ثبت بین المللی اسب های کاسپین بزودی
ثبت بین المللی اسب های کاسپین بزودی
خزر: عضوکمیته فنی انجمن حفاظت از اسب کاسپین گفت: فعالیت های صورت گرفته طی چند سال اخیر باعث افزای قمیت اسب های کاسپین نسبت به گذشته شده و بزودی بستر ثبت بین المللی اسبان کاسپین فراهم خواهد شد .

به گزارش خزرآنلاین به نقل از روابط عمومی انجمن حفاظت از اسب کاسپین ششمین نشست هم اندیشی راهبری توسعه اقتصادی استان گیلان با حضور دکتر هوشنگ دهقان زاده معاون پژوهش و فناوری و مسئول بخش تحقیقات علوم دامی مجتمع حفظ ذخایر ژنتیکی اسب کاسپین مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی گیلان و عضو کمیته فنی انجمن اسب کاسپین و نمایندگان دستگاههای اجرایی، دانشگاه ها، انجمن حفاظت اسب از کاسپین کشور، انجمن صنفی کارفرمایی پرورش دهندگان و تعدادی از تولید کنندگان و پرورش دهندگان این نژاد برگزار شد.

دکتر هوشنگ دهقان زاده در این نشست با تاکید بر ضرورت حفظ نژادهای بومی کشور گفت : حفاظت از ذخایر ژنتیکی در معرض خطر و استراتژی‌های حفاظت از این ذخایر به ویژ ه ویژگی های ارزشمند و منحصر به فرد اسب کاسپین که تاریخچه و قدمت پنج هزار ساله آن بسیار با اهمیت است باید مورد توجه قرار بگیرد .

وی با اشاره به اقدامات اجرایی که طی چند سال گذشته با مشارکت مرکز تحقیقات و آموزش کشاورزی و منابع طبیعی استان گیلان، انجمن حفاظت از اسب کاسپین کشور ، موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و پرورش دهندگان اسب کاسپین صورت گرفت ، ادامه داد:ا اسب کاسپین از دیدگاه اقتصادی-اجتماعی، فرصتی خوب و دارای اهمیت بالایی است که پرورش دهندگان این گونه منحصر بفرد با مشکلات، تهدیدها و چالش های فراوانی رو برو هستند .

دهقان زاده با عنوان اینکه اسب کاسپین می تواند کاربری ورزشی بسیار موثری داشته باشد ، برنامه ریزی فدراسیون سوارکاری برای استفاده بهینه از این فرصت را ضروری دانست.

وی ادامه داد: ضرورت دارد که برنامه‌ریزی دقیق تری توسط فدراسیون سوارکاری جهت جدی‌تر گرفته شدن نقش اسب کاسپین در سوارکاری کودکان و نوجوانان در کشور صورت گیرد تا این نژاد ارزشمند با توجه به ویژگی های برجسته خود همانند سایر کشورهای دنیا به جایگاه اصلی و در خور شان خود ارتقا پیدا کند.

دهقان زاده ضمن تقدیر از فعالیت های صورت گرفته توسط انجمن حفاظت از اسب کاسپین که با هماهنگی و همکاری موسسه تحقیقات علوم دامی کشور و مرکز تحقیقات گیلان و پرورش دهندگان اسب کاسپین صورت گرفت، تصریح کرد: نوزدهمین جشنواره اسب کاسپین توسط انجمن صنفی و با مشارکت انجمن حفاظت از اسب کاسپین، مرکز تحقیقات گیلان، موسسه تحقیقات علوم دامی و مدیریت هماهنگی ترویج جهاد کشاورزی استان در نیمه اول مهرماه سال جاری در منطقه آزاد بندر انزلی برگزار خواهدشد.

در ادامه این نشست مهندس افشاری از پیشکسوتان و فعالان اسب کاسپین و مدیرعامل انجمن صنفی کارفرمایی و پرورش دهندگان اسب کاسپین نیز گفت : اسب کاسپین نژادی ارزشمند و یک سرمایه ملی است .

وی رفع مشکلات پرورش دهندگان و ارتقاء وضعیت اسب کاسپین در کشور را یک نیاز ضروری در این بخش برشمرد و افزود: لازمه رفع این موارد همراهی مسئولان مرتبط و دست اندرکاران استان گیلان است و تا این نژاد به سرنوشت یوز ایرانی دچار نشده باید همت کنند .

در پایان این جلسه نمایندگان تعدادی از دستگاه‌های اجرایی پیشنهادات و راهکارهایی جهت برون رفت از وضعیت موجود و اقتصادی نمودن پرورش اسب کاسپین ارائه نمودند.