شناسایی ۲۰۰ بیمار مبتلا به ایدز در گیلان/ فعالیت ۴ مرکز ارائه خدمات مشاوره و دارو درمانی به صورت رایگان
شناسایی ۲۰۰ بیمار مبتلا به ایدز در گیلان/ فعالیت ۴ مرکز ارائه خدمات مشاوره و دارو درمانی به صورت رایگان
خزر: این مراکز در شهرستان‌های لاهیجان، انزلی، رشت و تالش وجود دارند که کلیه خدمات روان پزشکی، مشاوره، ضدویروسی و درمانی ارائه شده در این مراکز به صورت رایگان است و در تلاشیم که در هر یک از شهرهای استان گیلان یک مرکز داشته باشیم.

به گزارش خزرآنلاین به نقل از ۸دی، اول دسامبر (۱۱ آذر ماه) به نام روز جهانی ایدز نامگذاری شده و شعار روز جهانی ایدز سال ۲۰۲۰ «همبستگی جهانی، مسئولیت مشترک»(responsibility Shared, solidarity Global) نام گرفته است.

«اچ آی وی» یک عفونت ویروسی مزمن است که اگر زود تشخیص داده شود با شروع درمان و رعایت اصول بهداشتی به‌تدریج میزان عفونت‌زایی آن کم می‌شود و افراد مبتلابه این ویروس می‌توانند بدون ترس از انگ اجتماعی با شروع درمان، به زندگی سالم بپردازند.

در ایران نخستین مورد گزارش و ثبت شده ابتلا به ایدز مربوط به سال ۱۳۶۶ و در مورد یک کودک شش ساله مبتلا به بیماری هموفیلی بود که فرآورده‌های خونی آلوده وارداتی از فرانسه دریافت کرده بود. ایدز در ایران از راه‌های آمیزش جنسی محافظت‌نشده، استفاده معتادان تزریقی از «سرنگ آلوده» و در موارد محدودی، انتقال ویروس از مادر مبتلا به کودک رواج یافته‌ است که متاسفانه بر اساس برخی گزارشات روند ابتلا به ایدز در ایران به شکل قابل توجه‌ای در حال رشد است.

با توجه به ضرورت اطلاع رسانی و آموزش همگانی، در ایران طی چند روز پیاپی به HIV پرداخته می شود.

موضوعات روز شمار هفته اطلاع رسانی ایدز در سال جاری به شرح زیر اعلام شده است: سه شنبه ۱۱ آذر: افزایش تاب آوری سازمانی و افزایش دسترسی به خدمات و مطالعات در شرایط بحران، چهارشنبه ۱۲ آذر: خانواده و اچ آی وی، پنج شنبه ۱۳ آذر: رسانه و اچ آی وی، جمعه ۱۴ آذر: جوانان، نوجوانان و اچ آی وی و شنبه ۱۵ آذر با موضوع مسئولیت اجتماعی و اچ آی است.

شناسایی ۲۰۰ بیمار مبتلا به ایدز در گیلان

آبتین حیدرزاده سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان درباره تعداد افراد مبتلا به ویروس HIV در استان گیلان اظهار کرد: حدود ۲۰۰ بیمار مبتلا به ایدز در گیلان شناسایی شده است، کم شدن تعداد افراد مبتلا به این دلیل است که تعدادی از این بیماران به دلیل کهولت سن از دنیا رفتند.

معتادان تزریقی بمب انتقال ایدز

حیدرزاده با تاکید بر اینکه تعداد مردان مبتلا به HIV بیشتر از زنان است بیان کرد: جنسیت روی ابتلا به بیماری ایدز تاثیر دارد به این دلیل که زنان به نسبت مردان کمتر دچار رفتارهای پرخطر می شوند بویژه که درصد معتادان تزریقی مردان به مراتب بیش از زنان است.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در تشریح روند تشخیص، تست، آزمایش و دوره درمان افراد مبتلا به ویروس ایدز گفت: خانم های باردار، زندانیان و افرادی که به دلیل رفتارهای پرخطری که دارند خود ابراز تمایل برای انجام آزمایش HIV دارند، این تست روی آنها انجام می شود.

وی ادامه داد: ابتدا یک تست غربالگری به نام رپید تست که وسیله ی تشخیصی سریع و ساده برای انجام آزمایش ایدز می باشد انجام می شود، این تست بدلیل حساسیت بالایی که دارد، گاهی نتایج منفی را هم مثبت نشان می دهد به همین دلیل برای اطمینان خاطر بیشتر تست وسترن بلات روی خون فرد انجام می شود که در صورت مثبت شدن، ابتلای فرد به اچ.‌آی.‌وی اثبات می‌شود.

رعایت اصل محرمانگی اسرار افراد آلوده به ویروس HIV

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر اصل محرمانگی اسرار بیماران گفت: خدمات ما بصورت کاملا رایگان بلافاصله پس از مثبت شدن تست آغاز می شود و در آزمایشگاه به این افراد توصیه می‌کنیم که به مراکز مورد نظر مراجعه کنند.

نتیجه تست HIV تنها به فرد آزمایش دهنده تحویل داده می شود

حیدرزاده خاطرنشان کرد: معمولاً درب این مراکز از جایی است که در معرض دید عموم مردم نیست، این افراد بصورت به صورت محرمانه تحت آزمایش و درمان قرار می‌گیرند و جواب‌ازمایش آنها تنها به خود فرد آزمایش دهنده تحویل داده می شود، حتی همسر فرد هم امکان دریافت نتیجه آزمایش را ندارد مگر اینکه وکالت نامه ای به منظور رضایت همسر همراه خود داشته باشد‌.

فعالیت ۴ مرکز درمان، مشاوره و کنترل مبتلایان به ایدز در گیلان

وی با اشاره به فعالیت ۴ مرکز در استان در زمینه درمان، مشاوره و کنترل مبتلایان به ایدز، بیان کرد: این مراکز در شهرستان‌های لاهیجان، انزلی، رشت و تالش وجود دارند که کلیه خدمات روان پزشکی، مشاوره، ضدویروسی و درمانی ارائه شده در این مراکز به صورت رایگان است و در تلاشیم که در هر یک از شهرهای استان گیلان یک مرکز داشته باشیم.

شش ماه دوره پنجره ویروس HIV

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اشاره به دوره شش ماهه پنجره در خصوص این ویروس گفت: زمانی که ویروس HIV وارد بدن می شود تا شش ماه یک دوره پنجره دارد که حتی با تست های قوی قابل تشخیص نیست، پس از این مدت ویروس کم کم قابلیت پیدا شدن می کند که بلافاصله دوره درمان را آغاز می کنیم.

حیدرزاده تصریح کرد: معمولا در ۶تا ۱۰سال اول ابتلا، این بیماری عارضه زیادی از خود نشان نمی دهد و افراد بدون علامت هستند به همین دلیل از روش غربالگری استفاده می کنیم تا افراد مثبت را پیدا کنیم و روی درمان آنها تمرکز کنیم.

کاهش سرعت تکثیر ویروس از طریق دارو درمانی

وی با بیان اینکه درمان این بیماری صد در صدی و قطعی نیست افزود: درمان این بیماری موفق و صد درصد نیست اما می توانیم سرعت تکثیر ویروس را کاهش و مانع از انتقال ویروس به سایر افراد در ارتباط با شخص مبتلا شویم و از طرفی از بروز عوارض جدی بیماری شامل عوارض عفونی و سرطانی که ۱۰تا۱۵سال پس از ابتلا بروز پیدا میکند جلوگیری می شود.

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با بیان اینکه به لحاظ تامین دارو برای افراد مبتلا به HIV مثبت در گیلان با محدودیتی مواجه نیستیم افزود: گیلان از نظر داروهای لازم و بودجه کمبودی ندارد، آمار افراد مبتلا تنها به وزارت بهداشت به لحاظ دریافت دارو و بودجه داده می شود و این خدمات توسط وزارتخانه بصورت رایگان در اختیار استان ها قرار می گیرد.

مادران، گروه پر اهمیت در انجام تستHIV

حیدزاده از مادران بعنوان گروه پر اهمیت در انجام آزمایش HIV نام برد و گفت: ما به همه مادران توصیه می کنیم که تست HIV را انجام دهند و خانم هایی که دارای رفتارهای پرخطر هستند را حتما راضی می کنیم که تست دهند.

 در صورت تشخیص به موقع، احتمال عدم ابتلای نوزاد متولد شده از مادر HIV مثبت وجود دارد

وی ادامه داد: اگر مادری در زمان بارداری نتیجه تست وی، مثبت باشد، زایمان را بصورت سزارین انجام می دهیم و به نوزاد و مادر دارو داده می شود که احتمال انتقال به سایر افراد در ارتباط با آنها کاهش پیدا کند و اگر به موقع تشخیص و درمان های لازم را در اختیار مادر و پس از تولد، برای نوزاد انجام شود احتمال ابتلای نوزاد خیلی پایین می آید.

عدم ممنوعیت شیردهی مادرانی که HIV مثبت هستند

سرپرست معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در ادامه افزود: ما حتی توصیه می کنیم مادرانی که HIV مثبت هستند با رعایت پروتکل ها، طی کردن دوره درمان و مصرف دارو به فرزند خود شیر دهند‌.

هرکسی که دارای رفتارهای پرخطر است برای حفظ سلامتی خانواده خود آزمایش دهد

حیدرزاده در پایان خاطرنشان کرد: هرکسی بهتر از سایرین می داند که چه رفتارهای پرخطری دارد و افراد دیگر که به دلایل مختلف دچار HIV مثبت هستند به مراکز کنترل و مراقبت از مراجعه کنند تا با دریافت اطلاعات و آگاهی های لازم، محدودیت، کنترل و ایمن کردن رابطه جنسی و سایر ارتباط خود با دیگران خطر ابتلا شریک زندگی، فرزندان و سایر افراد خانواده خود را کاهش دهد.

بیشتر بخوانید:
دانش آموزان ناقلین خوبی برای کرونا هستند/ 158 شهر کشور در شرایط قرمز کرونا