سیل تالش و هشداری که نارنجی نبود!
سیل تالش و هشداری که نارنجی نبود!
خزر: این در حالی است که شدت بارش ها و به راه افتادن سیلی که حتی پل اصلی تالش را سرنگون کرده، نشان می دهد که سطح هشدار صادر شده تناسبی با میزان بارندگی ها نداشته و هواشناسی می بایست بالاترین هشدار، یعنی هشدار قرمز رنگ را برای اعلام آمادگی به مسئولان دستگاه های امداد و نجات به کار می برد. 

به گزارش خزرآنلاین، چند روزی است که مردم تالش با سیلی وحشتناک دست به گریبان اند. بنا بر اظهارات مدیرکل مدیریت بحران استانداری گیلان در مجموع ۱۸۰ واحد مسکونی درگیر سیل شدند که از این تعداد، ۲۰ واحد تخریب کامل صورت گرفته است. همچنین اثاثیه ۳۰ واحد از بین رفته و مابقی به تعمیر نیاز دارد. تصاویر و فیلم هایی هم که از این سیل ویرانگر منتشر شده، حکایت از شدت بالای بارندگی ها دارد. حتی دو نفر بر اثر این سیل جان خود را از دست دادند.

اگرچه برخی از خانه های تخریب شده در مسیر رودخانه ها و نزدیک به آن بوده اما اشتباه یا ناتوانی هواشناسی گیلان در تشخیص شدت بارش ها هم موضوعی نیست که بتوان به سادگی از کنار آن گذشت. 

ساعاتی قبل از آغاز بارش ها بود که هواشناسی گیلان هشدار سطح نارنجی را در پیش بینی شدت تغییرات جوی صادر کرد. این در حالی است که شدت بارش ها و به راه افتادن سیلی که حتی پل اصلی تالش را سرنگون کرده، نشان می دهد که سطح هشدار صادر شده تناسبی با میزان بارندگی ها نداشته و هواشناسی می بایست بالاترین هشدار، یعنی هشدار قرمز رنگ را برای اعلام آمادگی به مسئولان دستگاه های امداد و نجات به کار می برد. 

گفتنی است هشدار قرمز بالاترین سطح هشدار بوده و به این معنی است که یک پدیده جوی می‌تواند خسارت‌های وسیعی به دنبال داشته باشد. از این‌رو با صدور هشدار قرمز به دستگاه‌های مختلف اعلام می شود که وارد عمل شوند و اقداماتی را برای کاهش خسارات وقوع پدیده‌های جوی انجام دهند.

بیشتر بخوانید:
اعلام نتیجه اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی/ کابین پرواز متوجه شرایط غیر عادی بودند