خالق یک سوم اولین‌های رشت خانواده ام هستن
خالق یک سوم اولین‌های رشت خانواده ام هستن

رشت شهر اولین ها- این تیتر ایست که می‌توان روی آن کار رسانه ای کرد و آن را تبدیل به برند کشوری نمود. رشت دارای اولین داروخانه شبانه روزی ، اولین اداره برق ، اولین آسایشگاه معلولین و سالمندان ، اولین کتابخانه ملی ، اولین شعبه بانک ، اولین ایستگاه راه آهن ، اولین مدرسه […]

رشت شهر اولین ها- این تیتر ایست که می‌توان روی آن کار رسانه ای کرد و آن را تبدیل به برند کشوری نمود. رشت دارای اولین داروخانه شبانه روزی ، اولین اداره برق ، اولین آسایشگاه معلولین و سالمندان ، اولین کتابخانه ملی ، اولین شعبه بانک ، اولین ایستگاه راه آهن ، اولین مدرسه دخترانه ، اولین مریض خانه ملی ، اولین تماشاخانه ، اولین بازیگر زن  و اولین تئاتر دائم خیابانی کشور است.

خانواده تئاتر رشت این افتخار را دارد که پایه گذار مستقیم سه تا از این اولین هاست اولین تماشاخانه ، اولین بازیگر زن ، اولین تئاتر دائم خیابانی و کمک کننده تاسیس اولین مریض خانه ملی یعنی بیمارستان پورسینا ، از محل فروش بلیط تئاتر شده است نکته جالب توجه اینجاست که همه این اولین ها مربوط به قبل از انقلاب است در بعد از انقلاب یک اولین دیگر اضافه شد افتتاح اولین تئاتر دائم خیابانی رشت در ۲۷ تیر ۱۳۹۷ توسط خانواده تئاتر و با حمایت شهرداری رشت در پیاده راه فرهنگی شهرداری و سالگرد آن نیز در ۲۷ تیر ۱۳۹۸ در همان مکان برگزار و اجراهای سال دوم بلافاصله از روز بعد ادامه یافت این حرکت بزرگ فرهنگی و هنری در نوع خود تاکنون  در کشور بی نظیر است. که مسئول تئاتر خیابانی کشور در سالگرد آن عنوان کرده بود که باید اعتراف کند کاری بسیار بزرگ در این شهر انجام شده است آنها نتوانستند آن را در شهر دیگری تکرار کنند حتی در تهران با وجود گروه های زیاد تئاتر کشوری حداکثر بیست روز اجرای مستمر داشته اند.

این حرکت بی نظیر تا شروع کرونا در رشت هر روز ادامه داشت ولی به علت کرونا و منع هر گونه اجرای نمایش در کشور تعطیل شد ایجاد تئاتر دائمی خیابانی در رشت به همت خانواده تئاتر رشت و با همت شهرداری انجام گرفت برای مسئولین شهرداری های کشور و اکثر هنرمندان شهرها برایشان سوال بود که با چه هزینه هنگفتی این کار انجام شده است ولی هزینه برگزاری این تئاتر ها در یک سال حدود ۱۵۰ میلیون تومان بود هزینه یک جشنواره تئاتر خیابانی یک هفته‌ای در مریوان ، لاهیجان و خیلی شهرهای دیگر چندین برابر این مبلغ است.

این حرکت توسط خانواده تئاتر رشت نشان داد که می توان با مدیریت و برنامه ریزی درست یک حرکت فرهنگی و تاثیر گذار از لحاظ مدت زمانی خیلی بیشتر  نیز به جای هفت روز در طول سال یعنی ۳۶۵ روز و با یک دهم بودجه جشنواره یک هفته‌ایی ارائه داد این روزها در آستانه سالگرد افتتاح اولین تئاتر خیابانی و اعلام زمانبندی اتمام واکسیناسیون کرونا در کشور جا دارد مسئولین شهرداری رشت و به طور مشخص سازمان فرهنگی اجتماعی ورزشی شهرداری از الان به فکر پیش‌تولید آثار تئاتر خیابانی باشند تا بعد از اتمام واکسیناسیون و شروع شرایط عادی در  سطح شهر شاهد تداوم تنها دستاورد اولین های شهر در بعد از انقلاب باشیم من به خانواده تئاتر رشت افتخار می کنم در این حرکت ۵ نسل تئاتر این شهر در کنار هم کار کردن.

 از تنها بازمانده  اولین تماشاخانه گیلان استاد علی حاج عسگری گرفته تا هنرجویانی که تازه از آموزشگاه های تئاتری فارغ التحصیل شده بودند.

 در آستانه سالگرد این حرکت افتخارآمیز را ، به خانواده تئاتر رشت تبریک می‌گویم یک دست مریزاد هم به شهرداری رشت به خاطر حمایت از این حرکت فرهنگی بی نظیر در کشور

امید دارم این حرکت بزرگ فرهنگی و هنری در شهرمان ادامه داشته باشد.

 

بیشتر بخوانید:
اگر وزارت کشور فکری نکند از ظرفیت بسیج استفاده می کنیم
  • نویسنده : رضا حقی