شورای پنجم رشت؛ شورایی با ۵ شهردار و ۳ سرپرست!
شورای پنجم رشت؛ شورایی با ۵ شهردار و ۳ سرپرست!
خزر: با این تفاسیر، لیست شهرداران و سرپرستانی که در دوره پنجم شورای شهر رشت حضور داشته اند، تا بدین جا، به صورت زیر است: فرامرز جمشیدپور - مسعود نصرتی - علی بهارمست - حامد عبدالهی - حجت جذب - حسین علی قلیزاده - ناصر حاج محمدی - ناصر عطایی

به گزارش خزرآنلاین، با آغاز فعالیت شورای پنجم در شهریور سال ۹۶ موضوع انتخاب شهردار در اولویت برنامه‌های شورانشینان قرار گرفت و پس ‌از آن گزینه‌های متعددی برای تصدی جایگاه شهردار رشت اعلام آمادگی کردند.

در سیزدهم شهریور سال ۹۶ مسعود نصرتی قزوینی با ۱۱ رأی قاطع به‌عنوان شصت و پنجمین شهردار رشت انتخاب شد و با توجه به سوابق مدیریتی نصرتی در شهرداری قزوین و کارنامه عملکرد مثبت وی و تعریف و تمجیدهای اعضای شورای شهر رشت از اقداماتش انتظار می‌رفت با حضور نصرتی شهر رشت به ایده آل‌های یک کلان‌شهر دست پیدا کرده و بار دیگر همچون گذشته در زمره اولین‌ها در بهترین‌ها قرار بگیرد و رشت حضور یک شهردار برای مدت‌زمان چهارساله عمر شورا را تجربه کند.

اما این انتظار برآورده نشد و مسعود نصرتی با بهانه‌هایی ازجمله مسائل خانوادگی و… در سی‌ام تیرماه سال ۹۷ و در شرایطی که حدود ۱۰ ماه به‌عنوان شهردار رشت فعالیت کرده بود استعفای خود را تقدیم شورانشینان کرد که پس از اعلام استعفای نصرتی و موافقت اعضای شورای شهر با تقاضای وی یک بار دیگر جنب‌وجوش‌ها بابت انتخاب شهردار جدید رشت قوت گرفت. در این مدت علی بهارمست به عنوان سرپرست شهرداری رشت انتخاب شد. 

۲ شور در یک شورا برای انتخاب نافرجام عبداللهی به‌عنوان شهردار

این بار خبری از اتحاد در بین ۱۱ عضو شورا نبود و اعضای شورای شهر عملاً به دو گروه ۶ و پنج نفر تشکیل‌شده و درنهایت حامد عبداللهی عضو فعلی شورای شهر رشت با رأی اکثریت ۶ نفره شورا به‌عنوان شهردار برگزیدند.

پس ‌از آن بحث‌های پیرامون احراز یا عدم احراز صلاحیت حامد عبداللهی برای تصدی جایگاه شهردار رشت شدت گرفت و پس از چهل روز انتظار درنهایت وزارت کشور طی نامه‌ای صلاحیت منتخب شورای شهر را برای تصدی کرسی مدیریت شهری احراز نکرد.

داشتن ۹ سال سابقه مدیریت میانی برای شهرداران یک چالش بزرگ

و باز هم تکرار قصه پر غصه انتخاب شهردار رشت آغاز و نشست‌های شبانه و خصوصی اعضای شورا قوت گرفت.
اما این بار تصویب نامه هیئت‌وزیران در چهارم دی‌ماه سال ۹۷ رنگ و بویی دیگر به موضوع انتخاب شهردار رشت بخشید و دارا بودن شرایطی ازجمله داشتن ۹ سال سابقه مدیریت میانی برای شهرداران شهرهایی با جمعیت ۵۰۰ هزار تا یک‌میلیون نفر ازجمله توجهات مندرج برای انتخاب شهردار رشت واقع و موضوعی شد برای رویارویی پنهان اعضای شورا با یکدیگر در موضوع انتخاب شهردار رشت.

برخی از اعضای شورای شهر معتقدند که باید به تصویب نامه هیئت‌وزیران در انتخاب شهردار تمکین شود و در غیر این صورت باز هم وزارت کشور شهردار منتخب شورا را تأیید نمی‌کند و برخی دیگر از اعضای شورا نیز با توجه دادن به برخی از ابهامات موجود در تصویب نامه جدید، نادیده گرفتن برخی از موارد مندرج در این تصویب نامه را حق شورای رشت در انتخاب شهردار می‌دانند.

پس از کش‌وقوس‌های فراوان اسامی همچون حمید باقری پور، رضا جمشیدی، اسدالله طهماسبی، مجتبی خدمت بین دانا، سید مسعود موسوی، حجت جذب، احمد رئیسی، رحیم شوقی، محمدعلی ثابت‌قدم، رسول جهاندیده، رضا ساغری، سید جواد میر حسینی و حسین علیقلی زاده به‌عنوان گزینه‌های تصدی شهرداری رشت مطرح شد اما بعد از اعلام اسامی رئیس شورای شهر رشت طی مصاحبه‌ای اعلام کرد که برخی از اعضای شورا ازجمله حمید باقری پور، رضا جمشیدی، اسدالله طهماسبی، مجتبی خدمت بین دانا و سید مسعود موسوی شرایط مندرج در آئین‌نامه جدید هیئت‌وزیران را دارا نبوده و حجت جذب و احمد رئیسی نیز در بخش مدیریتی سابقه لازم را نداشته و باید از چرخه انتخاب شهردار رشت حذف شوند.

اما این بار اکثریت ۶ نفره شورای رشت که تمایل به انتخاب حجت جذب برای تصدی جایگاه شهردار شهر را داشته با تأکید بر این مطلب که ابهاماتی پیرامون مدیریت میانی در تصویب نامه هیئت‌وزیران پیرامون انتخاب شهرداران وجود دارد خواستار حضور جذب در جمع کاندیداهای تصدی شهرداری شده و بالاخره در هفدهم دی‌ماه حجت جذب با اخذ رأی احمد رمضانپور، اسماعیل حاجی پور، فرهام زاهد، محمدحسن علیپور، حامد عبداللهی و رأی به خود جذب به‌عنوان شهردار انتخاب شد.

اما باز هم قیل‌وقال‌ها دراین‌باره خاتمه نیافت و برخی معتقد بودند به‌واسطه تناقضات و ابهاماتی که پیرامون سابقه مدیریتی جذب با تصویب نامه جدید هیئت‌وزیران وجود دارد وی از وزارت کشور صلاحیت نمی‌گیرد و مشکلات بیشتری گریبان شهر را گرفته و ممکن است انحلال شورای رشت رقم بخورد.

مدت زمان زیادی نگذشت که صلاحیت حجت جذب هم برای تصدی بر شهرداری رشت احراز نشد و در نتیجه شورانشینان به سراغ گزینه جدیدی رفتند. حسین علیقلی زاده! 

اعضای شورای شهر رشت در حالی بین دو گزینه ساغری و علیقلی زاده، به گزینه غیربومی رای دادند که تصور می کردند این بار صلاحیت شهردار منتخب به راحتی احراز خواهد شد اما وزارت کشور مهر تایید را بر پرونده علیقلی زاده نزد تا رشت نزدیک به یک سال بدون شهردار بماند! 

بار دیگر لابی های شبانه برای انتخاب شهردار رشت بالا گرفت تا اعضای شورا این بار ناصر حاج محمدی را به عنوان شهردار رشت برگزیدند. حاج محمدی، اهل روستای ده ملا از توابع بخش مرکزی شهرستان شاهرود و دارای مدرک PhD برنامه ریزی محیط زیست بود و توانست ۱۰ رای، بر کرسی شهرداری رشت تکیه زند. رقیب وی در این راه بهزاد افشار بود. 

عمر حضور حاج محمدی در راس شهرداری رشت تنها ۱۵ ماه بود چرا که امروز شورانشینان با ۸ رای، ناصر حاج محمدی را از سمت خود برکنار و ناصر عطایی را به عنوان سرپرست شهرداری رشت برگزیدند.

با این تفاسیر، لیست شهرداران و سرپرستانی که در دوره پنجم شورای شهر رشت حضور داشته اند، به صورت زیر است: فرامرز جمشیدپور – مسعود نصرتی – علی بهارمست – حامد عبدالهی – حجت جذب – حسین علی قلیزاده – ناصر حاج محمدی – ناصر عطایی – ؟

 

بیشتر بخوانید:
رحمان سیدزاده رئیس حفاظت اطلاعات دادگستری کل استان گیلان شد