رنگ در پیاده راه فرهنگی!
رنگ در پیاده راه فرهنگی!
پیاده راه فرهنگی با انجام کارهای فوق در بخش مجسمه، نقاشی و گرافیک می‌تواند به یک گالری روباز تبدیل شود.گالری شهری، سرشار از هارمونی رنگها و سرشار از نشاط و سرزندگی اجتماعی.

پیرو یادداشت های قبلی در خصوص – چه کارهایی در پیاده رو های فرهنگی می توان انجام داد – پیشنهادهایی برای بخش هنری که خود شامل قسمتهای شعر، داستان ، موسیقی، تجسمی، فیلم و تئاتر میباشد داده می شود.

در این یادداشت پیشنهاد برگزاری برنامه هایی با محور هنر های تجسمی ارائه می‌شود.

با توجه به اینکه شهر رشت دارای پتانسیل زیادی در بخش های مختلف هنرهای تجسمی چه به لحاظ اساتید حرفه ای و به نام کشوری و چه در زمینه سخت افزاری که شامل رشته های نقاشی و گرافیک در دانشگاه گیلان و جهاد دانشگاهی و همچنین آموزشکده و هنرستان تجسمی در بخش دولتی و خصوصی و نیز وجود حدود ۶۵ آموزشگاه تجسمی در سطح شهر رشت می باشد. همه و همه از وجود بسیار بالای نیروی جوان و متخصص در این زمینه حکایت دارد. متاسفانه فارغ التحصیلان دانشگاه‌ها و مدارس عالی هنوز درگیر مسائل شهری نشده‌اند. حلقه واسط بین شورای شهر و شهرداری یعنی متولی امور شهری و دانشکده‌های هنری پیدا نشده است. با وجود خیل عظیمی از هنرمندان رشته های تجسمی اعم از گرافیست و نقاش همچنین هنرمندان رشته خوشنویسی در انجمن خوشنویسان و نیز هنرمندان مجسمه ساز استفاده بهینه ای در سطح شهر از هنرمندان دیده نمی شود. استفاده از هنرمندان اشاره شده بالا در پیاده راه فرهنگی می تواند فتح بابی باشد برای همکاری و استفاده بهینه از این پتانسیل بی نظیر در سطح شهر.

کمبود رنگ و فقدان زیبایی شناسی از انتخاب رنگ، فرم تابلوی مغازه ها گرفته تا عدم استفاده از رنگ در کف خیابان‌ها، دیوارهای ساختمان، تنه درختان ، پایه های فلزی به شدت احساس می شود. استفاده از هنرمندان نقاش، گرافیست خوشنویس، نقاشی خط، مجسمه ساز در غالب برنامه‌های زیر می تواند به خلق زیبایی و ایجاد تابلوهای بصری زیبا و چشم نواز کمک کند.

۱- مسابقه بین آموزشگاه های نقاشی

با وجود حدود ۶۵ آموزشگاه تجسمی واعلام فراخوان و دعوت از آموزشگاه‌های فوق با کمک اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان و سازمان فرهنگی اجتماعی شهرداری و سازمان سیما منظرفضای سبز شهری شهرداری می توان نسبت به برگزاری مسابقه اقدام نمود. در این مسابقه محورهای کف پیاده راه، تابلوهای برق، روی سقف شیروانی و سفال، دیوارهای مغازه‌ها، پایه های فلزی، تنه درختان را شامل می شوند در این مسابقه علاوه بر مشارکت حدود ۷۰۰ نفر از هنرمندان آموزش دیده، یک قسمت از پیاده را -مثل علم الهدی – تبدیل به یک گالری دائمی خواهد شد.

۲ – مسابقه بین دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشکده گیلان و جهاد دانشگاهی رشته های گرافیک و نقاشی

با اعلام مسابقه و همکاری سازمان‌های ذیربط شهرداری و گروه نقاشی و گروه گرافیک دانشگاه گیلان و جهاد دانشگاهی واختصاص یک قسمت از پیاده راه، مثلاً خیابان امام خمینی به دانشجویان و فارغ التحصیلان این مسابقه انجام می گیرد .
همچنین می‌توان با هدایت اساتید دانشگاه های فوق به عنوان پروژه پایان ترم دانشجویان و حمایت شهرداری در خصوص تامین مواد اولیه مثل رنگ و ابزار تخصصی واهدای جوایز به نفرات برگزیده در طول سال شاهد برگزاری ورکشاپهای های تخصصی نقاشی و گرافیک در سطح پیاده راه باشیم، که نتیجه آن افزایش مشارکت هنرمندان، افزایش سرمایه اجتماعی و ایجاد حس نشاط و زیبایی در سطح پیاده را شاهد خواهیم بود.

۳- مسابقه خوشنویسی و نقاشیخط

با همکاری سازمانهای ذیربط شهرداری و انجمن خوشنویسان اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در رشته های مختلف نقاشیخط، نستعلیق، نسخ، سیاه مشق، کوفی، و معلی در غالب بنرهای محیطی ، خوشنویسی در کف خیابان ، بالای شیروانی ، دور باغچه ها، پایه های فلزی، روی دیوار ها و یا به صورت پخش اسلاید و پروچکشن در غالب اشعار مناسبتی ، ملی ، مذهبی، شهروندی – پسماند، ترافیک، سلامت، محیط زیست، آپارتمان نشینی – قابل اجرا می باشد.

 

۴- مسابقه حجم و مجسمه

با دعوت از هنرمندان حرفه ای مجسمه ساز -که تعدادشان حدود ۱۰ نفر در سطح شهر می باشد – می توان هر ماه شاهد برگزاری ور کشاپهای تخصصی با مصالح مختلف و موضوعات شهروندی درسطح پیاده راه رشت باشیم، و ازمجسمه‌های خلق شده در این ورکشاپ ها می توان برای پیاده راه و همچنین برای سطح شهر استفاده نمود.

ورکشاپ با استفاده از سنگ ، فلز ، ضایعات، چوب، آجر و سفال با موضوعات شهروندی می‌تواند علاوه بر جذابیت هنری در سطح شهر عامل جذب گردشگرحین برگزاری ورکشاپ باشد.

پیاده راه فرهنگی با انجام کارهای فوق در بخش مجسمه، نقاشی و گرافیک می‌تواند به یک گالری روباز تبدیل شود.گالری شهری، سرشار از هارمونی رنگها و سرشار از نشاط و سرزندگی اجتماعی.

  • نویسنده : رضا حقی