خسارت ۱۰۰ میلیاردی سیل به معابر روستایی تالش
خسارت ۱۰۰ میلیاردی سیل به معابر روستایی تالش
خزر: مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان گفت: در پی سیلاب اخیر تالش ۲۰۰ واحد مسکونی درگیر بارش‌های سیل آسا شدند.

به گزارش خزرآنلاین، محمد اکبرزاده  در خصوص آخرین وضعیت مناطق مسکونی سیل‌زده اظهار کرد: بارش‌های سیل آسا در روز شنبه ۳۰ شهریورماه ۴ بخش مرکزی، گرگانرود، هویق و اسالم را درگیر مشکلات ناشی از سیلاب کرد.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان گفت: طبق ارزیابی‌های صورت گرفته در بنیاد مسکن ۲۰۰ واحد مسکونی درگیر بارش‌های سیل آسا شده و ۱۰ منزل مسکونی با تخریب صددرصدی مواجه شدند از طرفی ۳۰ منزل مسکونی باتوجه به آسیب‌های متحمل شده نیاز به تعمیر دارند.

وی افزود: در بخش روستایی به واسطه ماشین آلات بازگشایی مسیر‌های عبوری روستایی برای مردم در حال انجام است و بررسی‌ها برای جستجوی افراد و منازل نیازمند به کمک معیشتی و تعمیرات صورت می‌گیرد.

مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی گیلان در توضیح میزان خسارت وارده به راه‌های روستایی گفت: راه‌های روستایی با آسیب ۱۰۰ میلیارد ریالی روبرو شدند و براساس آخرین گزارشات در ۴ بخش آسیب دیده تالش بیش از ۱۰۰ روستا با ۲۵ کیلومتر طول مسیر معابر دچار آسیب شدند.

چندی پیش سید مهدی فلاح میری دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان در گفت‌وگو با میزان اظهار کرد: در حریم رودخانه‌های جاری در استان گیلان شاهد تصرف‌های غیرقانونی هستیم و در ارائه مجوز‌هایی که به اینگونه تصرف‌ها منجر می‌شود، از سوی مسئولان امر اهمال صورت می‌گیرد.

به گفته دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان گیلان این تصرف‌های غیرقانونی و همچنین برداشت‌های غیر کارشناسی از بستر رودخانه‌ها از جمله مشکلاتی است که باعث جاری شدن سیل در اثر بارندگی‌های شدید می‌‍شود.

وی در ادامه با تذکر به مسولان دستگاه‌های اجرایی که با اهمال‌کاری و ترک فعل باعث این‌گونه حوادث می‌شوند، تاکید کرد: در وقوع حوادثی از قبیل سیل که غالباً قابل پیشگیری است، دستگاه قضایی با مسئولان اهمال‌کننده که ترک فعل کرده‌اند، برخورد قاطع خواهد کرد و افرادی که با اهمال‌کاری‌شان موجب خسارت به بیت‌المال شوند جریمه خسارت وارده شده بر اساس قانون از آن‌ها گرفته خواهد شد.

بارش‌های شدی از عصر روز شنبه ۳۰ شهریورماه تا ۶ صبح روز یکشنبه در منطقه ماشین خانه کرگانرود باعث شد تا در این منطقه حدود ۲۴۰ میلیمتر بارش ثبت شود که به طور متوسط ۲۱ درصد از میزان بارش سالیانه منطقه محسوب می‌شود.

شهرستان تالش حدود ۲۰۰ هزار نفر جمعیت دارد و ۴ بخش مرکزی، گرگانرود، هویق و اسالم در ۱۱۰ کیلومتری غرب مرکز استان گیلان در این سیلاب دچار آسیب شدند.

 
بیشتر بخوانید:
چرا واکسن کوبا برای مطالعه بالینی به ایران فرستاده می شود؟