در جریان شیوع بیماری تب سه روزه؛ دامپزشکی گیلان هیچ کمکی به ما نکرد!
در جریان شیوع بیماری تب سه روزه؛ دامپزشکی گیلان هیچ کمکی به ما نکرد!
خزر: یکی از دامداران گیلانی با اشاره به مشکلاتی که این بیماری ویروسی برای دامداران به وجود آورده است، گفت: متاسفانه دامپزشکی گیلان هیچ کمکی در این خصوص به ما نکرد. 

به گزارش خزرآنلاین، بیماری تب سه روزه، یک بیماری ویروسی مختص گاو و گاو میش بوده که از طریق بندپایان منتقل می شود و به هیچ عنوان بین انسان و حیوان مشترک نیست. این بیماری در گاو موجب کاهش تولید شیر و وزن دام شده و با علائمی همچون تب ناگهانی، لنگش همراه با عدم تعادل در راه رفتن، بی اشتهائی و ریزش اشک، ترشحات بزاق و بینی، درد و خشکی مفصل و سفتی شدید عضلات همراه است. 

در همین راستا، یکی از دامداران گیلانی در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین، با اشاره به مشکلاتی که این بیماری ویروسی برای دامداران به وجود آورده است، گفت: متاسفانه دامپزشکی گیلان هیچ کمکی در این خصوص به ما نکرد. 

این دامدار که نخواست نامش فاش شود، ادامه داد: فقط بعد از اینکه این بیماری حالت اپیدمی شد و بعد از گذشت یک ماه از نامه ما، به ما گفتند که واکسن آمده ولی خودمان واکسن را ۶۴ میلیون خریدیم و هنوز هم واکسن را تحویل نگرفتیم. 

وی با بیان اینکه هزینه های آزمایشگاهی بالایی داده ایم و فاکتورهای آن موجود است، افزود: ما نامه زدیم اما آن ها گفتند واکسنش موجود نیست و اصلا واکسن را به ما ندادند. طبیعی است دامی که واکسینه نشود، درگیر این بیماری خواهد شد. 

گفتنی است مناسب‌ترین راهکار برای به حداقل رساندن ضایعات و خسارات اقتصادی ناشی از بروز این بیماری تشخیص سریع مبتلایان و درمان مناسب بیماری است. برای درمان هم داروهایی در داخل وجود دارد که از سوی متخصصان و دامپزشکان ارائه می‌شود اما باید با تزریق واکسن از ابتلا به این بیماری جلوگیری شود. این در حالی است که واکسن‌ها آزاد بوده و باید با هزینه دامدار تأمین شود.