حداقل حقوق کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟
حداقل حقوق کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟
خزر: در حال حاضر حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. از طرفی دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ سقف معافیت مالیاتی حقوق را چهار میلیون تومان به مجلس پیشنهاد داده است.

به گزارش خزرآنلاین، لایحه بودجه پیشنهادی دولت تکلیف حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان را برای سال ۱۴۰۰ مشخص کرده است. بر این اساس کف حقوق برای کارمندان و بازنشستگان در سال آینده ۲۵ درصد افزایش می‌یابد. اما در طرف مقابل هنوز تکلیف دستمزد کارگران برای سال ۱۴۰۰ مشخص نشده است، ولی به نظر می‌رسد که جلسات شورای دستمزد همچون سال‌های گذشته به دنبال همسان سازی حقوق کارگران با حداقل حقوق کارمندان باشد.  

به گزارش فرادید، طبق لایحه پیشنهادی دولت حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان خواهد بود. این مبلغ در سال گذشته ۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان تعیین شده بود، که افزایش ۱۵ درصدی حداقل حقوق را در سال ۹۹ نشان می‌داد.

براساس لایحه بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۱۴۰۰، پیش‌بینی شده است پس از افزایش ضریب ریالی حقوق برای گروه‌های مختلف حقوق بگیر، موضوع جز یک این بند و معادل افزایش ضریب ریالی برای افزایش حقوق بازنشستگان و وظیفه بگیران مجموعه مبلغ مندرج در حکم کارگزینی برای کارکنان رسمی و پیمانی و مبلغ قرارداد منعقده ماهانه برای کارکنان قرارداد کار معین و کارکنان طرح خدمت پزشکان و پیراپزشکان در وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی به نسبت مدت کارکرد و حکم حقوق بازنشستگان متناسب سنوات خدمت قابل قبول از ۳۵ میلیون ریال کمتر نباشد.

با این وجود در سال ۱۴۰۰ در همه دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده (۲۹) قانون برنامه ششم توسعه و همچنین نیرو‌های مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی (به استثنای مشمولان قانون کار)، حداقل حقوق و مزایای مستمر شاغلین مشمول قانون مدیریت خدمات کشوری و حداقل حقوق سایر حقوق بگیران، حداقل حقوق بازنشستگان و وظیفه بگیران مشمول صندوق بازنشستگی کشوری و سازمان تامین اجتماعی نیرو‌های مسلح و سایر صندوق‌های وابسته به دستگاه‌های اجرایی و مستمری‌ها و سایر حمایت‌های متناسب با آنها، معادل افزایش ضریب ریالی افزایش می‌یابد.  

البته باید تاکید کرد که  مشمولین قانون کار از شمول این افزایش حقوق خارج هستند.

پیش نویس لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ روز گذشته توسط حسینعلی امیری معاون پارلمانی ریاست جمهوری، به مجلس تحویل داده شد. با این وجود بررسی لایحه در پارلمان زمان بر خواهد بود. در این میان ممکن است حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان در این بررسی‌ها دچار تغییر و تحول شود.

 
351309_503 حداقل حقوق کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟

مزد کارگران در سال ۱۴۰۰ به چقدر می‌رسد؟

شورای عالی کار که معمولا در فصل پایانی سال  جلسات خود را برای تعیین مزد سال آینده آغاز می‌کند، در روز‌های آینده کار خود شروع خواهد کرد. این شورا سال گذشته مسیر پر فراز و نشیبی را برای تعیین حداقل دستمزد کارگران پشت سر گذاشت.  

نمایندگان کارگری معتقد بودند که شورای عالی کار باید ماده ۴۱ قانون کار را مد نظر قرار دهد. قانونی که بر همسان سازی دستمزد متناسب با تورم تاکید دارد.

اما نمایندگان کارفرمایی و نمایندگان دولت به شیوع کرونا و آسیب دیدن کسب و کار‌ها تاکید داشتند و می‌گفتند که حداقل دستمزد همچون دولت باید ۱۵ درصد افزایش داشته باشد. این در حالی بود که بانک مرکزی نرخ تورم را ۴۱ درصد اعلام کرده بود.  

این مسئله باعث شد تا حداقل دستمزد کارگران در اسفند ماه به نتیجه نرسد و در نهایت در میانه بهار، مزد کارگران با حداقل حقوق کارمندان همسان شد. بر این اساس دستمزد ۱۳۹۹ به ۲ میلیون و ۸۰۰ تومان رسید.

حالا هم حداقل حقوق کارمندان برای سال ۱۴۰۰ به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است و احتمالا نمایندگان کارفرمایی و دولت همچون سال گذشته بر این همین مبلغ تاکید خواهند داشت.  

اما از طرف دیگر کمیسیون اجتماعی مجلس اعلام کرده است که وارد مذاکره با وزارت کار و شورای عالی کار شده تا حداقل حقوق کارگران را در سال ۱۴۰۰ بین ۳۰ تا ۴۰ درصد افزایش دهند.

علی بابایی‌کارنامی، رئیس فراکسیون کارگری مجلس در این رابطه گفته است که “تعداد زیادی از نمایندگان مجلس در کمیسیون اجتماعی خواهان افزایش بیش از ۴۰ درصدی حقوق و دستمزد کارگران در سال آینده هستند، بر همین اساس نیز با ارائه این پیشنهاد به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، مشغول رایزنی با این وزارتخانه برای تحقق این امر هستیم.”

او معتقد است که  حقوق کارگران طی سال‌های اخیر متناسب با نرخ تورم افزایش نیافته و این مسئله همواره شکاف‌های جدی از حیث درآمد و مخارج برای این قشر ایجاد کرده است

البته پیش از علی بابایی کارنامی، یک نماینده دیگر از افزایش ۲۵ تا ۳۰ درصدی مزد خبر داد و حالا رئیس فراکسیون کارگری می‌گوید: سال بعد باید مزد کارگران ۴۰ درصد افزایش یابد. با این وجود باید تا اسفند ماه صبر کرد و دید که اعضای شورای عالی کار مزد کارگران را حداقل حقوق کارمندان یکسان سازی می‌کنند، یا دستمزد کارگری سال ۱۴۰۰ بیش از این رقم خواهد بود.  

 
351310_250 حداقل حقوق کارمندان و کارگران در سال ۱۴۰۰ چقدر خواهد بود؟

سقف معافیت مالیاتی حقوق چقدر شد؟

در حال حاضر حداقل حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال ۱۴۰۰ به ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان رسیده است. از طرفی دولت در لایحه بودجه سال ۱۴۰۰ سقف معافیت مالیاتی حقوق را چهار میلیون تومان به مجلس پیشنهاد داده است.

بند چهار تبصره ۱۲ لایحه بودجه ۱۴۰۰ به سقف معافیت‌های مالیاتی اختصاص دارد. طبق این بند، افرادی که سالیانه ۴۸ میلیون تومان حقوق می‌گیرند از پرداخت مالیات معاف هستند. همچنین نرخ مالیات بر درآمد حقوق کارکنان دولتی و غیردولتی اعم از حقوق مزایا و کارانه مازاد بر مبلغ مذکور تا یک و نیم برابر آن مشمول مالیات سالانه بیست درصد و نسبت به مازاد چهار برابر مشمول مالیات ۲۵ درصد است.

طبق تبصره ۱۲ میزان معافیت مالیات سالانه مستغلات اشخاص فاقد درآمد موضوع ماده ۵۷ قانون مالیات‌های مستقیم و مالیات بر درآمد مشاغل موضوع ماده ۱۰۱ قانون مالیات‌های مستقیم سالانه به مبلغ ۳۶۰ میلیون ریال تعیین می‌شود.

دولت در لایحه پیشنهادی بودجه ۱۳۹۹، پیشنهاد داده بود که حقوق‌های سه میلیون تومان و کمتر از مالیات معاف شوند و با تصویب مجلس شورای اسلامی حقوق‌های سه میلیون و ۶۰۰ هزار تومان از پرداخت مالیات معاف شدند.  

بیشتر بخوانید:
در سازمان مدیریت و برنامه ریزی گیلان چه می گذرد؟ + سند شماره 1