طلب استمداد از دادستان انقلابی گیلان؛ در سال جهش تولید، پرونده کارخانه ابریشم گیلان را رمزگشایی کنید
طلب استمداد از دادستان انقلابی گیلان؛ در سال جهش تولید، پرونده کارخانه ابریشم گیلان را رمزگشایی کنید
خزر: سهامداران عمده صنایع ابریشم گیلان، بانک صنعت و معدن بودند که طبق اعلام شرکت، گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند (هلدینگ وابسته به بانک صنعت و معدن) در اسفند سال 1382 از طریق مزایده عمومی به بخش خصوصی به واگذار شد.

به گزارش خزرآنلاین، نگاهی به نامگذاری سال های اخیر توسط مقام معظم رهبری نشان می دهد که مساله اقتصاد و بهبود وضعیت معیشت مردم، یکی از مهمترین مسایل مد نظر رهبر انقلاب طی سال های گذشته بوده است. همین حساسیت ویژه سبب شده تا ریاست محترم دستگاه قضا، مقابله با تعطیلی کارخانه ها را یکی از مهمترین برنامه های قوه قضاییه دانسته و از مقامات قضایی بخواهد تا مانع از تعطیل کارخانه ها شوند. 

در گیلان هم دستگاه قضایی در راستای منویات رهبر معظم انقلاب و در جهت رونق تولید، از فعالان بخش اقتصادی و تولید کنندگان حمایت حقوقی و قضایی کرده و اجازه نداده تا چرخ تولید متوقف شود. اقدامات اخیر رییس کل دادگستری و دادستان مرکز استان در بازدید مستقیم از کارخانجات تولیدی و مذاکره حضوری با تولیدکنندگان را باید در همین راستا ارزیابی کرد. 

با این حال، گیلان از دیرباز از وجود کارخانه هایی بهره مند بوده که علاوه بر نقش مهم در ایجاد اشتغال برای جوانان گیلانی، تاثیر فراوانی را در رشد تولید و بهبود وضعیت اقتصادی استان داشته اند. کارخانه هایی که متاسفانه این روزها یا به طور کامل تعطیل شده اند و یا با حداقل ظرفیت در حال فعالیت هستند. کارخانه صنایع ابریشم گیلان یکی از همین دست کارخانه هاست. 

لزوم ورود دادستان به پرونده کارخانه صنایع ابریشم گیلان

شرکت صنایع ابریشم گیلان، واقع در شهرستان صومعه‌سرا در سال ۱۳۶۲ در زمینه تولید نخ ابریشم با ظرفیت اسمی ۱۰۴ تن در سال، با اشتغال حدوداً ۳۰۰ نفر در زمینی به مساحت ۱۸ هکتار به‌عنوان یکی از واحدهای بزرگ کشور فعالیت خود را آغاز کرد. سهامداران عمده این شرکت، بانک صنعت و معدن بودند که طبق اعلام شرکت، گروه سرمایه‌گذاری آتیه دماوند (هلدینگ وابسته به بانک صنعت و معدن) در اسفند سال ۱۳۸۲ از طریق مزایده عمومی به بخش خصوصی به واگذار شد. این واگذاری در زمان تصدی سلطانی فر بر استانداری گیلان صورت گرفت. 

 

بیشتر بخوانید:
بازداشت افراد دخیل در نزاع دسته جمعی محدوده پل جانبازان رشت

نبی هادی‌درو رئیس اداره توسعه نوغانداری گیلان در گفتگو با ایسنا این خصوص می گوید: متأسفانه کارخانه صنایع ابریشم گیلان که یکی از بزرگترین کارخانه‌های نخ ابریشم در خاورمیانه بود و از لحاظ کمی و کیفی نخ‌های بسیار خوبی تولید می‌کرد، تعطیل شد.

وی افزود: واگذاری غیر اصولی این کارخانه به فرد بی‌توجه به نوغانداری موجب شد که این کارخانه عظیم که می‌توانست رونق اقتصادی بسیاری خوبی را برای نوغانداران ایجاد کند، به مرز تعطیلی کشانده شود.

هادی‌درو ادامه داد: از ابتدا فردی که برای خرید این کارخانه اقدام کرد، هدفش رسیدن به مقاصد شخصی بود که به راحتی به آنها دست یافت و توانست از کنار این کارخانه وام میلیاردی بگیرد و ملک مورد نظرش را خریداری کند.

رئیس اداره توسعه نوغانداری گیلان گفت: با فروش کارخانه بزرگ ابریشم کشی گیلان به فردی غیرتوانمند در حوزه نوغانداری عملاً منافع آتی نوغانداری استان فدای منافع آنی فرد شد و اقتصاد جمع کثیری از مردم استان را تحت تأثیر قرار داد و با مشکلات عدیده مواجه شد.

وی تصریح کرد: سال گذشته در کشور ۱۵۶ هزار تن نخ ابریشم تولید شد که ۴۵ درصد آن سهم گیلان بوده است و اگر این کارخانه تعطیل نمی‌شد، امروز هم در سطح کشور و هم در سطح استان شاهد تولید چند برابری نخ ابریشم بودیم.

نامه سرگشاده اساتید استان به مدیرکل بازرسی برای ورود به مسئله شرکت صنایع ابریشم گیلان

در همین راستا، خبرگزاری فارس چندی پیش خبر از ارسال نامه ای سرگشاده از نهضت استادان بسیجی خطاب به بازرس کل استان گیلان داد. فارس نوشت: 

سومین نامه سرگشاده نهضت استادان بسیجی (ناب) درباره مسائل و مشکلات همین شرکت صنایع ابریشم گیلان واقع در شهرستان صومعه‌سراست که از سازمان بازرسی کل استان درخواست ورود به این پرونده را دارند.

در بخشی از نامه سرگشاده نهضت استادان بسیجی خطاب به سیف‌الله مسرور مدیرکل بازرسی استان گیلان آمده: متأسفانه در طی این سال‌ها و برخلاف نص صریح قرارداد (بند ۱۴ قرارداد واگذاری سهام کارخانه)، تمام دستگاه‌های این واحد تولیدی توسط خریدار، فروخته و از شرکت خارج‌شده است.

در ادامه این نامه سرگشاده به نقش مهم تولید در رونق اقتصادی کشور و تأکیدات رهبر معظم انقلاب اشاره و درخواست شد که با خاطیان این امر که ضربات مهلکی بر بدنه تولید ابریشم استان و کشور وارد کرده‌اند و با بیکار کردن تعداد زیادی کارگر زحمت‌کش و از هم پاشیدن زنجیره تولید یک محصول مهم و صادراتی، افکار عمومی را نسبت به‌نظام مقدس جمهوری اسلامی بدبین کرده‌اند برخورد قانونی و شایسته صورت گیرد.

استادان بسیجی و متعهد گیلانی در پیگیری این پرونده و سایر پرونده‌ها و برخورد با خاطیان و احقاق حقوق ملت سرفراز ایران که باوجود مشکلات متعدد پای آرمان‌های انقلاب و نظام خود جانانه ایستاده‌اند، با تمام توان پشتیبان شما خواهند بود و به‌درستی که در آینده‌ای نه‌چندان دور وعده الهی محقق خواهد شد.