فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟
فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟
خزر: خبر‌های جدید از آزادسازی و فروش سهام عدالت در بورس حکایت می‌کنند، این را رئیس سازمان بورس در جدیدترین اظهاراتش بیان کرده است.

به گزارش خزرآنلاین، فروش سهام عدالت موضوعی است که در آن باید علاوه بر منافع ۴۹ میلیون مشمول این سهام منافع صاحبان سرمایه و فعالان بورس نیز درمورد توجه واقع شود. چرا که بسیاری از سهامداران و فعالان بازار شروع ریزش بازار سرمایه و زیان‌های ناشی از این ریزش را آزاد سازی و فروش سهام عدالت بدون توجه به زیر ساخت‌ها و شرایط بازار می‌دانند.

بنابر این با توجه به اهمیت آزاد سازی سهام عدالت رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در رابطه با آزاد سازی این سهام اظهار کرد:

دهقان دهنوی، رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در این باره می گوید: اکنون در تلاش هستیم، سر و سامانی را به معاملات سهام عدالت در روش غیرمستقیم بدهیم تا انتخابات آن‌ها برگزار و هیات مدیره شرکت‌ها انتخاب شود، از این طریق نماد باقی شرکت‌ها بازگشایی خواهد شد و افرادی که به دنبال فروش سهام خود در بازار هستند می‌توانند خواسته خود را اجرایی کنند.

او گفت با بیان اینکه سهام عدالت افرادی که روش مستقیم را انتخاب کرده اند در اختیار خود سهامداران است، بیان کرد:

مساله حائز اهمیت در خصوص فروش سهام عدالت در روش مستقیم، بالا بودن میزان حجم سهام است، به همین دلیل اگر اجازه داده شود تا همه سهامداران اقدام به فروش سهام خود کنند طبیعتا حجم گسترده‌ای از عرضه وارد بازار می‌شود، ظرفیت بازار نمی‌تواند جوابگوی این میزان از فروش سهام باشد و این امر منجر به ایجاد روند نزولی بازار خواهد شد.

آزادسازی تدریجی سهام عدالت برای حفاظت از بازار سرمایه

او به ریزش بازار سهام در تابستان سال گذشته اشاره کرد و افزود: شروع ریزش بازار سهام در تابستان سال ۹۹ در مقطعی بود که فرآیند آزادسازی سهام عدالت از ۳۰ به ۶۰ درصد اجرایی شد؛ ایجاد چنین روندی در بازار باعث شد تا به سرعت اقدام به توقف فروش سهام عدالت و وقفه در معاملات آن کنیم تا از این طریق اجازه داده شود که بازار در وضعیتی مناسب قرار بگیرد.

دهقان دهنوی اظهار کرد: در این مرحله از آزادسازی سهام عدالت دقت خواهیم داشت تا به هیچ عنوان آزادسازی به شکلی نباشد که تاثیر منفی بر روند معاملات بازار داشته باشد و دوباره شاهد تکرار روند نزولی سال گذشته در بازار باشیم.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه اگر قرار است فروش سهام عدالت تدریجی آغاز شود باید تلاش کرد تا این اقدام را به صورت ماهانه و با درصد‌های کم اجرایی کنیم، گفت: به هیچ عنوان لازم نیست که یکباره ۳۰ درصد از سهام عدالت آزادسازی شود، در این زمینه می‌توان به منظور جلوگیری از تاثیر منفی آن بر معاملات بورس در هر مرحله یک درصد از آن را در بازار آزادسازی کنیم.

او ادامه داد: در این میان به دنبال آن هستیم که روش غیرمستقیم را در کنار فروش سهام عدالت در روش مستقیم قرار دهیم تا افرادی که مایل به فروش سهام خود هستند به جای فروش سهام، آن‌ها را در اختیار صندوق‌ها قرار دهند و یونیت صندوق‌ها را در اختیارار بگیرند تا در پایان امکان آزادسازی یونیت صندوق‌ها فراهم شود.

به گفته دهقان دهنوی، تمهیداتی در دست طراحی است که به محض اجرایی شدن آن‌ها امکان فروش تدریجی سهام عدالت داده خواهد شد.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار به زمان اجرایی شدن برنامه‌های در دستور کار سازمان بورس برای فروش سهام عدالت اشاره کرد و گفت: زمان اجرایی شدن این تصمیمات وابسته به وضعیت بازار است، هر لحظه که احساس شود این اقدامات تاثیر منفی را بر بازار می‌گذارد اجرای آن‌ها متوقف خواهد شد.

آزاد سازی کامل سهام عدالت در گرو طراحی ابزار‌های لازم

او در رابطه با آزاد سازی ما بقی سهام عدالت گفت: تا زمانی که طراحی‌های لازم برای عدم تاثیر منفی این اقدامات بر بازار به پایان نرسد هیچ تصمیمی برای آزادسازی ۴۰ درصد باقیمانده اتخاذ نمی‌شود، اما بعد از طراحی ابزار‌های لازم، این اقدام به تدریج به مرحله اجرا خواهد رسید.

دهقان دهنوی با بیان اینکه موضوع مهمی که به دنبال آن هستیم این است که با آزادسازی سهام عدالت همه مسایل مربوط به این سهام باید مانند دیگر سهام حاضر در بازار سرمایه شود، گفت: شرکت‌های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت نباید تفاوتی با دیگر شرکت‌های سرمایه گذاری داشته باشند، در غیر این صورت انگار آزادسازی صورت نگرفته است؛ بنابراین باید به سمتی باشد که این اتفاق رخ دهد.

با شرکت ها‌ی متخلف برخورد می‌شود

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار بیان کرد: به دنبال این اقدام مانند هر شرکت دیگری که سود پرداخت نمی‌کند و با آن‌ها برخورد صورت می‌گیرد، برای این دو شرکت هم در سازمان بورس پرونده انضباطی تشکیل می‌شود و بعد از بررسی‌های انجام شده حکمی برای آن‌ها صادر می‌شود.

در پایان می‌توان گفت امید است که با طراحی برنامه‌های لازم و آزاد سازی تدریجی سهام عدالت سهامداران سهام عدالت بتوانند از این سهام مطلوب‌ترین بهره را کسب و خیال فعالان بازار نیز از این آزاد سازی آسوده باشد.