ثبات در مدیریت شهری چگونه نمود عملی پیدا می کند؟
ثبات در مدیریت شهری چگونه نمود عملی پیدا می کند؟

این روزها از زبان بسیاری از کاندیداهای شوراهای شهر و حتی کسانی که در حال حاضر عضو شورای شهر هستند این جمله را می‌شنویم ما باید به مدیریت شهری ثبات بدهیم یا مدیریت شهری نیازمند ثبات است جدای از این موضوع که این شعارها چقدر عملیاتی هستند یا اینکه فقط برای خالی نبودن عریضه مطرح […]

این روزها از زبان بسیاری از کاندیداهای شوراهای شهر و حتی کسانی که در حال حاضر عضو شورای شهر هستند این جمله را می‌شنویم ما باید به مدیریت شهری ثبات بدهیم یا مدیریت شهری نیازمند ثبات است جدای از این موضوع که این شعارها چقدر عملیاتی هستند یا اینکه فقط برای خالی نبودن عریضه مطرح می‌شوند، اما در واقعیت این یک موضوع مهم در حوزه مدیریت شهری است.

در حال حاضر آن طوری که از ظاهر موضوع به نظر می‌رسد تعویض پیاپی مسئولین شهرداری و در وهله اول خود شهردار مانع اصلی عدم ثبات در مدیریت شهری است.

اما بنده قصد دارم از نظر متفاوتی به موضوع نگاه کنم.

البته قبل از شکافتن موضوع و طرح نظر خودم، موضوع تعویض پیاپی مسئولان را که دلیل اصلی آن سهم‌خواهی اعضای شورا و ایجاد تعارض منافع بین آنهاست را محکوم می‌کنم.

اما راهکار اصلی تقویت ثبات در مدیریت شهری از نظر اینجانب ایجاد برنامه‌های بلندمدت توسعه شهری با در نظر گرفتن ضمانت اجرایی برای آن برنامه ها است.

به بیان واضح تر ما باید با الگو گرفتن از مدل برنامه‌های توسعه کشوری، برنامه‌های میان مدت و بلندمدت و سند چشم انداز برای شهرمان تهیه کنیم و در پروسه تدوین و تصویب این برنامه‌ها از نظر متخصصان آن حوزه استفاده نماییم.

پس از بررسی های همه جانبه آن برنامه ها در تمامی ابعاد فرهنگی اقتصادی اجتماعی و …. برای اجرای آنها ضمانت‌های اجرایی تعیین نماییم، تا دیگر شاهد موضوعاتی که برای راه‌اندازی خط BRT و جمع‌آوری آن که در واقع تضییع بیت‌المال و حقوق مردم شهرمان بود نباشیم.

باید یادآوری کنم که بنده اعتقاد دارم در صورت تدوین و اجرای برنامه های بلند مدت توسعه شهری، ایجاد تعارض منافع و سوء استفاده های افراد نیز به تبع آن کاهش یافته و حتماً شاهد افزایش کیفیت انتخاب مدیران و تغییرات کمتر آنها خواهیم بود.

در پایان باید به این موضوع توجه داشته باشیم که انتخاب افراد پاکدست و دارای صلاحیت های عمومی و تخصصی برای مدیریت شهری گام نخستین و اقدام پیشگیرانه برای جلوگیری از ایجاد اختلافات و تعارض منافع است که ان شاالله در ذیل سایه هوشمندی و بصیرت مردم ما تحقق خواهد یافت.

بیشتر بخوانید:
تهیه مسکن اولویت اول برای زیست عادلانه
  • نویسنده : فرزین کوچکی گل افزانی: