شاخص ترین کاندیداهای انتخابات شورای شهر رشت را بیشتر بشناسید!
شاخص ترین کاندیداهای انتخابات شورای شهر رشت را بیشتر بشناسید!
خزر: تنور انتخابات شورا کم کم گرم می شود و حرف و حدیث ها از درون منازل و جلسات شبانگاهی، به سطح جامعه درز می کند.

به گزارش خزرآنلاین، تنور انتخابات شورای شهر رشت کم کم گرم می شود و حرف و حدیث ها از درون منازل و جلسات شبانگاهی، به سطح جامعه درز می کند. مدعیان حضور در شورا، البته مدت هاست که رایزنی هایشان را برای نمایشی قدرتمند آغاز کرده اند و به آن امید دارند که حضور مردم در پای صندوق های رای بتواند آنان را راهی ساختمان خیابان سعدی نماید. 

از بین انبوه پرشمار داوطلبان انتخابات شورای شهر رشت، رقابت اصلی محدود به تعداد انگشت شماری است. افرادی که با داشتن پایگاه رای قوی و سنتی و بهره مندی از تیم انتخاباتی قدرتمند، شانس بالایی برای حضور در پارلمان محلی شورا دارند.

آن چه که در ادامه می آید، معرفی ۱۸ نفر از شاخص ترین کاندیداهای ورود به انتخابات شورا است که صرفا بر مبنای نظر شخصی نگارنده و گمانه زنی های رسانه ای، لیست شده اند. پرواضح است که در نبود و عدم دسترسی به نتایج سیستم های نظرسنجی معتبر، لیست های این چنینی بر اساس معیارهایی تنظیم می شوند که ممکن است انطباق دقیقی با واقعیت موجود در نزد افکار عمومی، نداشته باشد.  

مهرداد بردبار

دکتر مهرداد بردبار، استاد دانشگاهی خوشنام محسوب می شود. وی همچون نام خانوادگی اش، سال ها برای حضور در پارلمان محلی شورا صبر پیشه کرده و به نظر این بار همای سعادت چاره ای جز نشستن بر شانه هایش ندارد. بردبار در کارنامه خود، معاونت و ریاست دانشگاه پیام نور استان دارد و از پایگاه رای بسیار خوبی در بین دانشجویان و اساتید دانشگاهی برخوردار است. 

مسعود عباس نژاد

جوان رشتی همراه با موج بلندی که به راه انداخته، توانسته خود را به خوبی در جمع گزینه های مطرح برای ورود به شورای ششم جا کند. عباس نژاد به حدی خوب کار کرده که بسیاری حضور او را در شورای ششم قطعی می دانند. گزینه نزدیک به نماینده اصولگرا، کارشناس مهندسی عمران و دانش آموخته کارشناسی ارشد جغرافیا است. ریاست گروه گردشگری و مشاور امور اجرایی مجمع جهانی شهر های جاده ابریشم، او را به شهرداری و فعالیت هایش گره زد و سبب شد ظرفیت های مغفول شهر رشت به خصوص در حوزه گردشگری برایش بیش از پیش آشکار شود. عباس نژاد دستی بر آتش فعالیت های خیرخواهانه و عام المنفعه داشته و از حمایت طیف وسیعی از جوانان برخوردار است. 

مهیار سماکچی

خانواده سماکچی را باید از خانواده های اصیل رشتی به حساب آورد. اصالتی که می تواند راه ورود رئیس سابق اتحادیه خواربار و عمده فروشان رشت را به ساختمان شورای شهر رشت هموار کند. سماکچی البته دستی بر آتش ورزش آن هم از نوع رزمی اش دارد و سال هاست که در بازار رشت برای خود اسم و رسمی بر هم زده است. سماکچی دانش آموخته کارشناسی ارشد مدیریت بازرگانی بوده و در معدود گفتگوهایش با رسانه ها، وجود برخی سهم خواهی ها و دست های پشت پرده را از مشکلات اصلی شهر رشت می داند. شخصیت مبتنی بر مرام و معرفت از او چهره ای دلچسب در بین هوادارنش ساخته و حضورش در شورای شهر رشت، از او چهره ای خبرساز خواهد ساخت. 

قنبر همتی

در دوره قبلی با کسب ۱۰ هزار و ۲۹۲ رأی از ورود به شورای شهر رشت بازماند. فرهنگی خوشرو با تکیه بر تشکیلات قوی و سازمان یافته در کنار حمایت همه جانبه نیروی دانش آموزی از او، یکی از شانس های مطرح برای موفقیت در ماراتن انتخابات شورای شهر رشت خواهد بود. همتی به عنوان چهره ای مقبول و شناخته شده، به شدت مورد اعتماد هوادارن خود بوده و این جمعیت پرتعداد، تعصب ویژه ای نسبت به او دارند. 

محمدحسین واثق کارگرنیا

عضو دوره چهارم شورای اسلامی شهر رشت، به پشتوانه نام نیکی که از خود در ریاست نیروی انتظامی شهرستان رشت بر جا گذاشته بود، راهی پارلمان محلی شورا شد. با این حال، گرایش رای دهندگان به جریانات وابسته به اصلاحات در انتخابات شورای پنجم، باعث شد کارگرنیا علی رغم کسب بیش از ۱۳ هزار رای از ورود به شورا باز بماند. بازگشت مجددش به انتخابات شورا آن هم در شرایطی که انتظار می رود رای دهندگان رویگردان از بازی های سیاسی اصلاح طلبان، به استقبال اصولگرایان بروند، از کارگرنیا گزینه ای جدی برای ورود به شورای ششم ساخته است.

مجید عزیزی 

مسئول دفتر نماینده اصولگرا، هیچوقت به اندازه شورای چهارم به جمع شورانشینان نزدیک نشد. اگرچه در انتخابات دوره پنجم شورای شهر رشت، جایگاهی بهتر از رتبه بیست و پنجم نصیبش نشد اما این بار قضیه کمی متفاوت است چرا که سردار آقازاده با پیروزی در انتخابات مجلس، راهی بهارستان شده و موفقیت عزیزی می تواند تکمیل کننده پازل موفقیت تیم منتسب به سردار آقازاده باشد. مجید عزیزی با قرارگیری در لیست اصولگرایان، کار سختی برای ورود به شورای شهر رشت نخواهد داشت. 

ابوالفضل پورمجیب

فعال فرهنگی و مذهبی، نمونه کامل یک جوان اصولگراست که چشم به یاری بزرگان اصولگرایی استان دوخته. پورمجیب اگر در لیست نهایی اصولگرایان قرار بگیرد، حضورش در جمع ۱۱ نفر نهایی بسیار محتمل خواهد بود اگرچه عدم قرارگیری نامش در لیست ائتلاف اصولگرایان هم به معنی شکست وی نیست. او دوستان بسیار خوبی در جمع جوانان ارزشی و اصولگرا دارد که در دوره قبلی انتخابات شورا، توان پورمجیب را برای کسب آرای جوانان به رخ کشیدند. اگر بزرگان اصولگرایی استان این بار به تاسی از فرمایشات مقام معظم رهبری، نگاهی ویژه به جوانان داشته و از ورود برخی افراد به ظاهر ارزشی به لیست ممانعت به عمل آورند، جوانانی پاکدست و درستکار همچون پورمجیب می توانند بهترین گزینه برای حضور در لیست نهایی باشند.

میلاد ابراهیمی

ابراهیمی در بین فعالان رسانه ای از محبوبیت بالایی برخوردار است. وی سابقه سال ها فعالیت در حوزه خبر و خبررسانی را داشته و مدت هاست که با رسانه های مختلف همکاری می کند. شخصیت آرام در کنار خوشرویی و مردم داری از ابراهیمی گزینه ای پرشانس برای ورود به شورای شهر رشت ساخته است. اگر قرار باشد جامعه بزرگ رسانه ای رشت، یک کرسی در انتخابات شورا داشته باشد، بی تردید باید این کرسی را به نام ابراهیمی سند زد. 

سینا مقدادی

علیرغم بهره مندی از نعمت جوانی، تجارب ارزشمندش او را در مقطعی به عنوان یکی از گزینه های محتمل تصدی بر کرسی شهرداری رشت مطرح کرده بود. مقدادی دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی عمران و دکتری مدیریت کسب و کار بوده و سالها به عنوان نائب رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان گیلان فعالیت می کند. h, به لطف حمایت تمام و کمال جامعه بزرگ مهندسین رشت، در چند دوره انتخابات شورا آرای بالایی به دست آورد و حتی در انتخابات پیشین شورای شهر رشت هم به عنوان عضو علی البدل انتخاب شد. مقدادی این بار می تواند راهی پارلمان محلی شورا شود اگر همچون گذشته مود وثوق همکارانش باشد. 

کاظم نیکومنش

برادر مظفر نیکومنش، عضو شورای چهارم رشت و از چهره های تاثیرگذار در بین جمعیت بزرگ آذری زبانان است. سبد آرای نیکومنش تنها محدود به حمایت آذری زبانان از او نیست چرا که وی دوستان و آشنایان بسیاری خوبی در بین غیر آذری زبان ها دارد. با این حال، خوشنامی نیکومنش ها در بین جمعیت بزرگ آذری زبانان می تواند کاظم را به عنوان نماینده آذری زبانان راهی پارلمان محلی شورا کند. به خصوص آن که با رد صلاحیت یکی از رقبای سنتی نیکومنش ها، کاظم در کسب رای آذری زبانان رقیب چندان جدی در برابر خود نمی بیند. 

سید حسین رضویان

مسیر شبکه باران تا شورای شهر رشت، چندان پُر پیچ و خم نیست. مسیری که گویا این بار رضویان هوس پیمودنش را در سر می پروراند. دانش آموخته مدیریت و دانشجوی دکترای تخصصی علوم سیاسی سال ها مدیریت دفتر روابط عمومی شرکت آب منطقه ای گیلان را برعهده داشته و به لطف حضوری فعال در شبکه باران، چهره ای شناخته شده در بین جوانان محسوب می شود. آن چه که بر شانس رضویان برای ورود به شورای شهر رشت می افزاید، تبحرش در شعر و نویسندگی و مداحی است تا آن جا که از پایگاه رای خوبی در بین فعالین این حوزه ها، برخوردار است. نام رضویان اگر در لیست نهایی شورای ائتلاف اصولگرایان باشد، حضورش در جمع شورانشینان بسیار محتمل خواهد بود. 

علی رضا تاج شهرستانی

برخی به او لقب علیپورِ شورای ششم را داده اند. البته از منظر احتمال پدیده شدن! هنرمند شناخته شده تلویزیون، دارای مدرک کارشناسی کارگردانی نمایش است. مثلث تاج شهرستانی، محمد هندی و جابر وثوق محبوبیت زیادی نزد مردم گیلان ایجاد کرد. محبوبیت که حالا قرار است تاج شهرستانی را راهی پارلمان محلی شورا نماید. شاید حضور وی در جمع شورانشینان بتواند عاملی برای ارتقای فعالیت های فرهنگی و هنری شهرداری به خصوص در حوزه نمایش باشد. 

شمس شفیعی

شفیعی دارای دکترای اقتصاد است. حضورش در بین اعضای علی البدل آن هم در اولین سابقه کاندیداتوری اش در انتخابات شورا، عزمش را برای ادامه این ماراتن سخت تا حصول موفقیت، جزم کرد. معاونت آموزشی دانشگاه پیام نور گیلان در کنار مناصب مدیریتی در دانشگاه آزاد، برای شفیعی فرصتی برای رویارویی مستقیم با مردم و جلب نظر مثبت آن ها نسبت به خود بود. با همین تفکر بود که شفیعی تیم انتخاباتی خود را برای نمایشی قدرتمند در انتخابات شورای ششم حفظ کرد تا شاید بتواند این بار، موفقیت را با صرف فعل خواستن به دست بیاورد. 

حسن عیوضی

شورای شهر رشت یک کرسی به ورزشکاران بدهکار است. حالا اینکه عیوضی می تواند این بدهی را به نفع خود تسویه کند یا نه، سوالی است که پاسخش به زودی مشخص خواهد شد. عیوضی با مدرک کارشناس ارشد فیزیولوژی ورزشی، از اساتید دفاع شخصی در استان گیلان است و به همین واسطه محبوبیت خوبی بین ورزشکاران استان دارد. هاپکیدو، تکواندو و کیک بوکسینگ از جمله ورزش هایی است که عیوضی در آن تبحر دارد. در ورزش های رزمی هم، ارادت هنرجویان به اساتید، چیزی فراتر از یک رابطه شاگرد-استادی است. ارادتی که می تواند با توجه به تعداد بالای شاگردان عیوضی، راه را برای حضور او در پارلمان محلی شورا هموار کند. 

محمدحسن عاقلمنش

عاقلمنش علیرغم دوری از شورا، بازگشتی غرورآفرین به این پارلمان محلی داشت. آن روزهایی که تبلیغات نه چندان زیاد در او در بین هیاهوی بلند و پر سر و صدای مدعیان ورود به شورا گم شده بود، کمتر کسی پیش بینی می کرد عاقلمنش بتواند این چنین رقبا خود را از گردونه رقابت خارج کند. با این حال، معلم اخلاق شورای شهر رشت نشان داد برای معرفی اش به مردم، اصلاً نیازی به تبلیغات ندارد. عاقلمنش به معنای واقعی در شورای شهر رشت همانگونه رفتار کرد که انتظارش می رفت. پایبند به مباحث اخلاقی، حساس به پیشبرد اهداف فرهنگی و استوار بر دوری از جدل های درونی. همین ایستادگی او بر اصول، سبب شد تا وی در برخی موارد همچون ابقای شهردار پیشین رشت نتواند پیروز میدان باشد اما پیروزی اصلی برای او، دست نخورده ماندن تصور مثبتی است که عامه مردم از او در اذهان خود ساخته اند. مردمداری بالا، راز تکرار پیروزی عاقلمنش در انتخابات بعدی شورا خواهد بود.  

امیرحسین علوی

شورای پنجم برای او پرفراز و نشیب بود. از دو دوره پیروزی در ریاست شورا گرفته تا قرار گرفتن در مدار ناکامی. تلاش های نافرجامش برای تصدی بر کرسی شهرداری رشت علیرغم آبستراکسیون های هوادارانش هم منجر به نتیجه دلخواه نشد. با این حال، برای پایگاه رای علوی، اوج طلبی های این چنینی این عضو شورا اصلا مهم نیست. آن ها آماده اند تا در هر انتخاباتی، نام علوی را به صندوق بیندازند. تیم تبلیغاتی حرفه ای در کنار روابط وسیع و روحیه شکست ناپذیری اش از علوی رقیبی سرسخت برای مدعیان انتخابات شورا تراشیده است. بعید است که علوی پشت در شورا بماند!برای او اگرچه انتخابات شورا دیگر آن هیجان سابق را ندارد اما علاقه اش به نقش آفرینی در حوزه اجتماعی و سیاسی، احتمالاً او را از تنها عرصه ممکن دور نخواهد کرد. 

رضا رسولی 

از رسولی همواره به عنوان یکی از تاثیرگذارترین اعضای شورا در انتصابات نام برده می شود. اگرچه ممکن است در خصوص توانایی هایش در اقناع شهرداران وقت اغراق هایی صورت گرفته باشد اما هرگز نمی توان منکر نقش آفرینی او در عرصه مدیریت شهری شد. نگاهی به مدیران فعلی شهرداری رشت هم نشان می دهد تعداد بالایی از این افراد در نزد افکار عمومی، از نیروهای نزدیک به رسولی محسوب می شوند. رسولی به لطف همین مدیران متعدد و ارتباطاتی که آنان برای او به ارمغان آورده اند، کار سختی برای راهیابی به شورای ششم نخواهد داشت. برای رسولی، دیگر شعارهایی همچون تنها متخصص ترافیک اثربخش نیست. رسولی پایگاه رای خود را در دوره حضور فعالانه اش در شورا ساخته و می تواند با بهره مندی از آن دوباره یکی از ۱۱ کرسی پارلمان محلی شورا را تصاحب کند. 

فاطمه شیرزاد

 تنها بانوی شورای پنجم، توانست با پیروزی بر رقیب پیشین خود بار دیگر پایگاه اجتماعی قوی خود را به رخ بکشد. شیرزاد عروس خانواده شهیدان نهی قناد است و از همین رو پایگاهی قوی در بین قشر ارزشی رشت دارد. در شرایطی که خاطر بسیاری از شهروندان از شعارهای توخالی اصلاحات رنجیده است، پیش بینی رشد آرای شیرزاد کار چندان سختی نیست. وی البته از پایگاه رای بسیار خوبی در بین بانوان برخوردار است و این موضوع احتمال موفقیت او را در انتخابات آتی شورای شهر رشت دو چندان می کند. به خصوص آن که عملا رقیب قدرتمندی را از این منظر در برابر خود نمی بیند. 

بیشتر بخوانید:
اجماع نیروهای انقلابی رسالت مهم شورای راهبردی در انتخابات است