خسارت ۹۰ هزار میلیارد ریالی کرونا به بخش فرهنگی
خسارت ۹۰ هزار میلیارد ریالی کرونا به بخش فرهنگی
خزر: معاون وزیر ارشاد گفت: دولت سیزدهم نگرانی‌های اهالی فرهنگ، هنر و رسانه را با پرداخت بسته‌های حمایتی کاهش خواهد داد.

به گزارش خزرآنلاین، سید محمود اسلامی معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در خصوص خسارت ۹۰ هزار میلیارد ریالی کرونا به بخش فرهنگی گفت: دولت سیزدهم در تلاش است با اعطای بسته‌های حمایتی به کسب و کار‌هایی آسیب دیده فرهنگ، هنر و رسانه در بحران کرونا، نگرانی‌های صاحبین و شاغلین این بخش مهم جامعه را کاهش دهد.

او با اشاره بر اینکه حمایت‏های مستقیم و غیرمستقیم دولت سیزدهم، نگرانی ‏ها درباره بحران‏ های ایجاد شده در عرصه اقتصاد فرهنگ و هنر را کاهش داده است، گفت: در نود و پنجمین جلسه ستاد ملی مدیریت کرونا مقرر شد حمایت‌های دولت ویژه کسب و کار‌های به شدت آسیب دیده بخش فرهنگ، هنر و رسانه تا پایان امسال ادامه یابد.

اسلامی افزود: ستاد ملی مدیریت کرونا به درخواست وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی به جهت کمک به اهالی فرهنگ، هنر و رسانه کشور، با تمدید مهلت ثبت درخواست و پرداخت تسهیلات به صاحبان کسب و کار‌های فرهنگی، هنری و رسانه ه‏ای آسیب دیده در بحران کرونا، از طریق سامانه کارا وامهال بازپرداخت اقساط تسهیلات بانکی اعطایی به این کسب و کار‌ها (اعم از تسهیلات کرونایی، صندوق کارآفرینی امید و…) موافقت کرد.

معاون توسعه‌مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد، گفت: اجرای مصوبات ستاد ملی کرونا در رابطه با تسهیلات بانکی اهالی فرهنگ، هنر و رسانه از سوی نظام بانکی کشور لازم‏الاجراست و پیگیری‏ های لازم برای تسهیل این امور حمایتی نیز در دستور کار معاونت توسعه و مدیریت منابع قرار دارد.

او افزود: دفتر توسعه اقتصاد فرهنگ و هنر معاونت توسعه مدیریت و منابع، در حال برآورد میزان خسارت وارده بر کسب و کار‌های بخش فرهنگ، هنر و رسانه در نیمه اول سال جاری است و نتایج آن بزودی اطلاع رسانی خواهد شد.

 اسلامی، ادامه داد: بر اساس برآورد‌های اولیه، فعالان اقتصادی و صاحبان کسب‌و‌کار‌های فرهنگی، هنری و رسانه‌ای کشور، سال گذشته متحمل خسارتی افزون بر ۹۰ هزار میلیارد ریال در بحران همه‏ گیری کرونا شده‏اند و بر اساس این برآورد‌ها در میان سه رسته‌‏ فرهنگی، هنری و رسانه‌ای، بیشترین میزان خسارت برکسب وکار‌های هنری وارد شده و پس از آن حوزه رسانه‌‏، متحمل بیشترین خسارت شده‏ است.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت:کلیه اهالی فرهنگ، هنر و رسانه کشور می‌توانند در سامانه کارا جهت دریافت تسهیلات ثبت‌نام کنند و چنانچه با مشکلی در این رابطه مواجهه شده اند می‌توانند از طریق ادارات کل فرهنگ و ارشاد استان‌ها پیگیری کنند و چنانچه بانک‌های عامل از پرداخت تسهیلات موضوع مصوبه ستاد ملی کرونا خودداری کردند موضوع را به ادارات‌کل ارشاد جهت پیگیری اطلاع بدهند.