تیراژ واقعی نشریات مکتوب استان چقدر است؟
تیراژ واقعی نشریات مکتوب استان چقدر است؟
خزر: نشریات مکتوب را باید به تیراژشان شناخت. در ایران تیراژ نشریات "اسرار مگو" محسوب می شود و صاحبان آن ها معمولا تمایلی به ارائه اطلاعات در خصوص آن ندارند.

به گزارش خزرآنلاین، نشریات مکتوب را باید به تیراژشان شناخت. در ایران تیراژ نشریات “اسرار مگو” محسوب می شود و صاحبان آن ها معمولا تمایلی به ارائه اطلاعات در خصوص آن ندارند. با این حال، طی ماه های گذشته گرانی کاغذ به بهانه ای برای توجیه تیراژ پایین نشریات مکتوب، تبدیل شده است. 

نگاهی به لیست یارانه های دریافتی و مقایسه نشریات مکتوب و مجازی، نشان می دهد که سهم بالایی از یارانه حمایتی وزارت فرهنگ و ارشاد را نشریات مکتوب می بلعند. این در حالی است که میزان اثرگذاری نشریات مکتوب بر افکار عمومی در مقایسه با نشریات مجازی به علت مخفی ماندن تیراژ واقعی نشریات مکتوب در هاله ای از ابهام است. 

تیراژ واقعی نشریات مکتوب استان چقدر است؟ 

تیراژ واقعی برخی نشریات مکتوب استان، مخفی شده و بسیاری از نسخ آن ها به صورت رایگان در ادارت پخش و توزیع می شود. به بیان دیگر، صاحبان این دسته از نشریات، هیچ درآمدی را برای خود، از فروش نشریه بر دکه های مطبوعاتی متصور نیستند و بیشتر دلخوش به آگهی های تبلیغاتی دولتی و غیردولتی و البته یارانه ای که از ارشاد دریافت می کنند، هستند. 

از طرف دیگر مدت هاست که انتقاداتی از تغییر کاربری دکه های مطبوعاتی و تبدیل آن ها به محلی برای فتوکپی و فروش آدامس و نوشابه، به گوش می رسد. انتقاداتی که در درون خود نشان می دهد درآمد این دکه ها حتی از فروش روزنامه های سراسری هم ناچیز بوده و لذا صاحبان شان مجبور به تامین مخارج از این طریق و به جان خریدن جریمه های مختلف می شوند. بی تردید اگر فروش روزنامه های کاغذی با استقبال مردم روبرو بود، نیازی به فروش چیپس و پفک در کنار آن احساس نمی شد! 

تحریریه خزرآنلاین در همین راستا به سراغ صاحب امتیاز یکی از نشریات مکتوب رفته و طی گفتگویی از او می خواهد تا تیراژ واقعی نشریه خود را عنوان کند. پاسخ قابل پیش بینی است! مقاومت در برابر اعلام تیراژ واقعی! وقتی هم که با اصرار خبرنگار ما روبرو می شود، تیراژ را ۵۰۰۰ نسخه اعلام می کند! البته وقتی از وی درخواست می شود تا اجازه حضور خبرنگار خزرآنلاین در زمان چاپ داده شود، با تندی برخورد و مکالمه را قطع می کند! 

برای سنجش میزان درستی ادعای چاپ ۵۰۰۰ نسخه از سوی یک نشریه استانی کافی است به یاد داشته باشیم که انصاف نیوز در گزارشی که قبل از گرانی های اخیر کاغذ منتشر کرده بود، تیراژ واقعی روزنامه قدیمی و سراسری جمهوری اسلامی را ۳۰۰۰ نسخه دانسته بود! (اینجا را ببینید)

چرا مخفی کاری؟ 

اگرچه تیراژ در میزان یارانه، سهم از آگهی‌های معمولی و به‌ویژه آگهی‌های دولتی تاثیر مستقیم دارد اما پایین بودن عدد عرضه‌ها باعث نگرانی نیست، بلکه بالا بودن آمار برگشتی‌ها نیز از دیگر مسائل بسیار مهم سال‌های اخیر برخی مطبوعات به حساب می‌آید. به گفته بسیاری از دکه‌داران به غیر از تعداد محدودی، سایر نشریات مکتوب فروش کمی دارند و حتی گاهی نسخه‌ها کاملا دست نخورده باز می‌گردند. 

آمار برگشتی برخی نشریات مکتوب بعضا با ترفندهایی از سوی توزیع‌کنندگان رفع و رجوع می‌شود تا تعداد برگشتی‌ها در آماری که باید به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه شود، متعادل باشد. برخی از آن ها تمام نسخه‌های برگشتی‌ها را از دکه‌داران دریافت نمی‌کنند؛ به عنوان مثال از ۵ نسخه برگشتی، تنها ۲ نسخه را دریافت می‌کنند و سه نسخه باقی مانده را نزد دکه‌دار می‌گذارند. این معامله‌ دو سر سود است؛ هم آمار برگشتی نشریه  پایین می‌آید و هم اینکه دکه‌دار علاوه بر اینکه پول فروش آن سه نسخه را دریافت می‌کند، پول فروش این نسخه‌ها به خریداران کاغذ بازیافتی را هم در جیب می‌گذارد.   

وضعیت خرابتر از این حرفاست!

یک فعال در حوزه نشریات مکتوب و مجازی به خبرنگار خزرآنلاین می گوید: به جز تعداد معدودی، آمار فروش نشریات محلی در دکه ها چیزی تقریبا نزدیک به صفر است. 

وی که نمی خواهد نامش فاش شود، ادامه می دهد: تیراژ واقعی این نشریات محلی به زحمت سه رقمی می شود! 

این فعال رسانه ای می افزاید: برخی چاپخانه ها به دلیل چاپ همیشگی این نشریات، با آنان همکاری می کنند و مثلا ۵۰ نسخه هم برایشان منتشر می کنند اما در ارائه گزارش به وزارت فرهنگ و ارشاد، آمار خود را غیرواقعی اعلام می کنند.

وی راه اطلاع از تیراژ واقعی نشریات محلی را پرس و جو از دکه های روزنامه فروشی می داند اگرچه می گوید که بعید است تمام دکه داران روی خوشی به این سوالات نشان دهند.

به گزارش خزرآنلاین، بخش اعظمی از منابع وزارت ارشاد، در حالی صرف اعطای یارانه به برخی نشریات مکتوب می شود که حتی تیراژ واقعی این نشریات هم مشخص نیست. به نظر می رسد وزارت فرهنگ و ارشاد می بایست به فکر چاره ای برای هدفمندی یارانه ها باشد وگرنه بعضی نشریات کاغذی که حتی فروش شان بر روی دکه ها به اندازه انگشتان یک دست هم نیست، همچنان به ناحق از سفره پربار یارانه، ارتزاق خواهند کرد.