دروغ پردازی تلویزیون آذربایجان و مصادره عملکرد مطلوب گمرک گیلان به نفع خود!
دروغ پردازی تلویزیون آذربایجان و مصادره عملکرد مطلوب گمرک گیلان به نفع خود!
خزر: ذکر این نکته هم ضروری است که جمهوری آذربایجان به ازای کشف محموله های مواد مخدر، کمک های نقدی از اتحادیه اروپا دریافت می کند و لذا آمارسازی های این چنینی برای دریافت کمک های نقدی بیشتر چندان هم دور از ذهن نیست.

به گزارش خزرآنلاین، ۱۲ شهریور بود که خبرگزاری ایسنا در گزارشی، خبر از کشف بیش از ۳۲۴ کیلوگرم هروئین داد و به نقل از سید روح اله لطیفی – سخنگوی گمرک – نوشت: این محموله به صورت کاملا حرفه ای در دو کامیون حامل تعداد ۴۴ بسته به وزن ۱۳ تن کالا تحت عنوان شخم‌زن‌پشت تراکتور (چیزل) ذیل‌تعرفه ۸۴۳۲۱۰۹۰ برای صادرات به کشور قزاقستان از طریق گمرک جلفا اظهار شده بود که پس از بررسی کامیون، توسط واحد ایکس ری و ارجاع به گروه سگ های مواد یاب گمرک آستارا، به جاسازی حرفه ای مواد مخدر در داخل پروفیل‌های آهنی دستگاه شخم زن پشت تراکتور مشکوک و پس از بررسی، سوراخ کردن و برش پروفیل‌ها، مشخص شد که مقدار ۳۲۴ کیلو و ۱۰۰ گرم هروئین به طرز ماهرانه ای در داخل پروفیل ها جاسازی شده است. این محموله در گمرک جلفا اظهار و از مبدأ تبریز در داخل کامیون بارگیری شده بود. (اینجا را ببینید)

در این میان اما دفتر باکو خبرگزاری ایرنا در خبری به همان تاریخ، مدعی شد محموله ای تقریبا مشابه توسط گمرک آذربایجان در گذرگاه مرزی آستارا کشف و ضبط شده است! خبری که منبع آن می بایست گمرک آذربایجان باشد. (اینجا را ببینید)

ایرنا نوشت: 

«در حین بازرسی این کامیون که قرار بود از طریق خاک جمهوری آذربایجان به مقصد قزاقستان ادامه مسیر دهد، سگ آموزش دیده به محموله های داخل کامیون واکنش نشان داد. مامورین گمرک در ادامه بازرسی ها با دستگاه اشعه ایکس در این کامیون که حامل تجهیزات کشاورزی بود، بیش از ۳۰۵ کیلوگرم ماده مخدر هروئین جاسازی شده در ۵۹۸ بسته را کشف و مصادره کردند. طبق این گزارش، نیروهای انتظامی جمهوری آذربایجان تحقیقات بیشتر در این زمینه را آغاز کرده اند.»

با توجه به اینکه هر دو خبر در یک تاریخ مشابه (۱۲ شهریور ۹۹) منتشر و وزن دو محموله هم نزدیک به هم (۳۰۵ کیلو در خبر منتشر شده در خبرگزاری ایرنا به نقل از مقامات جمهوری آذربایجان و ۳۲۴ کیلو در خبر منتشر شده در خبرگزاری ایسنا به نقل از مقامات ایران) عنوان شده، به نظر می رسد جمهوری آذربایجان به دنبال مصادره دستاورد بزرگ گمرک جمهوری اسلامی ایران در کشف و ضبط مواد مخدر بوده چرا که تلویزیون آذربایجان هم در گزارشی مدعی شد که این محموله از گمرک ایران عبور و در گمرک آذربایجان، کشف و ضبط شده است!

ذکر این نکته هم ضروری است که جمهوری آذربایجان به ازای کشف محموله های مواد مخدر، کمک های نقدی از اتحادیه اروپا دریافت می کند و لذا آمارسازی های این چنینی برای دریافت کمک های نقدی بیشتر چندان هم دور از ذهن نیست.