به نمایندگی استانی روزنامه های سراسری توجه بیشتری شود | ارشاد گیلان سازوکاری برای ارتقای علمی و حل مشکل بیمه ای خبرنگاران اتخاذ کند
به نمایندگی استانی روزنامه های سراسری توجه بیشتری شود | ارشاد گیلان سازوکاری برای ارتقای علمی و حل مشکل بیمه ای خبرنگاران اتخاذ کند
خزر: کشت پرور در پایان ابراز امیدواری کرد مدیرکل جدید ارشاد گیلان بتواند سازوکاری برای ارتقای علمی و حل مشکل بیمه ای خبرنگاران جوان ترتیب دهد.

به گزارش خزرآنلاین، دوران تصدی فیروز فاضلی بر راس اداره کل فرهنگ و ارشاد گیلان پس از ۷ سال به پایان رسید و رضا ثقتی بر کرسی مدیرکلی ارشاد گیلان تکیه زد. این انتصاب فارغ از اینکه نشانه ای از آغاز بر سر کار آمدن جوانان انقلابی و اصولگرا بر مسند امور خواهد بود، مقدمه ای بر دمیدن روح تازه بر کالبد اداره ای است که مهمترین نقش را در ارتقای فرهنگ استان بر عهده دارد. 

در این میان، بی تردید رسانه ها اعم از مطبوعات کاغذی و آنلاین نقش مهمی را در ارتقای سطح آگاهی مردم به عنوان یکی از مولفه های مهم در بهبود وضعیت فرهنگ جامعه، ایفا می کنند و لذا بخش اعظمی از عملکرد و وظایف اداره کل فرهنگ و ارشاد گیلان در نحوه تعامل شان با مطبوعات خلاصه می شود.

در همین راستا با علی کشت پرور، فعال رسانه و از پیشکسوتان خوشنام مطبوعات در گیلان به گفتگو نشسته و نظر وی را در خصوص نقش ارشاد گیلان در حمایت از مطبوعات جویا شدیم.

مدیر دفتر نمایندگی روزنامه جمهوری اسلامی در استان گیلان گفت: قبل از هر چیز جا دارد به آقای ثقتی بابت انتصابشان به عنوان مدیرکل ارشاد گیلان تبریک بگویم چراکه ایشان از بدنه اداره کل و وزارت ارشاد هستند و با رزومه ای که دارند، انتصابشان به عنوان مدیرکل ارشاد گیلان واقعا شایسته بود.

وی ادامه داد: نشریات مکتوب به دو دسته تقسیم می شوند. یک دسته نشریات مکتوب محلی اعم از روزنامه، هفته نامه، ماهنامه و … هستند که البته اگر من هم مدیر کل ارشاد باشم اولویت را به نشریات مکتوب استانی خواهم داد ولی دسته دوم هم که نقش مهمی در عرصه تبادل اخبار محلی ایفا می کنند و بار سنگینی هم بر دوش دارند، دفاتر سرپرستی روزنامه های سراسری در استان ها هستند.

وی با بیان اینکه توجه بیش از اندازه به نشریات مکتوب استانی بعضا باعث شده حق روزنامه های سراسری به روزنامه های محلی داده شود، گفت: متاسفانه در چند سال اخیر تمام نگاه اداره کل ارشاد، حمایت از روزنامه های محلی بوده است. مثلا اگر قرار بوده امکانات کم یا آگهی در اختیار نشریات مکتوب قرار داده شود، در ۹۰ درصد مواقع، اولویت را به نشریات و روزنامه های محلی اختصاص می دادند در صورتی که می بایست انصاف در توزیع آگهی ها رعایت شود.

این پیشکسوت گیلانی عرصه رسانه با بیان اینکه انتظارش از مدیر کل جدید ارشاد گیلان، تغییر نگاه نسبت به روزنامه های سراسری است، افزود: البته بنده به این نکته معترف هستم که اولویت با نشریات مکتوب استانی است چرا که آن ها هزینه چاپ و کاغذ دارند و طبیعتا باید بیشتر دیده شده و حمایت بیشتری هم از آن ها صورت بگیرد ولی نه اینکه حق روزنامه های سراسری که سال ها خالصانه و بدون کمترین امکانات زحمت میکشند، نادیده گرفته شود.

کشت پرور در ادامه با اشاره به اینکه بسیاری از فعالان عرصه مطبوعات نه بیمه و نه ثبات شغلی دارند، گفت: باید در این زمینه توجه بیشتری شود. تاکید بنده اینست که در کنار اولویت اصلی که همان روزنامه های محلی است، از توجه به روزنامه های سراسری غافل نشویم چراکه برای گسترش جریان آزاد و قانونمند اطلاعات، تلاش فراوانی به خرج می دهند.

این فعال مطبوعاتی در پایان ابراز امیدواری کرد مدیرکل جدید ارشاد گیلان بتواند سازوکاری برای ارتقای علمی و حل مشکل بیمه ای خبرنگاران جوان ترتیب دهد.