جزئیات جدید از ماجرای تخریب ساختمان اولین داروخانه شبانه‌روزی ایران در رشت
جزئیات جدید از ماجرای تخریب ساختمان اولین داروخانه شبانه‌روزی ایران در رشت
خزر: چند روز قبل بود که خبرهایی از تخریب ساختمان داروخانه کارون، اولین داروخانه شبانه‌روزی ایران در رشت در فضای مجازی منتشر شد.

به گزارش خزرآنلاین، چند روز قبل بود که خبرهایی از تخریب ساختمان داروخانه کارون، اولین داروخانه شبانه‌روزی ایران در رشت در فضای مجازی منتشر شد.

حال اما شنیده می‌شود که ماجرا از این‌ قرار است که در اسفند سال گذشته مالک بنا درخواست صدور پروانه داشته است تا بنای فعلی را تخریب و بنای جدید داروخانه را در همین محل بسازد. این موضوع از دو جهت قابل‌توجه است، نخست آنکه کنشگران فرهنگی و میراثی شهر رشت معتقدند بنا باید به شکل فعلی حفظ شده و مرمت لازم بر روی آن انجام شود، اما از سوی دیگر برخی نیز معتقدند که بنای فعلی استحکام لازم را ندارد و می‌توان بر اساس قوانین میراثی آن را دوباره از نو ساخت.

در این میان اما شنیده می‌شود با توجه به کاربری فرهنگی این بنا، صدور پروانه ساخت برای ملک مورد نظر می‌بایست با مجوز از اداره کل میراث فرهنگی استان گیلان باشد که این مجوز اخذ نشده و موضوعی دیگر در این میان به وجود آمده است.

داروخانه کارون اولین داروخانه شبانه‌روزی کشور به دست موسیو آرسن میناسیان خیر رشتی بنا شد.

در همین راستا، اسماعیل حاجی پور باحضور درجلسه کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهررشت بااشاره به موضوع ساخت تندیس از ارسن میناسیان نیکوکار بزرگ اظهارکرد: عشق،معرفت وانسانیت در وجود مرحوم میناسیان خلاصه شده بود وآسایشگاه معلولین وسالمندان رشت وداروخانه کارون از جمله خیرات وبرکات حضور این فرد نیکوکار وخیر در رشت بوده است.وی بابیان اینکه تقدیر از این چهره هاموجب گسترش روح خدمت به مردم در جامعه میشود تصریح کرد:مرحوم میناسیان فردی بزرگ بود ومعرفی وی واقدامات نیکو کارانه اش موجب ترغیب دیگران به مشارکت در اعمال انساندوستانه وخداپسندانه خواهدشد.

 در ادامه این جلسه رئیس کمیسیون حمل ونقل وترافیک شورای اسلامی شهررشت با اعلام موافقت جهت ساخت تندیس مرحوم نیکوکار آرسن میناسیان در پیاده راه فرهنگی رشت گفت: قرار بود در پیاده راه فرهنگی رشت تندیسهای افراد فرهیخته ،دانشمندان وچهره های ارزشی شهررشت ساخته ودرمعرض دید عموم قرار بگیرد.

رضارسولی افزود:داروخانه کارون یکی از افتخارات به لحاظ اولینها در رشت می باشدوبنده معتقدم ساخت تندیس مرحوم میناسیان در جلوی داروخانه کارون بسیار زیبا وتاثیرگذار خواهدبود.

وی بابیان اینکه باید به بناهای ارزشمند وتاریخی موجود در رشت توجه بیشتری صورت بگیردگفت:خانه میرزا در رشت نیز نیازمند دمیده شدن روح تازه می باشد وبنده معتقدم تا درصورت نیاز با مالکین داروخانه کارون،خانه میرزا و… وارد مذاکره شده وموضوع تملک این اماکن توسط شهرداری رشت پیگیری شود.رسولی خواستار نصب تندیس استاد ابتهاج در پیاده راه فرهنگی رشت شد وتصریح کرد:امیدوارم در روزهای باقی مانده به عمرشورای چهارم این اقدامات انجام وبرگ زرینی در فعالیت شورای چهارم رشت ثبت شود.

در ادامه این جلسه عضو کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی رشت با اعلام اینکه مرحوم میناسیان انسانی شریف ومتعخد بود گفت:خدمات زیادی توسط مرحوم میناسیان به مردم نیازمند رشت انجام شدوبا گذشت سالیان طولانی از درگذشت وی همواره مردم به نیکی از اویادمی کنند.

فاطمه شیرزاد با اشاره به اینکه باید قدر دان نیکوکاران باشیم گفت:امیدواریم با انجام برنامه ریزیهای مناسب شاهد برگزاری برنامه های یادبود وتجلیل از این چهره های ماندگار وارزشمند درشهررشت باشیم.

بیشتر بخوانید:
یک شرکت مخابراتی عراقی در ترور سردار سلیمانی دست داشت