جنگل سراوان دوباره فراموش می‌شود؟ زباله‌ها هنوز سر جایشان هستند؛ زباله‌سوز ۶۰۰ تنی راه‌حل نیست
جنگل سراوان دوباره فراموش می‌شود؟ زباله‌ها هنوز سر جایشان هستند؛ زباله‌سوز ۶۰۰ تنی راه‌حل نیست
خزر: کوه پسماند سراوان در هر ثانیه ۱۵ لیتر شیرابه تولید می کند. شیرابه ای که وارد رودخانه‌های سفیدرود، زرجوب، تالاب انزلی و حتی دریای خزر می شود.

به گزارش خزرآنلاین، نزدیک به چهل سال است که زباله‌های رشت، سراوان، صومعه‌سرا، شفت و فومن در جنگل‌های هیرکانی در محدوده روستای سراوان دپو می شود. کوه پسماند سراوان در هر ثانیه ۱۵ لیتر شیرابه تولید می کند. شیرابه ای که وارد رودخانه‌های سفیدرود، زرجوب، تالاب انزلی و حتی دریای خزر می شود. این شیرابه ها آب‌های زیرزمینی منطقه را آلوده کرده است. 

در فروردین ۱۴۰۱ مردم سراوان و چند روستای دیگر در تجمعی مسالمت‌آمیز خواستار تخلیه زباله از سراوان شدند. 

استاندار گیلان از اسفند ۱۴۰۰ وعده‌هایی برای اصلاح وضعیت داده بود حتی او پیش از سال جدید جلسه اش را در محل دپوی پسماند سراوان تشکیل داد اما اینها راه چاره نشد. 

بعد از تجمعات مردمی در فروردین ۱۴۰۱ مسئولان استانی وعده داده اند که تا آخر امسال زباله سراوان تخلیه می‌شود ادعایی که با وضع تخصیص بودجه‌ها، عملیاتی به نظر نمی رسد. 

از سوی دیگر تمرکز مدیران گیلان روی راه اندازی زباله‌سوزی با ظرفیت ۶۰۰ تن است، ابوعلی گلزاری کارشناس مدیریت پسماند انتقاداتی پیرامون زباله‌سوز سراوان دارد و راهکارهای خود را برای مدیریت پسماند سروان مطرح می‌کند. 

در گزارش ویدیویی پیش رو ضمن انتقاد راهکارهای مدیران استان گیلان، پیشنهاداتی برای مدیریت پسماند سروان مطرح شده است.