شعر در پیاده راه فرهنگی!
شعر در پیاده راه فرهنگی!
در ادامه یادداشت قبلی با عنوان - چه کارهایی میتوان در پیاده‌ راه فرهنگی انجام داد - پیشنهادهایی برای بخش هنری که خود شامل قسمتهای شعر، داستان ، موسیقی، تجسمی، فیلم و تئاتر می باشد داده می شود. در این یادداشت پیشنهاد برگزاری برنامه هایی با محور شعر در روزهای خاص از هفته مثل شنبه ها با شعر ارائه می شود.

۱ – سلسله برنامه های عصری با شعرو یا شب شعر
برنامه ها با اعلام قبلی و دعوت از شاعران مطرح استان دربخش های مختلف شعر مثل شعر نو، سپید، فرانو، مثنوی و غزل را می توان شاهد بود. شاعران مطرح ارزنده‌ایی در سطح استان و کشور داریم، که می‌توان با دعوت از آنان این شب‌های شعر را برپا کرد . برنامه‌های شب شعر در دهه ۷۰ و ۸۰ در حوزه هنری گیلان و گاها در اداره فرهنگ و ارشاد گیلان ، و سلسله نشست‌های هفتگی شعر حوزه هنری گیلان و اداره فرهنگ و ارشاد گیلان در دهه های گذشته مثال خوبی برای برگزاری این گونه برنامه ها در پیاده راه فرهنگی رشت می باشد.

۲- شب شعر طنز
با توجه به روحیه مردم طناز ایرانی که در اوج سیل و زلزله و حوادث طبیعی نیز مطالب طنز خلق می کنند بستر مناسبی است برای کسانی که ذوق طنز در ارائه مسائل اجتماعی، سیاسی و شهروندی دارند. این برنامه ها برای عموم مردم جذاب خواهد بود و علاوه بر قرار گرفتن در محیط شاد و مفرح می‌توانند با رویه لطیف و جذاب انتقادات خود را در قالب اشعار طنز اجرا نمایند. بدیهی است با گذاشتن مسابقه و انتخاب نفرات برتر در هر هفته شب های شعر طنز را پربارتر اجرا کرد .

۳- مشاعره
مشاعره از ایام قدیم در کشور ما طرفداران زیادی دارد پتانسیل افراد سالمند مستقردر سبزه میدان رشت و همچنین دعوت از نفرات برتر دانش آموزی مدارس در زمینه مشاعره می توان سلسله برنامه های جذابی را برای عموم مردم فراهم کرد.

۴ – مسابقات نوشتن شعار
برای مشارکت بهتر مردم در تجمعات سیاسی، ملی، مذهبی می توان با اعلام و موضوعات خاص – مسابقه شعار – را راه اندازی کرد، تا مردم در قالب های طنز، حماسی، ملی، مذهبی شعارهایی به زبان فارسی و گیلکی ارائه دهند و جوایزی از سوی سازمان و ادارات مربوطه مثل ارشاد اسلامی، حوزه هنری ، شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی برای این کار در نظر بگیرند.

در طول سالیان گذشته شعارهایی بومی همیشه جذابیتی بیشتری برای شهروندان داشته مثل شعار های دهه ۶۰ و ۷۰ در شهر ما که می گفتند بازرگان، بازرگان، بختیار بدیهی وا ترکان، واترکان ! یا در دیدار رئیس جمهور وقت هاشمی رفسنجانی از کارخانه گیلان الکتریک کارگران شعار می‌دادند – هاشمی ،هاشمی ، خاشمی خاشمی پلا خوریم، راه شیمی – یا سیم هکش شعار نیه ،شعار انقلابیه، یا- ارسلان هیچی نیی هچین تره پر کانی! – مسابقه شعار نویسی تاکنون در کشور برگزار نگردیده و برنامه‌ای کاملاً بدیع، جذاب و مردمی می باشد.

۵ – شب شعرگیلکی
در این بخش می توان مسائل شهروندی و آسیب‌های اجتماعی و نقد و بررسی مسائل فرهنگی سطح کشور را با هدف احیا و پاسداشت زبان مادری بر گزار کرد بسیاری از اشعار مرحوم شیون فومنی می تواند شروع خوبی برای این برنامه باشد، این شب شعر در دو بخش اجرا می شود شعرخوانی اشعار شاعران شاخص که در قید حیات نیستند و شاعران جوانی که تازه وارد این عرصه شده اند اجرای برنامه های شب شعر گیلکی می تواند کمک بزرگی به نسل آینده باشد که به راحتی زبان مادری را به فراموشی می سپارند.

۶- عصری با ترانه یا شب ترانه
ترانه‌های سروده شده توسط شاعران و مسابقه برگزاری ترانه های محلی به زبانهای گیلکی وتالشی و اجرای آن همراه با موسیقی برنامه‌ای بسیار جذاب برای عموم مردم می باشد.

 

۷- شعارهای تبلیغاتی اصناف
از خصوصیات بارز و منحصر به فرد و جذاب بازار رشت تبلیغات شعر گونه، دست فروشان و مغازه‌داران بازار رشت برای اجناس خوراکیشان است ،اما متاسفانه در چند سال اخیر کم رنگ شده است، جملات اهنگین و موزون تبلیغاتی که کاسبان بازار برای تبلیغ کالای خود می‌خوا نند روح سرزندگی و ازخصوصیات بارز بازار رشت است ، که باعث ایجاد حس نوستالژیک برای عموم شهروندان و توریست‌ها می گردد. جمله های آهنگینی که با گذشت زمان به فراموشی سپرده می‌شود، در این برنامه‌می‌توان با دعوت از مغازه داران و دستفروشان و اجرای زنده آنها و خلق شعارهای جدید رونقی دوباره به این کار بومی محلی داد .درضمن بانک صدا که یک مقوله مدرن گردشگری است نیز از این اشعار تهیه کرد.

بانک صدا پشتوانه غنی از موجودی فرهنگی فولکلوریک گیلان می شود، همه ما از کودکی بسیاری از این جملات را به یاد داریم. – تورب بخور پلا بخور – یا، – مرغ سیاه بی نفس بادمجان ، پول نار ی یا خبرناری برارجان – یا، – باقلای گیلانه شمشیر لینچانه – یا، -بلال ما عالیه، جیب خانم ها خالیه و بسیاری از جملات اصیل گیلکی که به مرور زمان به فراموشی سپرده میشود.

۸ – شب شعر مذهبی
ایام شهادت امامان و معصومین و همچنین اعیاد مذهبی مثل نیمه شعبان، مبعث، عید غدیر، ولادت پیامبر، ولادت فاطمه زهرا- روز مادر- روز پدر، و عید فطر برنامه های شعرخوانی توسط شاعران مطرح به دعوت سازمان‌ها و اداراتی که متولی این امر هستند، می‌تواند برای مردم جالب و شوق بر انگیز باشد برنامه های ترکیبی از هنرمندان شاعر و مردم عادی که شاید اهل مسجد و هیئت نیستند ولی علاقه‌مند به مسائل مذهبی و ائمه اطهار می باشند می تواند گسترش مخاطب سازمان‌هایی مثل سازمان تبلیغات اسلامی حوزه هنری اداره کل اوقاف و بنیاد شهید را به ارمغان بیاورد.

بی شک اجرای برنامه های فوق تاثیر بسیار زیادی در روحیه عموم شهروندان ایجاد خواهد کرد. مسئولین فرهنگی وهنری استان می توانند دست به کار شوند .وطرح فوق را در مکانی رایگان به نام پیاده راه فرهنگی رشت اجرا نمایند.

  • نویسنده : رضا حقی