صنعت خودروسازی کشور داستان عجیبی شده است | از یک مدل خودرو سی سال سود می دوشند اما باز می گویند بدهکار هستیم!
صنعت خودروسازی کشور داستان عجیبی شده است | از یک مدل خودرو سی سال سود می دوشند اما باز می گویند بدهکار هستیم!
خزر: اقتصاد با دستور درست نمی شود. مخصوصا با این سیستمی که در صنعت خودروسازی ما حاکم است، صدور دستور در خصوص افزایش یا کاهش قیمت ها، تاثیری نخواهد داشت و این سامانه کار خودش را انجام خواهد داد!

به گزارش خزرآنلاین، خودروهای ایرانی علیرغم دستور چندی قبل رئیس جمهور مبنی بر عدم افزایش قیمت، باز هم با افزایش قیمت روبرو شدند تا بار دیگر قدرت مافیای خودروسازی و انحصارگرایان بازار خودرو به رخ کشیده شود.

در همین راستا، غلامرضا مرحبا نماینده مردم آستارا در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین به آخرین جزییات طرح واردات خودرو به عنوان اهرمی برای از بین بردن انحصار در بازار خودرو و عاملی برای کاهش قیمت ها، اشاره کرده و می گوید:
مجلس، واردات خودرو را تحت شرایطی به تصویب رساند از جمله اینکه واردات خودرو منوط به صادرات آن شد که همین موضوع تا اندازه ای از اثرگذاری این طرح کم کرد.

وی ادامه داد: متاسفانه صنعت خودروسازی ما داستان عجیبی شده و با هیچ معیاری سازگار نبوده و به هیچ اصولی هم پایبند نیست.

وی با اشاره به مشکلات قطعه سازان، گفت: وقتی با تامین کنندگان قطعات صحبت می کنیم، از طلب چند هزار میلیارد تومانی شان از خودروسازان خبر می دهند. در مقابل خودروسازان ادعاهای دیگری مطرح و محصولاتی تولید می کنند که مردم را در خیابان ها به کشتن میدهند. همین ها را هم با قیمت های نجومی تحویل می دهند و تصمیمی برای تغییر قیمت هم ندارند!

نماینده مردم آستارا در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه خودروسازها در برابر هر تصمیمی که بخواهد وضعیت موجود را تغییر دهد و اصلاح کند، مقاومت می کنند، ادامه داد: این ها می گویند اگر از ما به عنوان صنعت خودروسازی حمایت نشود، کارگران مان بیکار می شوند و این موضوع می تواند تبعات امنیتی به دنبال داشته باشند.

 مرحبا با اشاره به دستور رئیس جمهور مبنی بر عدم افزایش قیمت خودرو، گفت: اقتصاد با دستور درست نمی شود. مخصوصا با این سیستمی که در صنعت خودروسازی ما حاکم است، صدور دستور در خصوص افزایش یا کاهش قیمت ها، تاثیری نخواهد داشت و این سامانه کار خودش را انجام خواهد داد!

مرحبا افزود: ما باید یک فکر اساسی برای صنعت خودروسازی کشور بکنیم. این همه صنعت خوب در دنیا وجود دارد که فعال و موفق هستند. در همین کشورهای آسیایی هیچکدام از این مشکلات وجود ندارند و کیفیت محصولات شان روز به روز بهتر شده و مدل های جدید توسط آن ها به بازار ارائه می شود اما خودروسازان ما وقتی محصولی به بازار ارائه میکنند، بیست تا بیست و پنج و حتی سی سال همچنان مثل گاو شیرده از آن سود می دوشند اما وقتی پای صحبت می آیند، میگویند زیان ده هستیم و به همه ما ضرر و زیان هایشان را نشان میدهند و ادعا می کنند که بدهکار هستیم و به سختی از پس حقوق کارگرهایمان بر می آییم و باید مورد حمایت قرار بگیریم و …

 وی در پاسخ به سوال خبرنگار خزرآنلاین مبنی بر اینکه آیا طرح و دورنمایی برای برون رفت از این وضعیت وجود دارد یا نه، گفت: بنده به نتیجه ای نرسیدم و در حاضر هم اطلاعی از این طرح ندارم. شاید در کمیسیون صنایع طرحی باشد یا در سایر کمیسیون های مرتبط همکاران مشغول اتخاذ راهکاری باشند اما بنده اطلاعی از آن ندارم.

 به گزارش خزرآنلاین، بسیاری از مخاطبانی که برای خرید خودرو ثبت نام کرده بودند، اعلام کرده اند که شرکت های خودروسازی به بهانه های مختلف از صدور دعوت نامه تکمیل وجه آن ها خودداری کرده و به محض افزایش قیمت ها، دعوت نامه را با قیمت جدید، صادر کرده اند!

۰/۵ (۰ نظر)