پشت پرده حمایت نماینده نزدیک به قالیباف از فامیل رئیس دفتر حسن روحانی چیست؟!
پشت پرده حمایت نماینده نزدیک به قالیباف از فامیل رئیس دفتر حسن روحانی چیست؟!
خزر: از آنجایی که تکلیف مدیرعامل جدید سایپا تعیین شده؛ ادّعای اخیر اکبری تالارپشتی، اعلام حمایتِ تمام قد از مدیرعامل پُرحاشیه ایران خودرو و تلاش مشهود برای ابقای وی در دولت ابراهیم رئیسی است.

به گزارش خزرآنلاین، خبر‌ها حاکی است که وزیر صمت قصد دارد در برنامه تحوّلی خود به منظور تنظیم بازار و کنترل قیمت خودرو، به اصلاح ساختار وزارت صمت و نیز پس از گذشت پنج ماه، به ترمیم تیم مدیریتی صنعت خودروی کشور مبادرت ورزد.

 این اقدام سید رضا فاطمی امین را می‌توان نخستین تغییر اساسی دولت سیزدهم در صنعت خودروی کشور دانست که قرار است به زودی اجرایی شود.

از سوی دیگر قابل پیش بینی است که تغییر ساختار و پیاده سازی برنامه تحوّلی مدّنظر وزیر جدید صمت، موجب به خطر افتادن منافع سودجویان و ذینفعان این حوزه و متعاقباً تهدید، سنگ اندازی و جوسازی رسانه‌ای و بلند شدن فریاد‌ها و انتقادات آن‌ها خواهد شد.

از این رو، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس یازدهم -که ورودش به بهارستان با حرف و حدیث‌های زیادی همراه بود- با بیان اینکه سایپا و ایران خودرو حیات خلوت دولت نیست، در ادّعایی مشکوک گفته است: “دخالت‌های وزیر صنعت، معدن و تجارت در عزل و نصب‌های مدیران ارشد این دو خودروساز، وجهه قانونی ندارد و کمیسیون صنایع و معادن با این مسئله برخورد قانونی خواهد کرد. “

این ادّعای به ظاهر دلسوزانه عزّت الله اکبری تالارپشتی -از نمایندگان نزدیک به قالیباف  در حالی بیان می‌شود که صنعتِ زیانده خودروسازی کشور بیش از آنکه از تحریم‌ها آسیب ببیند، از سوءمدیریت ها، مافیا‌ها و زدوبند‌های پشت پرده دچار خسران اساسی شده و متأسفانه در طول سالیان اخیر، این صنعتِ بی جان به حیات خلوت مناسبی برای تکنوکرات ها، منفعت طلبان و باند‌های قدرت و ثروت بدل شده، تا جایی که با فشار‌ها و لابی‌های گسترده و با هدف تأمین منافع جمعی خاص، نظارت، هدایت، اولویت بندی، تسهیل گری و سیاست گذاریِ بالادستی وزارت صنعت، معدن و تجارت دچار خدشه شده است.

شایان ذکر است؛ از آنجایی که تکلیف مدیرعامل جدید سایپا تعیین شده؛ این ادّعای اخیر اکبری تالارپشتی، اعلام حمایتِ تمام قد از مدیرعامل پُرحاشیه ایران خودرو و تلاش مشهود برای ابقای وی در دولت ابراهیم رئیسی است.

گفتنی است؛ فرشاد مقیمی مدیرعامل کنونی ایران خودرو از نزدیکان محمود واعظی -رئیس دفتر حسن روحانی- است که در طول ماه‌های اخیر انتقادات زیادی نسبت به سوءمدیریت وی در رسانه‌ها منعکس شده است.

با این تفاصیل، گویا قرار است در بر همان پاشنه سابق بچرخد و از این رو نباید امیدی به تغییر در ساحت مدیریتی گروه ایران خودرو و متعاقباً اصلاح مسیر حرکت لوکوموتیو صنعت خودروسازی کشور داشت.