خلیل بهروزی‌فر: چه کسی پاسخگوی خسارات وارده به مردم به دنبال قطعی‌های برق است؟
خلیل بهروزی‌فر: چه کسی پاسخگوی خسارات وارده به مردم به دنبال قطعی‌های برق است؟
خزر: نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی از عدم اجرای تعهدات دولت در خصوص افزایش تولید برق تا سقف ۲۵ هزار مگاوات براساس برنامه ششم توسعه انتقاد کرد.

به گزارش خزرآنلاین، خلیل بهروزی‌فر در جلسه علنی صبح امروز (یکشنبه) مجلس شورای اسلامی و در جریان بررسی گزارش کمیسیون انرژی در خصوص خاموشی‌ها بیان کرد: براساس قانون برنامه ششم توسعه قرار بود ۲۵ هزار مگاوات به تولید برق کشور افزوده شود اما با بی‌تدبیری در طول چندین سال اخیر این امر اتفاق نیفتاد. چه کسی اکنون پاسخگوی خسارات وارده به اقشار ضعیف جامعه به دنبال قطعی مکرر برق است؟

خلیل بهروزی‌فر در ادامه اظهار کرد: قطعی برق همراه با خشکسالی و شرایط بحرانی در تامین آب شرب، کشاورزی و صنایع بزرگ فشار را بر مردم دو چندان کرده و در اکثر روزها مردم در سطح کشور و به ویژه روستاها در تامین آب شرب با مشکلات عدیده‌ای مواجه هستند.

نماینده مردم فومن و شفت در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: آیا مسئولان نیز می‌توانند در چنین شرایطی همراه با قطعی برق و آب در روستاها و مناطق محروم زندگی کنند؟ چه میزان در طول این سال‌ها از تولید پشتیبانی شده و مانع زدایی صورت گرفته است. عدم حمایت از تولید برق در طول این سال ها مشکلات امروز را رقم زده است. باید به تولید کشور توجه ویژه‌ای شود.

در همین راستا، مصطفی نخعی سخنگوی کمیسیون انرژی در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی گزارش این کمیسیون درباره خاموشی های اخیر و مانع زدایی از صنعت برق کشور را در اجرای تبصره(۱) ماده(۴۵) آیین نامه داخلی مجلس قرائت کرد که بر اساس آن میزان بارش ها نسبت به سال آبی گذشته ۵۲ درصد کاهش یافته و در این شرایط بیش از هر زمانی نگرانی ها نسبت به قطعی برق بیشتر شده و باید وزارت نیرو مدیریت صحیحی در نظر می گرفت.

سالانه مصرف برق در اوج بار ۳/۵ درصد افزایش داشته که امسال این میزان با افزایش ۱۴ درصدی مواجه بوده است لذا باید در صورت تداوم رشد بار، تمهیداتی جهت تامین نیاز برق در سال های آتی برای تکمیل ظرفیت نیروگاه ها اندیشیده شود.

علاوه بر این در این گزارش آمده است که صنعت برق بیش از ۵۱ هزار میلیارد تومان به نیروگاه های بخش خصوصی، بانک و پیمانکاران بدهی داشته از طرف دیگر وزارت نیرو نیز برای مابه التفاوت قیمت تکلیفی و تمام شده برق بیش از ۵۸ هزار میلیارد تومان از دولت طلبکار است.

 ضمن اشاره به علل خاموشی ها به ارائه راهکارهای کوتاه، میان و بلند مدت برای رفع مشکل قطعی برق پرداخته که از جمله آن می توان به الزام استانداران به تعطیلی ادارات شهرهای کمتر از ۵۰ درجه، تعطیلی ادارات در روز پنج شنبه تا پایان شهریور، الزام صنایع دارای مولد برق برای تولید برق با حداکثر توان، اصلاح ساختار حکمرانی انرژی در کشور، تسهیل سرمایه گذاری، افزایش مدت قرارداد خرید تضمینی برق، تامین منابع مالی برای توسعه صنعت برق و تسهیل استفاده از ظرفیت های بازار سرمایه اشاره کرد.

کمیسیون انرژی در جمع بندی، طرحی با ۱۶ ماده جهت توسعه صنعت برق را ارئه کرد که در آن پیش بینی شده وزارت نیرو با اجرای طرح های بهینه‌ سازی مصرف برق، سالانه حداقل یک درصد مصرف برق کشور را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید:
همزمان با پويش چهل و يكم #هرهفته_الف_ب_ايران انجام مي شود؛ افتتاح پروژه هاي انتقال و توزيع برق در 4 استان