آیا گیلان در زمستان با خاموشی برق روبرو خواهد شد؟!
آیا گیلان در زمستان با خاموشی برق روبرو خواهد شد؟!
خزر: اگر نیروگاه ها مانند سال قبل با کمبود گاز مواجه شده و نتوانند برق تولید کنند، این خاموشی مربوط به کل کشور بوده و مختص گیلان نیست. 

به گزارش خزرآنلاین، چند وقتی است که زمزمه هایی مبنی بر احتمال قطع برق و خاموشی در زمستان هم به گوش می رسد! مصطفی رجبی مشهدی، سخنگوی صنعت برق در این خصوص می گوید: نسبت به سال گذشته حدود ۲۰ درصد کمبود سوخت داریم و قطعا تنگناهایی در تولید برق برای زمستان ۱۴۰۰ خواهیم داشت! 

به نظر می رسد قطعی برق در فصل زمستان از ناترازی تولید و مصرف گاز کشور سرچشمه می‌گیرد. بر همین اساس یکی از دلایل و سناریوهای مطرح شده برای توجیه این ناترازی، کاهش ظرفیت استخراج گاز به دلیل ناتوانی در فروش و ذخیره میعانات گازی است که به عنوان محصول ثانویه همراه با گاز از میادین برداشت می‌شود. این کاهش ظرفیت سبب می شود تا سوخت مورد نیاز نیروگاه های تولد برق تامین نشده و عملا این نیروگاه ها در فصل زمستان از مدار خارج و نتوانند برق مورد نیاز را تامین کنند. به عبارت دیگر، کمبود گاز منجر به قطعی برق می شود! 

اما خاموشی های گسترده بدترین خاطره ای است که گویا قرار است دامنه اش از تابستان به زمستان هم کشیده شود. در همین راستا، بهمن داراب زاده مدیرعامل شرکت برق منطقه ای استان گیلان در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین می گوید: قطعی برق بستگی به وضعیت نیروگاه ها دارد. وزارت نفت قول هایی داده که گاز مورد نیاز نیروگاها را تامین کند و اگر این اتفاق بیفتد و نیروگاه ها تولیدشان را داشته باشند، قطعی برق نخواهیم داشت.

وی ادامه داد: اگر نیروگاه ها مانند سال قبل با کمبود گاز مواجه شده و نتوانند برق تولید کنند، این خاموشی مربوط به کل کشور بوده و مختص گیلان نیست. 

مدیرعامل برق منطقه ای گیلان افزود: در زمستان مصرف برق کمتر است و اگر سوخت نیروگاه ها تامین شود، خاموشی نخواهیم داشت. در تابستان اما علت خاموشی ها پیشی گرفتن مصرف برق از میزان تولید نیروگاه هاست وگرنه تمام نیروگاه ها در تابستان فعالیت می کنند ولی مصرف برق زیاد است. در زمستان بعضا برخی نیروگاه ها به علت کمبود سوخت از مدار خارج می شوند وگرنه مصرف برق پایین است. 

بیشتر بخوانید:
اجازه نمی‌دهم تک‌روی‌ها و برخی تفکرات انحرافی بازدارندگی ایجاد کند | اصلاح گیلان اصلاح‌طلب زده و سیاست زده هزینه دارد