واکاوی نقش فرماندار رشت در انتخاب شهردار کوچصفهان! + اسناد
واکاوی نقش فرماندار رشت در انتخاب شهردار کوچصفهان! + اسناد
خزر: سوال اساسی اینجاست که چرا فرماندار رشت، با تقسیم جمعیت کوچصفهان به دو دسته شناور و غیرشناور، جمعیت این شهر کوچک را کمتر از ۱۰ هزار نفر اعلام می کند تا انتخاب شهردار این شهر کوچک مشمول اختیار وزیر کشور جلوه داده شود؟

به گزارش خزرآنلاین، چند وقتی از انتخاب #رضا_چربدست به عنوان شهردار کوچصفهان می گذرد. انتخابی که گویا موارد قابل تامل در آن به چشم می خورد!

بر اساس آیین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار، در شهرهایی با جمعیت ۱۰ هزار تا ۵۰ هزار نفر، شهردار انتخابی می بایست ۵ سال سابقه مدیریت پایه را در کارنامه کاری خود داشته باشد اما به صورت استثنا و فقط در شهرهایی که کمتر از ۱۰ هزار نفر جمعیت دارند، انتخاب شهردار از بین افرادی که مدرک کارشناسی دارند، حتی بدون داشتن سابقه اجرایی، با تایید وزیر کشور بلامانع است.

از طرف دیگر در همین آیین نامه آمده که ملاک تشخیص جمعیت هر شهر، آخرین سرشماری عمومی نفوس و مسکن می باشد و بر اساس آخرین سرشماری سال ۹۵، جمعیت کوچصفهان ۱۰۰۲۶ نفر می باشد و چون جمعیت این شهر بیشتر از ۱۰ هزار نفر می باشد، لذا شامل مورد استثنای بالا نمی شود و شهردار این شهر می بایست حتما سابقه ۵ سال مدیریت پایه را داشته باشد.

 با این حال، فرماندار فعلی رشت در نامه ای قابل تامل به مدیرکل دفتر امور شهری استانداری گیلان مدعی می شود اگرچه بر طبق آخرین سرشماری جمعیت کوچصفهان بیش از ۱۰ هزار نفر می باشد اما بخش قابل توجهی از این جمعیت به صورت شناور در روستاها سکونت دارند و لذا جمعیت این شهر بسیار کمتر از میزان اعلام شده می باشد!!

این ادعای فرماندار رشت حتی اگر هم درست باشد، محلی از اعراب نداشته چرا که در آیین نامه اجرایی شرایط احراز تصدی سمت شهردار، اشاره ای به جمعیت شناور و غیرشناور نشده و صرفا آخرین سرشماری نفوس، معیار تعیین جمعیت قرار گرفته که بر اساس آن جمعیت کوچصفهان بیش از ۱۰ هزار نفر می باشد.

با این حال استاندار سابق گیلان به استناد نامه فرماندار رشت، نامه ای به وزیر کشور نوشته و ضمن تاکید بر اختیار وزیر کشور در انتخاب شهردار در شهرهای با جمعیت کمتر از ۱۰ هزار نفر، از وی می خواهد تا دستور بررسی سوابق رضا چربدست را برای تصدی بر شهرداری کوچصفهان صادر نماید! این در حالی است که بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن در سال ۹۵، جمعیت کوچصفهان بیش از ۱۰ هزار نفر بوده و لذا بر طبق قانون، وزیر کشور اصلا از اختیار ویژه ای در انتخاب شهردار این شهر برخوردار نبوده است!

البته ممکن است سوابق رضا چربدست برای تصدی بر شهرداری کوچصفهان حتی با قبول اینکه جمعیت این شهر بیش از ۱۰ هزار نفر است، کافی بوده باشد و بررسی این موضوع در حوزه اختیارات وزارت کشور است اما استدلال فرماندار رشت و تقسیم جمعیت کوچصفهان به دو دسته شناور و غیرشناور و نامه استاندار به وزیر کشور بر پایه این استدلال تا حد زیادی عجیب است چرا که در هیچ کجای قانون و آیین نامه احراز صلاحیت سمت شهردار، اشاره ای به جمعیت شناور و غیرشناور نشده و صرفا جمعیت بر اساس آخرین سرشماری نفوس و مسکن مورد تاکید قرار گرفته است.

با این تفاسیر باید گفت حتی اگر چربدست سوابق مدیریت پایه لازم برای تصدی بر شهرداری کوچصفهان را هم داشته باشد، نامه فرماندار رشت به مدیرکل امور شهری استانداری و در پی آن نامه استاندار قبلی به وزیر کشور، تا حد زیادی عجیب است.

سوال اساسی اینجاست که چرا فرماندار رشت، با تقسیم جمعیت کوچصفهان به دو دسته شناور و غیرشناور، جمعیت این شهر کوچک را کمتر از ۱۰ هزار نفر اعلام می کند تا انتخاب شهردار این شهر کوچک مشمول اختیار وزیر کشور جلوه داده شود؟

جالب آنکه فتح الهی در نامه خود به مسعود کاظمی، شهردار انتخاب شده را فردی دارای توانمندی مدیریتی و مشرف به ظرفیت های شهر کوچصفهان دانسته و صراحتا از کاظمی می خواهد هماهنگی های لازم جهت بهره گیری از ظرفیت وزیر کشور در احراز صلاحیت شهردار انتخابی را انجام دهد! ظرفیتی که به نظر می رسد خود شخص فرماندار با تقسیم جمعیت به دو دسته شناور و غیرشناور، آن را برای وزیر کشور به وجود آورده است!

در پایان پاسخ به این سوال که چرا فتح الهی با تقسیم جمعیت کوچصفهان به ۲ دسته شناور و غیرشناور، احراز صلاحیت شهردار انتخابی را در شمول اختیارات وزیر کشور قرار داده و مسعود کاظمی و ارسلان زارع هم در همین مسیر گام برداشته اند، بر عهده خوانندگان گرامی باشد.

بیشتر بخوانید:
بهره برداری شبکه فیبرنوری در شهرداری رشت