانی گفت: در بخش آموزش هم فرزندان ما صدمه دیدند. تقریبا ۲ سال است که آموزش ما دچار اشکال شد و باید توان خود را به کار بگیریم تا ان‌شالله اول مهر ماه مدارس باز شوند.

او افزود: فضای مجازی برای یادگیری پایه‌های اول و دوم سخت است، در واقع فضای مجازی جای آموزش حضوری را نخواهد گرفت، در دانشگاه‌ها هم در حوزه‌های عملی باید حضور داشت و ما باید کاری کنیم تا سال آینده دانشجویان و دانش آموزان با خیال راحت در مدارس و دانشگاه حضور یابند، در حال برنامه ریزی هستیم می‌دانیم که از لحاظ اقتصادی و کسب و کار کرونا صدمه بزرگی به ما زده است.

روحانی ادامه داد: دولت در هفته‌های آخر خدمت خود می‌خواهد کرونا را مهار کند، انتخابات سالم برگزار کند و در حد ممکن معیشت مردم را به نحو خوبی کنترل کند؛ قدم‌های مهمی برداشتیم و امیدواریم اقدامات ما کمک کند، دولت سیزدهم شرایط بهتری داشته باشد.

رئیس جمهور اضافه کرد: در حوزه‌هایی چون پزشکی، پیراپزشکی و مهندسی حضور دانشجو بسیار اهمیت دارد. در نتیجه سال آینده تحصیلی باید به دانشجویان اساتید و معلمان این حوزه‌ها برای آمادگی حضور در محل آموزش اولویت داد.

وی گفت: کرونا مشکلاتی دیگری را هم ایجاد کرد؛ حضور در مراکز دینی فرهنگی و مساجد برای معنویت ما اهمیت دارد و با فضای مجازی متفاوت است.