واکاوی ریشه انتقادات دنیامالی از منطقه آزاد انزلی!
واکاوی ریشه انتقادات دنیامالی از منطقه آزاد انزلی!
خزر: حالا، تقریبا 9 ماه از آن روزها و 6 ماه از آغاز به کار مجلس یازدهم گذشته و زمان کافی برای پاسخ به این سوال سپری شده که تغییر در کرسی نمایندگی و حضور احمد دنیامالی چه امتیازاتی برای مردم انزلی به همراه داشته است؟! 

به گزارش خزرآنلاین، دوم اسفندماه ۹۸ بود که انتخابات یازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی برگزار شد. انتخاباتی که در آن مردم گیلان تصمیم به تغییر اکثریت نمایندگان خود گرفتند و به جز جبار کوچکی نژاد و کاظم دلخوش، تمام کرسی های دیگر به صاحبان قبلی شان وفا نکرده و به چهره های جدید رسیدند. 

در این میان، احمد دنیامالی هم توانست با شکست حسن خسته بند، به نمایندگی از مردم انزلی به بهارستان راه پیدا کرده و بر یکی از ۲۹۰ صندلی سبز بهارستان تکیه زند. حالا، تقریبا ۹ ماه از آن روزها و ۶ ماه از آغاز به کار مجلس یازدهم گذشته و زمان کافی برای پاسخ به این سوال سپری شده که تغییر در کرسی نمایندگی و حضور احمد دنیامالی چه امتیازاتی برای مردم انزلی به همراه داشته است؟! 

 

دنیامالی و قالیباف!

پیش بینی پیروزی قالیباف در انتخابات و انتخابش به عنوان رییس مجلس، چندان کار سختی نبود. در چنین اوضاع و احوالی، تاکید بر دوستی دیرینه قالیباف و دنیامالی می توانست یکی از مهمترین دلایلی برای اقناع مردم انزلی باشد که اگر میخواهید شهرتان پیشرفت کند و فرزندانتان بر سر کار روند و … به فردی رای دهید که یار گرمابه و گلستان رییس مجلس آتی خواهد بود و می تواند از این ارتباط برای منافع مردم و شهرش، فرصت های فراوانی بی آفریند. 

بالاخره دنیامالی از مدت ها قبل از ورود به مجلس، روابط حسنه ای با قالیباف داشت و به عبارتی، ارتباط این دو فراتر از جناح بندی های سیاسی مرسوم بود. دنیامالی بین سال های ۱۳۸۴ تا ۱۳۸۸ معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران را در دست داشته و معاون قالیباف در شهرداری تهران و گزینه مورد وثوق او به حساب می آمده است.

همین رابطه حسنه، سطح انتظارات از نماینده انزلی را به اندازه ای بالا برد که برخی تصور می کردند با جلوس قالیباف بر کرسی ریاست مجلس، حضور دنیامالی در جمع هیات رییسه محتمل خواهد بود. با این حال، نه تنها این اتفاق نیفتاد بلکه دنیامالی حتی بر کرسی ریاست یکی از کمیسیون های مجلس هم تکیه نزد.

 

دنیامالی و انتقاد از منطقه آزاد انزلی!

رواج این تفکر که دنیامالی نتوانسته از ظرفیت حضور دوست دیرین خود در کرسی ریاست مجلس، استفاده چندانی به نفع مردم ببرد، فارغ از درستی یا نادرستی آن، تهدیدی برای آینده سیاسی نماینده انزلی محسوب خواهد شد. شاید همین موضوع، یکی از دلایلی باشد که دنیامالی را به سمت انتقاد از مدیریت منطقه آزاد انزلی سوق می دهد. مخصوصا که دنیامالی در انتقاد خود از عملکرد مدیریت منطقه آزاد انزلی از کلیدواژه «اشتغال» استفاده کرده و مدعی می شود مدیریت منطقه آزاد پیگیر اشتغال، تولید و توسعه تجارت نیست. 

این اظهارات، ممکن است چنین به ذهن برخی خوانندگان متبادر کند که نماینده انزلی به دنبال توسعه تجارت و در پِی آن، ایجاد اشتغال برای جوانان انزلیچی بوده و اگر این هدف تا کنون محقق نشده، یکی از دلایلش عدم همراهی و پیگیری مدیریت منطقه آزاد انزلی بوده و در نتیجه تقصیری از این بابت متوجه نماینده نخواهد بود! شاید تکنیکی برای کاهش فشار افکار عمومی که در عملکرد برخی مقامات دولتی هم مرسوم است. همان جایی که وزیر صمت، معترض به کیفیت پایین خودروهای داخلی می شود و وزیر جهاد کشاورزی از قیمت بالای مرغ گله مند! 

البته دیوار منطقه آزاد انزلی همیشه برای نمایندگان انزلی کوتاه بوده است. هنوز هم با جستجوی ساده ای در اینترنت می توان به آرشیوی از انتقادات پرشمار نماینده سابق انزلی از منطقه آزاد انزلی دست یافت!

 

نکته دیگری که ممکن است در این میان بی تاثیر نباشد، پایان ماموریت مشاوره ای هرمز ربانی یا همان عزل او از سوی مدیرعامل فعلی منطقه آزاد انزلی است. اگرچه ربانی توانست وضعیت عضویت خود را در هیات مدیره از غیرموظف به موظف تغییر داده و دوباره به منطقه آزاد برگردد اما اختلاف نظر او با روزبهان، حالا مشخص و غیرقابل کتمان است. 

سبقه اصلاح طلبی ربانی بر کسی پوشیده نیست و دنیامالی هم به اذعان برخی رسانه ها، نماینده ای اصلاح طلب محسوب می شود. اصلاح طلبی که حتی همنشینی اش با قالیباف به سوژه ای برای رسانه های کشوری تبدیل شده بود. (اینجا را بخوانید)

با این حال، نمی توان صرفا به علت اشتراک اصلاح طلبی، دنیامالی را حامی ربانی محسوب کرد به خصوص آن که به نظر می رسد عیار اصلاح طلبی این دو، متفاوت است. بلکه آن چه که به این احتمال قوت می بخشد و این ادعا را که دنیامالی ممکن است در حمایت از ربانی به جمع منتقدان روزبهان پیوسته باشد، تقویت می کند، سناریویی است که در گذشته نه چندان دور و در بحبوحه انتخاب استاندار گیلان توسط برخی رسانه های اصولگرا مطرح شده است.

این رسانه ها معتقد بودند وقتی که سالاری کرسی استانداری گیلان را برای تصدی بر سازمان تامین اجتماعی ترک کرد و در زمانی که شورای هماهنگی اصلاح‌طلبان بیانیه داد و از چهار نفر برای استاندارشدن حمایت کرد، شورای عالی اصلاح‌طلبان استان که تشکلی بزرگ‌تر و همه‌گیرتر است حاضر به حمایت از آن لیست نشد زیرا هرمز ربانی رئیس این شورا، از «احمد دنیامالی» رفیق دیرینه‌اش حمایت می کرد‌! (اینجا را بخوانید)

اگر این ادعا درست باشد، به نظر می رسد ارتباط دنیامالی و ربانی، ارتباطی فراتر از یک خط سیاسی مشترک و به قولی نوعی رفاقت دیرینه است. دنیامالی هم البته کسی نیست که پشت رفیق را در دوران عزل شدنش، خالی کند!

هر چه که هست دنیامالی اولین مدیر عامل منطقه ویژه اقتصادی بندرانزلی بوده و انتقاداتش اگر با نگاهی سیاسی همراه نباشد، می تواند فرصتی برای هدف گذاری های آینده در منطقه آزاد محسوب گردد. از طرفی بعید است که روزبهان پذیرای انتقادات سازنده نباشد و حالا که طرحی نو در منطقه آزاد درانداخته، نخواهد از ارتباطات نماینده ای همچون دنیامالی در پیشبرد اهداف مدیریت فساد زُدای خود استفاده کند. 

 

*این تحلیل، صرفا بر پایه گمانه زنی رسانه ای و در راستای ایفای رسالت مطبوعاتی بوده و خزرآنلاین مستقلا قادر به تایید مطالبی که به نقل از رسانه های دیگر بازنشر گردیده، نیست. همچنین تحریریه خزرآنلاین آمادگی انتشار هرگونه جوابیه، تکذیبیه و … را دارد.