از سه وعده آیت الله رئیسی؛ دو وعده محقق شد/ تکلیف پرونده شرکت ابریشم گیلان چه شد؟
از سه وعده آیت الله رئیسی؛ دو وعده محقق شد/ تکلیف پرونده شرکت ابریشم گیلان چه شد؟
خزر: رئیس کل دادگستری گیلان گفت: در خصوص اتهام متهمین مبنی بر اخلال در نظام تولید، پرونده‌ای در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان صومعه سرا تشکیل شده است که با تکمیل تحقیقات، به زودی متهم اصلی احضار و قرار لازم و قانونی صادر خواهد شد.

به گزارش خزرآنلاین، با گذشت کمتر از سه ماه از سفر آیت الله رئیسی به گیلان و دستور ویژه ایشان مبنی بر رسیدگی به وضعیت سه کارخانه رشت الکتریک، صنایع پوشش و شرکت ابریشم گیلان، حالا دادستان مرکز استان گیلان خبر از بازداشت متهمان اصلی دو پرونده داده و می گوید: پرونده کیفری خریداران شرکت رشت الکتریک و صنایع پوشش ایران به اتهام اخلال در نظام تولید در دادسرای عمومی و انقلاب رشت در حال رسیدگی است.

دادستان مرکز استان می افزاید: به لحاظ اهمیت موضوع و فنی و تخصصی بودن مسائل آن، قرار ارجاع امر به کارشناسان رسمی در سه رشته ماشین آلات، تاسیسات راه و ساختمان و روابط کارگری و کارفرمایی صادر شد که با وصول نظریه کارشناسان در دهم فروردین امسال و ابلاغ آن به وکیل متهمین، نسبت به احضار آنان جهت تفهیم اتهام و صدور قرار لازم و قانونی اقدام صورت گرفت و متهم اصلی بازداشت شد.

بعد از اعلام این خبر خوش توسط دادستان مرکز استان بود که برخی از مخاطبان با ارسال پیام هایی به تحریریه خزرآنلاین، وضعیت فعلی پرونده شرکت ابریشم گیلان را جویا شده و پرسیده اند چه زمانی سرنوشت این شرکت بزرگ که روزگاری صدها فرصت شغلی را برای جوانان گیلانی مهیا و این استان را به قطب نوغانداری کشور تبدیل کرده بود، مشخص خواهد شد. 

در همین راستا، اشاره به اظهارات رییس کل دادگستری گیلان می تواند پاسخی مناسب به این پرسش باشد.

چندی پیش بود که حجت الاسلام و المسلمین خلیلی، با اشاره به وضعیت شرکت ابریشم گیلان گفت: با توجه به اینکه خریداران شرکت صنایع ابریشم گیلان علاوه بر عدم برخورداری از اهلیت فنی و تخصصی و مالی نسبت به شرایط مندرج در قرارداد از جمله افزایش تولید و بهره وری مناسب اقدام ننموده اند از سوی دادگستری کل استان گیلان به شرکت سرمایه گذاری آتیه دماوند اعلام شد تا با استناد به ماده ۲۴۰ قانون مدنی نسبت به فسخ قرارداد اقدام نماید.

وی افزود: در خصوص اتهام متهمین مبنی بر اخلال در نظام تولید، پرونده‌ای در دادسرای عمومی و انقلاب شهرستان صومعه سرا تشکیل شده است که با تکمیل تحقیقات، به زودی متهم اصلی احضار و قرار لازم و قانونی صادر خواهد شد.

رئیس کل دادگستری گیلان همچنین با انتقاد از مالکان این کارخانجات تصریح کرد: با وجود تخلف خریداران و عدم اجرای تعهدات و شرایط مندرج در قرارداد، تعلل و تأخیر شرکت آتیه دماوند و صندوق بازنشستگی کشوری در فسخ واگذاری این کارخانجات مبنایی نداشته و لازم است در برابر مطالبه گری شهروندان پاسخگو باشند.

از اظهارات دادستان مرکز استان و رئیس کل دادگستری گیلان چنین برداشت می شود که رسیدگی به پرونده های مدنظر رییس دستگاه قضا نیازمند تعیین کارشناسان مختلف و بررسی و اعلام نظر آنان بوده و از طرفی طی تشریفات قانونی آن هم اندکی زمانبر خواهد بود. همچنین ذکر این نکته هم ضروری است که به پرونده کیفری خریداران شرکت رشت الکتریک و صنایع پوشش ایران در دادسرای عمومی و انقلاب رشت رسیدگی شده اما پرونده شرکت ابریشم گیلان در دادسرای صومعه سرا در حال رسیدگی است. 

بیشتر بخوانید:
نباید به افرادی که اهلیت ندارند اداره کارخانه‌ای سپرده شود/ کسی که وام تولید را در جای دیگری غیر از تولید هزینه کند، خائن است