خواب‌ها و خاطرات امام جمعه تهران/ واکنش‌ها به روایت کاظم صدیقی از لحظه غسل مصباح یزدی
خواب‌ها و خاطرات امام جمعه تهران/ واکنش‌ها به روایت کاظم صدیقی از لحظه غسل مصباح یزدی
خزر: روایت کاظم صدیقی از لحظه غسل آیت الله مصباح یزدی واکنش‌های زیادی در پی داشت. کارشناسان می‌گویند این خرافات اعتقادات مردم را ضعیف می‌کند و مردم می‌گویند کسی که چشمش را باز کرده باید به بیمارستان رساند، نه آنکه او را در گور گذاشت.

به گزارش خزرآنلاین، رویداد ۲۴ نوشت: روزی که «حسن ثنا» مشاور امنیتی رئیس ساواک در برنامه تلویزیونی اوایل انقلاب از «طرح ماهان» پرده برمی‌داشت، سازندگان آن برنامه تصور نمی‌کردند همان ماجرا روزی دامان خودشان را بگیرد. در آن برنامه تلویزیونی مشاور ساواک مقابل دوربین انقلابیون نشسته بود و خبر می‌داد که ساواک در طرح ماهان با پرداخت پول به برخی روحانی‌نما‌ها، خرافاتی بین مردم ایجاد می‌کرد تا اعتقادات مذهبی آن‌ها را تضعیف کنند. دیده شدن تصویر امام در ماه، دیده شدن مو در سوره بقره و دیدن خواب شاه توسط یکی از روحانیون از همین دست خرافات و شایعه‌ها بود.

حالا پس از حدود ۴۰ سال این بار نه توسط روحانیون خارج از حکومت، بلکه توسط روحانیون حاکمیتی از تریبون رسمی صداوسیمای جمهوری اسلامی (آنهم از شبکه قرآن)، شایعاتی بیان می‌شود که پذیرش آن نه تنها برای افکار عمومی دشوار است بلکه واکنش‌های تندی نیز به همراه دارد.

کاظم صدیقی امام جمعه ۶۹ ساله تهران، مشاور رئیس قوه قضائیه و رئیس یکی از مراکز علمیه ایران اخیرا روایتی عجیب از مراسم غسل آیت الله مصباح یزدی ارائه داده است. آیت الله مصباح هنگام غسل چشمش را باز کرد، یک نگاه مهربانانه کرد و چشمانش را بست.

صدیقی همچنین گفته مرحوم مصباح از دو هفته قبل از مرگ خود خبر داشته است: «بر ما خیلی سخت می‌گذشت. ایشان که دید ما بسیار ناراحت هستیم، چشمشان را باز کردند و فرمود ناراحت نباشید. این ناراحتی تا دو هفته است و بعد از دو هفته باغ وسیعی برای ما تدارک دیده شده که ما را به آنجا می‌برند. این دلداری را به ما داد و دقیقا دو هفته بعد همه چیز تمام شد. یعنی ایشان از زمان فوتشان خبر داشتند و جایگاهشان را هم به ایشان نشان داده بودند.»

 حجت الاسلام کاظم صدیقی بسیار اهل غلو در تملق است. او پیش از این یک بار بعد از درگذشت آیت‌الله بهجت گفته بود «منبع موثقی نقل کردند که ایشان در خواب دیدند که حضرت امام زمان در مجلسی حضور داشتند، علمای بزرگ اسلام هم در خدمت آقا امام زمان بودند، آیت‌الله خامنه‌ای وارد شدند و امام زمان جلوی پای ایشان تمام قد بلند شدند و برای ایشان جایی برای نشستن باز کردند. در خواب یا مکاشفه‌ای ایشان خطری را نسبت به انقلاب پیش‌بینی کرده بودند و به مقام معظم رهبری پیغام دادند که خطری را نسبت به انقلاب پیش‌بینی کرده‌اند و توصیه صدقه و دعا‌های خاص را به ایشان کردند و فرمودند آنچه از من ساخته بود نیز انجام دادم.»

صدیقی یکبار روایتی تعریف کرده که «سی سال قبل از وفات آقای بروجردی فردی در خواب می‌بیند که امام خمینی با شمشیر سر محمدرضا پهلوی را جدا می‌کند.» نکته جالب اینکه سی سال قبل از وفات آقای بروجردی، محمدرضا پهلوی تنها ۱۲ سال سن داشته است!

کاظم صدیقی تیرماه ۹۱ هم از قول یک روحانی مورد اعتماد خود مدعی شد که «آیت الله خامنه‌ای مکرر خدمت حضرت تشرف داشته ولی [امام زمان را] نشناخته است.» و گفته «وجود مبارک امام زمان در عرفات با اسم ایشان [رهبر] را دعا می‌کرد.»

حجت الاسلام صدیقی در ۶ مهر ۹۸ هم گفته بود اساسا «خدا در وجود رهبری تجلی کرده است.» در یک نوبت نیز صدیقی در تلویزیون گفته بود «عالم جلیل القدری در یک شب قدر خدمت حضرت تشرف پیدا کرده و نظر ایشان را در مورد رهبری می‌پرسند و حضرت می‌فرمایند ایشان از ما هستند، بنابراین ما رهبری داریم که از قماش حضرت است. جنس و گوهر ایشان پاک است و به امام زمان می‌خورد.»

حجت الاسلام شهاب الدین حائری شیرازی در یادداشتی تلگرامی با انتشار ویدیویی از نقل قول حجت الاسلام صدیقی در تلویزیون خواستار آن شد که «مدعی مشاهده امام عصر در دوره غیبت را تکذیب کنید.»

واکنش‌ها به روایت کاظم صدیقی از لحظه غسل آیت الله مصباح یزدی

روایت صدیقی از باز شدن چشم مصباح یزدی باعث واکنش کاربران فضای مجازی شده که می‌گویند چرا او را زودتر به بیمارستان نرساندند؟ از طرفی آگاهی مصباح یزدی در شرایطی اتفاق افتاد که سایت‌هایی مثل رجانیوز روش‌های متعددی برای دعای شفا پیشنهاد می‌کردند و از دوستداران آقای مصباح می‌خواستند با قربانی کردن و ذکر بعضی ادعیه، شفای ایشان را از خدا بخواهند.

کاربران شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های تندی نسبت به این سخنان داشتند و عمده بحث آنها این بود که اولا چنین روایاتی دروغ است و دوم آنکه طرح چنین مسائلی به نام دین باعث وهن مذهب خواهد شد چراکه سخنانی مطرح می‌شود که با اعتقادات مردم سر و کار دارد. فرید مدرسی روزنامه‌نگار درباره روایت کاظم صدیقی نوشته «در آتیه نزدیک می‌بینم احمد علم‌الهدی از امامت جمعه مشهد و کاظم صدیقی از امامت جمعه تهران برکنار شوند. نسنجیده و بدون تامل و تفکر سخن گفتن، ممیزه این دو است که لطمه بزرگی به دیانت و حاکمیت زده است. با دیده تردید به فردی که شاذ ادعا می‌کند، می‌نگرم و سخن او را نمی‌پذیرم.»

کاربر دیگری نوشت: «تفکر توتالیتر، دو بعد دارد. یک بُعدِ آن، محدودیتِ آزادی بیان و اعمال سانسور و ایجاد فضای رعب است. بُعدِ دیگرش برقراری کیش شخصیت (مقدس کردن حاکمان) است.»

امید هلالی نوشت: «آقای کاظم صدیقی! شما عهده‌دار تریبونی هستید که روزگاری آقایان طالقانی و خامنه‌ای و هاشمی رفسنجانی از آن نطق می‌کرده‌اند. به این مسوولیت ملتزم باشید. با این کرامت‌تراشی‌ها وزن افرادی که دستشان از دنیا کوتاه است کم و زیاد نمی‌شود و چشم گشودن میت و نگاه مهربان بر اعتقادات نمی‌افزاید.»

علی نظری نماینده پیشین مجلس هم نوشت: «اظهارات آقای صدیقی امام جمعه تهران باعث شد در وصیتنامه‌ام، یک نکته را اضافه کنم. پسرهایم بدانند اگر هنگام غسل در غسالخانه من چشمم را باز کردم، تو را خدا از همان غسالخانه مرا به بیمارستان برگردانید. نکند نامردی کنید و دفن کنید. معرفت داشته باشید که اگر چشمم را باز کردم بدانید زنده‌ام.»

حسین رزاق نوشت: «میتی که روی تخت مرده‌شورخانه چشم باز می‌کند را برمی‌گردانند بیمارستان نه توی گور! آنکه دیده و کاری نکرده، اما با ذوق روایت می‌کند را هم میفرستند تیمارستان نه تلویزیون! ولی خوششان می‌آید از این چیزها!»

خواب‌ها و خاطرات امام جمعه تهران/ واکنش‌ها به روایت کاظم صدیقی از لحظه غسل مصباح یزدی

سابقه روایت‌ها و خاطرات عجیب در میان مقامات جمهوری اسلامی

در گذشته هم خرافات متفاوتی از زبان برخی روحانیون مطرح شده بود. خواب دیدن امام زمان و استفاده از رهنمود‌های ایشان در امور سیاسی مسبوق به سابقه است. مصباح یزدی که در جریان انتخابات ۸۴ و بعد از آن در قامت حامی اصلی محمود احمدی‌نژاد وارد میدان شده بود و از او در مقابل دیگر جریان‌های سیاسی دفاع می‌کرد، اصرار زیادی در پیوند دادن احمدی‌نژاد با عالم غیب داشت. او معتقد بود که امام عصر برای احمدی‌نژاد دعا می‌کند. مصباح یزدی در سخنانش در مورد انتخاب شدن احمدی‌نژاد گفته بود: «شخصی شب بیست و سوم ماه رمضان در حال احیا و پیش از نیمه شب به خواب می‌رود. در خواب به او ندا می‌شود که بلند شو برای احمدی‌نژاد دعا کن، وجود مقدس، ولی عصر (عج) دارند برای احمدی‌نژاد دعا می‌کنند، در حالی که من حتی اسم احمدی‌نژاد را نشنیده بودم و اصلاً او را نمی‌شناختم.»

آیت الله هاشمی رفسنجانی هم در خاطرات خود به خواب سیاسی روح الله حسینیان اشاره کرده بود. او در خاطرات خود نوشته: «روح الله حسینیان که تا چند وقت پیش، نسبت به من نظر منفی داشت، امام زمان را در خواب می‌بیند و به خاطر ابهاماتی که در مسائل انتخابات برایش پیش آمده بوده، از امام زمان خواهش می‌کند که او را راهنمایی و روشن کند. امام می‌فرمایند به آقای هاشمی مراجعه کن. تعجب می‌کند و با ناباوری دوباره درخواست راهنمایی می‌کند، همان جواب را می‌شنود و دفعه سوم هم همان سؤال و جواب تکرار می‌شود. با دلهره بیدار می‌شود و در حالی که به شدت عرق کرده بود، از آن به بعد تغییر عقیده می‌دهد.»

برخی می‌گویند این خرافات اعتقادات مردم را ضعیف می‌کند. شاید همین باشد که صلاحیت صدیقی دو بار برای انتخابات مجلس خبرگان رد شده است. با این حال این روایت‌های خرافی آنقدر زیاد است که حالا یک برنامه ماهواره‌ای هر هفته به صورت تخصصی برای شوخی با این روایت‌ها، فعالیت می‌کند.

  • منبع خبر : رویداد 24