شهردار رشت؛ سربلند از بازی پر حاشیه انتصابات!
شهردار رشت؛ سربلند از بازی پر حاشیه انتصابات!
خزر: نگاهی به سوابق احمدی نشان می دهد شهردار جدید رشت اعتقادی به انتصابات دسته جمعی و اتوبوسی ندارد اگرچه یک فرق عمده در این میان وجود دارد. ذات فعالیت های دولتی متفاوت از فعالیت های شورایی و شهرداری است. در مناصب دولتی، تصمیمات مدیران معمولا متاثر از یک مسئول مستقیم بالاسری است.

به گزارش خزرآنلاین، عمر مدیریتی در شهرداری رشت کوتاه است. نتیجه آن، تربیت مدیرانی است که هر لحظه انتظار تغییر را می کشند و هیچ دلبستگی و وابستگی به میز و منصب خود ندارند.

در شهرداری رشت برخلاف سایر ادارات و دستگاه ها، راه مدیریت از ایستگاه کارشناسی نمی گذرد. لازم نیست سال ها در مناصب پایین استخوان خرد کنی تا به معاونت و مدیریت برسی بلکه چسبندگی به یکی دو عضو شورا، می تواند به نردبانی برای صعود تبدیل شود. اگرچه وقتی از نردبان بالا می روی، باید این احتمال را بدهی که با برهم خوردن معادلات قدرت، ممکن است دوباره همه چیز به حالت اول و حتی بدتر از آن برگردد.  

«انتصابات اتوبوسی»، در شهرداری رشت مدت هاست که از مرز یک واژه عبور کرده و به واقعیتی انکار ناپذیر تبدیل شده است. واقعیتی که بعضا همچون دامی، شهرداران را در دامن خود گرفتار کرده و حتی عاملی برای برکناری آنان شده است. استیضاح خلیلی اندکی پس از صدور ده ها حکم انتصاب و برکناری حاج محمدی ساعاتی پس از رقم خوردن چند انتصاب سوال برانگیز، شاهد واضحی بر این ادعاست. 

شهردار جدید رشت اگرچه مدت زمان زیادی از آمدنش نمی گذرد اما تا به اینجای کار در انتصابات دست به عصا حرکت کرده است. انتصاب سرپرست شهرداری منطقه ۵ و اخیرا هم مدیر املاک و مستغلات شهرداری، تنها انتصابات قابل توجه شهردار رشت بوده است. فارغ از این تعداد کم، نگاهی به افراد منصوب شده هم نشان می دهد شهردار رشت به دنبال بر سر کارآوردن مدیران کم حاشیه و اجرایی است. مدار درستی که حرکت شهردار بر روی آن، مطمئنا هزینه های فراوانی را در آینده نزدیک به او، تحمیل خواهد کرد.

نگاهی به سوابق احمدی نشان می دهد شهردار جدید رشت اعتقادی به انتصابات دسته جمعی و اتوبوسی ندارد اگرچه یک فرق عمده در این میان وجود دارد. ذات فعالیت های دولتی متفاوت از فعالیت های شورایی و شهرداری است. در مناصب دولتی، تصمیمات مدیران معمولا متاثر از یک مسئول مستقیم بالاسری است. در شهرداری اما به واسطه وجود ۱۱ عضو شورا که بعضا اختلافات شدیدشان حتی تا مرز جدل های کلامی در انتظار عمومی هم کشیده می شود، تصمیم شهردار می تواند برآیندی از درخواست های منطقی و غیرمنطقی اعضای شورا در کنار فشارهای خارجی باشد. این برای احمدی که سال ها در قالب یک مدیر دولتی مشغول به کار بوده و اصطلاحا خمیرمایه اش در این فضا قالب گرفته، می تواند تجربه جدید و طاقت فرسایی باشد. 

هر چه که هست، پرهیز شهردار رشت از انتصابات اتوبوسی، نقطه قوت کارنامه شهرداری احمدی در همین مدت زمان کوتاه بوده است. در شرایطی که در تاریخ شهرداری به خصوص در عمر شورای چهارم و پنجم، ردپاهای برجسته ای از انتصابات سفارشی و اتوبوسی به چشم می خورد و شهرداران هم معمولا با این بهانه که تحت فشار اعضای شورا ناگزیر به اقدامات این چنین شده اند، از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده اند، ایستادگی احمدی در برابر عطش روز افزون برخی مدیران منسوب به اعضای شورا، قابل تقدیر است. 

بیشتر بخوانید:
خیابانی سرپرست معاونت حمل و نقل و امور زیربنایی شهرداری رشت شد