شهردار لنگرود: برنامه‌ریزی و تجهیز دستگاه‌های شهرداری برای مقابله با بحران‌های احتمالی
شهردار لنگرود: برنامه‌ریزی و تجهیز دستگاه‌های شهرداری برای مقابله با بحران‌های احتمالی
شهردار لنگرود گفت: با توجه به بحران پیش‌آمده در سال گذشته، آمادگی و هوشیاری دستگاه‌ها نیز بیشتر شده و با توجه به تجربه سال گذشته کم‌کاری یا عدم آمادگی پذیرفتنی نیست.

به گزارش خزرآنلاین، شهردار لنگرود در جلسه مدیریت بحران در سالن اجتماعات فرمانداری این شهرستان نیز با بیان اینکه در سال گذشته برف سنگین و عدم آمادگی دستگاه‌ها را غافلگیر کرد، اظهار کرد: با توجه به بحران پیش‌آمده در سال گذشته، آمادگی و هوشیاری دستگاه‌ها نیز بیشتر شده و با توجه به تجربه سال گذشته کم‌کاری یا عدم آمادگی پذیرفتنی نیست.

سید مهدی رجایی با بیان اینکه از آبان ماه جلسات مدیریت بحران در شهرداری ایجاد تشکیل می‌شود، اظهار کرد: حدود ۶ تیم برای مدیریت بحران در نظر گرفته‌شده که در نقاط مهم برنامه‌ریزی و پیش‌بینی‌شده است.

وی با بیان اینکه یکی از مشکلات سد راه شهرداری، کمبود ماشین‌آلات در زمان وجود بحران است، گفت: در حال حاضر دو لودر و یک گریدر در اختیار شهرداری است و تعدادی از کامیون‌ها نیز مجهز به تیغه برف‌روب می‌شوند علاوه بر این طبق هماهنگی‌های قبلی از ظرفیت شرکت‌های خصوصی نیز می‌توان استفاده کرد.

پیش‌بینی درست موجب جلوگیری از خسارت‌ها می‌شود

کارشناس هواشناسی گیلان نیز با بیان اینکه بر اساس آمارها برف‌های سنگین در ماه‌های دی و بهمن رخ می‌دهد، اظهار کرد: متأسفانه در سال‌های گذشته لنگرود فاقد ایستگاه هواشناسی بود که در هفته دولت سال جاری ایستگاه هواشناسی با یکی از مجهزترین سیستم‌ها آغاز به فعالیت کرد.

نگاه با بیان اینکه بارش برف گیلان متفاوت از سایر استان‌ها است، گفت: در استان‌های دیگر شاهد بارش کم برف و سرمای زیاد هستیم ولی در جلگه‌های گیلان برف به مدل‌های دریاچه‌ای معروف است در سال گذشته در یک ساعت یک متر برف در ایستگاه لاهیجان ثبت‌شده است.

وی با بیان اینکه در دو دهه اخیر شاهد بارش‌های شدید برف در گیلان هستیم، تصریح کرد: گرمایش جهانی یکی از دلایل بارش‌های برف است که در جهان نیز اثبات‌شده که در هر مکانی اثرات خاص خودش را داشته و در برخی مناطق شاهد وقوع سیل و برخی دیگر نیز شاهد بارش‌های سنگین برف هستیم.

کارشناس هواشناسی گیلان با بیان اینکه گیلان در کشور جزو پرمخاطره‌ترین استان‌ها در کشور است، افزود: شیب منطقه به دلیل شرایط خاص گیلان زیاد است که در سال‌های گذشته شاهد وقوع سیل و تخریب چند پل بودیم که هزینه بازسازی پل در شرایط فعلی بسیار سخت است ولی با پیش‌بینی می‌توان جلوی بسیاری از تخریب‌ها را گرفت.

نگاه با بیان اینکه دمای هوا در سه ماه آینده نرمال است، گفت: کارشناسان هواشناسی می‌توانند دقیق‌ترین اطلاعات از وقوع بارش‌های سنگین برف و ارتفاع بارش‌ها را در اختیار مدیران دستگاه‌ها قرار دهند تا آمادگی و برنامه‌ریزی داشته باشند.

بیشتر بخوانید:
تقدیر از شهردار لنگرود در نماز جمعه