سازمان پسماند برای حل مشکل پسماند ۳ استان شمالی تشکیل می شود | بساط ویلاسازی در استان های شمالی جمع می شود
سازمان پسماند برای حل مشکل پسماند ۳ استان شمالی تشکیل می شود | بساط ویلاسازی در استان های شمالی جمع می شود
کوچگی نژاد با بیان اینکه یکی از بحث های مطرح شده، بحث پسماند بود، گفت: در این نشست کلیپی از سروان پخش شد که رییس جمهور را تحت تاثیر قرار داده و ایشان دستور داد یک سازمان مستقل برای مدیریت پسماند در کشور راه اندازی شود.

به گزارش خزرآنلاین، جبار کوچکی نژاد در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین با اشاره به جلسه نمایندگان ۳ استان شمالی با رییس جمهور گفت: جمعی از نمایندگان ۳ استان گیلان، مازندران و گلستان به همراه ۳ استاندار شمالی در این جلسه حاضر بوده و هر یک از نمایندگان و استانداران نقطه نظرهای خود را اعلام کردند.

وی با بیان اینکه یکی از بحث های مطرح شده، بحث پسماند بود، گفت: در این نشست کلیپی از سروان پخش شد که رییس جمهور را تحت تاثیر قرار داده و ایشان دستور داد یک سازمان مستقل برای مدیریت پسماند در کشور راه اندازی شود.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی ادامه داد: این سازمان قرار است با همکاری وزرا به مساله پسماند ورود کند بخصوص که بحث پسماند در گیلان فاجعه و یک مشکل اساسی زیست محیطی است.

وی میزان موفقیت این سازمان را به عواملی همچون اینکه چه کسی و به چه شکلی آن را اداره خواهد کرد، مرتبط دانسته و می افزاید: این مهم است که چه مقدار از امکانات کشور به این سازمان اختصاص پیدا کرده و چه منابعی در اختیار آن قرار می گیرد.

کوچکی نژاد با بیان اینکه بودجه سال ۱۴۰۱ به زودی به مجلس می آید، تصریح کرد: اگر قرار ات مشکل پسماند استان های شمالی حل شود، آقای رییس جمهور حتما باید یک بودجه پررنگ برای آن در نظر بگیرد وگرنه صرفا تشکیل یک سازمان بدون داشتت بودجه مجزا نمی تواند مشکل پسماند را حل کند.

عضو مجمع نمایندگان گیلان ادامه داد: بحث دیگری که در این جلسه مطرح شد، اقتصاد بر پایه دریا بود که متاسفانه مدت هاست که مغفول مانده است.

وی با بیان اینکه مدت هاست از ظرفیت مجاورت استان های شمالی با دریا در بخش های اقتصادی، گردشگری، آبزیان، حمل و نقل دریایی و … به درستی بهره برداری نشده است، افزود: آقای رییس جمهور هم به استانداران ۳ استان شمالی تاکید داشتند که جلسه ای را حول همین موضوع با هم برگزار کرده و راه کارهایی برای بهره مندی درست از ظرفیت دریا اتخاذ کنند.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی بحث بعدی مطرح شده در این نشست را مربوط به ضعف صنعت در استان های شمالی دانست و گفت: به موضوع ضعف صنعت و تعطیلی کارخانه ها از جمله کارخانه های نساجی اشاره شد که البته آقای رییسی آن زمان که رییس قوه قضاییه بودند، خودش از تعدادی از این کارخانه ها بازدید کردند و دستوراتی را صادر نمودند که هنوز به طور کامل انجام نشده است.

کوچکی نژاد ادامه داد: بحث دیگری هم که مطرح شد مربوط به ویلاسازی غیربومی ها در استان های شمالی بود و قرار شد که آقای رییس جمهور کمک کند تا لایحه ای را در مجلس ارائه بدهیم و بتوانیم ویلاسازی را در گیلان و استان های شمالی ممنوع بکنیم البته این پیش بینی هم شد که بخش خصوصی با ساخت هتل و اقامتگاه ها بتواند گردشگران را در این اماکن سکونت دهد ولی نه اینکه گردشگران برای خود در قالب ویلا اقامتگاه دایمی بسازند. این ها بحث هایی بود که در دیدار ما با آقای رییس جمهور مطرح شد و محور جلسه هم حول همین مسائل بود. همچنین در این جلسه به مشکلات فی مابین قوه قضاییه و دستگاه های اجرایی در بخش بهره برداری از جنگل ها و برداشت شن و ماسه جهت استفاده در پروژه های عمرانی هم اشاره شد و قرار شد که آقای اسماعیلی رییس دفتر رییس جمهور که خودشان هم در قوه قضاییه از مدیران پرسابقه محسوب می شوند، دستور دهند که این موضوع سریعا مورد بررسی قرار گیرد و یک کارگروه مشترک شکل گرفته و این مشکل بین قوه قضاییه و دستگاه های اجرایی حل شود.

نماینده مردم رشت در پایان  گفتگویش با خبرنگار خزرآنلاین افزود: همچنین یکی از موارد مطرح شده مربوط به بزرگداشت روحانی شهید میرزا کوچک خان جنگلی بود که در آن جلسه تاکید شد که با توجه به اینکه میرزاکوچک سردار نامی شمال کشور هست و هنوز هم برای معرفی میرزا یک کنگره بزرگ بین المللی برگزار نشده، حق مطلب در این خصوص ادا شده و به مطالبه افکار عمومی در خصوص شناسایی افکار و اهداف میرزا پاسخی درخور و شایسته داده شود. آقای رییس جمهور هم قول دادند برای ساگرد بعدی شهادت میرزاکوچک خان، برنامه ای شایسته اتخاذ شود.