در مراسم معارفه شهردار رشت چه گذشت؟
در مراسم معارفه شهردار رشت چه گذشت؟
خزر: اختصاصی/ مراسم معارفه سید محمد احمدی پنجاه و هفتمین شهردار رشت، با حضور جمعی از مدیران در سالن اجتماعات نیروی انتظامی گیلان برگزار شد.

به گزارش خزرآنلاین، رئیس شورای اسلامی شهر رشت صبح امروز در مراسم معارفه شهردار رشت در سالن اجتماعات ناجا با تبریک پیشاپیش میلاد حضرت محمد (ص) و آغاز هفته وحدت اظهار کرد: وحدت، کلیدواژه‌ای است که امام (ره) با بهره‌مندی از آن در مقابل ظلم غرب و شرق ایستادند و پیروزی و سربلندی برای ملت ایران اسلامی رقم خورد.

احمدی پنجاه و هفتمین شهردار رشت

احمد رمضانپور با بیان اینکه حاج میرزا خلیل رفیع نخستین شهردار رشت بود، افزود: از آن زمان تاکنون و با انتخاب سید محمد احمدی، ۵۷ شهردار برای رشت انتخاب شدند که دو نفر از این شهرداران ازجمله مرحوم شیرخانی و سید محمدعلی ثابت‌قدم دو مرحله برای تصدی این جایگاه انتخاب شدند و تعدادی نیز به‌عنوان سرپرست شهرداری رشت مشغول فعالیت بودند.

وی با تقدیر از اقدامات ناصر عطایی سرپرست شهرداری رشت گفت: ناصر عطایی هیچ‌گاه کاندیدا سرپرستی و شهردار شدن نبود اما طی مدت‌زمان حضور در جایگاه سرپرستی شهرداری رشت اقدامات بسیار شایسته‌ای انجام داد.

انتخاب شهردار برای تمام دوران فعالیتی شورای پنجم رشت

رئیس شورای اسلامی شهر رشت با تأکید بر اینکه نگاه اعضای شورای پنجم رشت انتخاب یک شهردار برای تمام دوران فعالیتی شورای پنجم بود، تصریح کرد: شورای پنجم رشت انتخاب خوبی را برای تصدی جایگاه شهردار رشت انجام داد اما به‌واسطه برخی از حاشیه‌ها و استعفای مسعود نصرتی درنهایت به انتخاب سید محمد احمدی رسیدیم که به برکت انقلاب تجارب خوبی در کارنامه عملکرد وی وجود دارد.

رمضانپور نرگسی در ادامه با بیان این مطلب که شورای شهر رشت از ابتدا تصمیم داشت با یک شهردار چهارسال سپری کند، گفت: در ابتدا انتخاب‌های خوبی داشتیم اما متاسفانه حواشی ایجاد شد تا که چندین شهردار در این دوره انتخاب شوند و شاید قسمت اینگونه بود.

انتظار مدیریت قاطع از شهردار رشت

رمضانپور با اشاره به اینکه پروژه‌های عمرانی بسیار بزرگی در دست بررسی داریم، افزود: خیلی اقدامات انجام شده که اکنون مردم نمی‎بینند اما در یکسال آینده خواهند دید. یقین می‌دانم که با حضور سید محمد احمدی، اقدامات زیرساختی که در دست اجرا داریم به نتیجه مطلوب برسانیم و از شهردار رشت انتظار مدیریتی قاطع در کنار ایجاد محیط دوستانه داریم.

گسست بین سازمانی آفت مدیریت شهری

سرپرست شهرداری رشت نیز در این مراسم با اشاره به اینکه مدیریت مطلوب شهری بدون مشارکت مردم امکان‌پذیر نیست، اظهار کرد: متأسفانه بنا به دلایلی مشارکت مردمی را کمتر مشاهده می‌کنیم و امروزه شهرداری‌ها به‌تنهایی قادر به رفع مشکلات نیستند و گسست بین سازمانی آفتی برای مدیریت شهری شده است.

حمایت ویژه مجلس از شهرداری

ناصر عطایی با بیان اینکه شهرداری نیازمند نگاه و حمایت ویژه مجلس و دولت هستند، افزود: دوران سرپرستی معمولاً به دوران رکود و قانون‌گریزی تعبیر می‌شود اما در این دوره با حضور در مناطق و نواحی تلاش کردیم تا انسجامی مؤثر و اقدامات کاربردی ایجاد کنیم.

مطالبه ۴۰۰ میلیارد تومانی شهرداری رشت از دستگاه‌های دولتی

وی با تأکید بر اینکه در شهرداری رشت فاقد اطلاعات کامل و جامع در برخی از مباحث هستیم، گفت: شهرداری رشت از دستگاه‌های دولتی چهارصد میلیارد تومان مطالبه دارد و از استاندار تقاضا داریم که از این بابت با شهرداری رشت مساعدت ویژه داشته باشند.

سرپرست شهرداری رشت با اشاره به اینکه تکلیف برخی از نیروهایی که به دلایلی با مشکلاتی مواجه بودند را طی این مدت مشخص کردیم، تصریح کرد: ممیزی آنلاین طی این مدت جزو برنامه‌های شهرداری رشت بود و کاهش هزینه‌ها از موارد بسیار حائز اهمیت طی این مدت بوده است.

عطایی با بیان اینکه اخیراً چند دستگاه خودروی آتش‌نشانی به ارزش بالغ‌بر چهل میلیارد تومان به ناوگان آتش‌نشانی اضافه شد، گفت: طی این مدت شهر رشت به‌عنوان یکی از شهرهای پایلوت دوستدار کودک مطرح شد.

وی به اجرای تشریفات و مناقصه برای ۶۷ پروژه عمرانی طی دوران سرپرستی اشاره کرد و افزود: تمام تلاشمان را به‌منظور استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود انجام دادیم و همچنین در حوزه سیما و منظر قصد داریم با برنامه‌ریزی‌های انجام‌شده از واردات گل و گیاه جلوگیری کرده و از ظرفیت‌های بومی در این حوزه استفاده کنیم.

 

بیشتر بخوانید:
انتخاب با دستان بسته!

 

اختلافات همواره موجب آسیب شد

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی نیز در مراسم معارفه شهردار جدید رشت با تبریک هفته وحدت اظهار کرد: در هر دورانی که در کنار یکدیگر و با اتحاد در مباحث مختلف همراهی کردیم به نتایج مطلوبی دست پیدا کردیم و اختلاف همواره آسیب‌های فراوانی به ما وارد کرد.

محمدرضا احمدی با گرامیداشت یاد و خاطره شهید حسین فهمیده افزود: شهدای گران‌قدر هشت سال جنگ تحمیلی و مدافعین حرم با نثار جان خود امنیت و آرامش را این کشور را تأمین کردند و همواره خودمان را مدیون این ایثار و ازخودگذشتگی آنان می‌دانیم.

وی با تأکید بر اینکه برای پیشبرد اهداف شهر رشت باید همت داشته باشیم، گفت: نمایندگان مردم رشت در مجلس شورای اسلامی در کنار استاندار گیلان و شهردار رشت برای رفع مشکلات تلاش می‌کنند و از تمامی مسؤولان تقاضا داریم برای رفع مشکلات شهر رشت که درگذشته به‌عنوان شهر اولین‌ها مطرح بود تلاش خود را مضاعف کنند تا آینده‌ای درخشان برای این مرزوبوم رقم بخورد.

استاندار گیلان هم در جلسه معارفه شهردار رشت با تبریک هفته وحدت گفت: با پیروی از مکتب محمدی پایه‌های برابری و برداری برقرار شد و رفتار و منش پیامبر الگوی کامل است و در سوره قلم به زیبایی به خلق و خوی پیامبر اشاره شده است.

وحدت بهترین راه کار مقابل با مشکلات است

در ادامه، استاندار گیلان هم با تبریک اعیاد ربیع‌الاول و میلاد پیامبر بزرگ اسلام و آغاز هفته وحدت اظهار کرد: با تأسی از آموزه‌ها و سیره حضرت محمد (ص) موضوع وحدت تحکیم و اهمیت پیداکرده است.

وی با تأکید بر اینکه یکی از اساسی‌ترین نهادهای خدماتی در هر شهر شهرداری‌ها هستند، افزود: شهرداری رشت نیز به‌عنوان شهرداری مرکز استان گیلان بسیار حائز اهمیت است و رشت جزو نخستین شهرهایی است که در آن بلدیه ایجاد شد و این مهم نمایانگر تمدن غنی مردمان این شهر است.

استاندار گیلان با بیان اینکه سرمایه‌های ارزشمند فرهنگی و اجتماعی رشت نه‌فقط در گیلان، بلکه در تمام کشور شناخته‌شده است، تصریح کرد: این موضوع وظایف تمام خدمتگذاران را در این عرصه دشوارتر می‌سازد و روی سخنم در این جلسه به سمت شهردار جدید رشت است و زمانی که درباره شایستگی‌های رشت صحبت می‌شود فقط به مباحث مادی نباید توجه کرد و تمامی مؤلفه‌ها دارای اهمیت است.

زارع با اشاره به اینکه هم‌افزایی اعضای شورای شهر رشت با نهاد شهرداری، در بسترسازی باهدف بهبود کیفیت زندگی تمامی شهروندان بسیار مؤثر است، گفت: شورای شهر رشت که برآمده از آرای شهروندان است باید در انجام برنامه‌ریزی‌های کالبدی، اجتماعی و به‌منظور جلب رضایت حداکثری مردم تلاش کنند و با توجه به این موضوع نتایج خوبی محقق می‌شود.

نماینده عالی دولت در گیلان رفع مشکلاتی ازجمله زباله سراوان، ترافیک، وضعیت رودخانه‌ها و غیره را بسیار حائز اهمیت دانست و بیان کرد: امیدوارم با تعامل سازنده مابین شورا و شهرداری رشت شاهد تحقق اهداف والایی باشیم و متعاقب این مهم رضایت حداکثری شهروندان نیز حاصل شود.

استاندار گیلان با تأکید بر اینکه تمامی دستگاه‌ها باید همکاری لازم را با شهرداری رشت داشته باشند، تصریح کرد: این موضوع را در این مراسم تأکید و ابلاغ می‌کنم و امیدوارم تمامی دستگاه‌های اجرایی همکاری‌های لازم را در این خصوص داشته باشند و امیدوارم با توکل بر خدا و پشتکار مضاعف، در پیشبرد امور اتفاقات خوبی رقم بخورد.

 

بیشتر بخوانید:
اعلام جزئیات کسرخدمت‌ جدید ازدواج و فرزند برای سربازان

نباید همه تقصیرها را به گردن شهرداری انداخت

سیدمحمد احمدی شهردار رشت هم در این مراسم با تشکر از شورای شهر رشت بابت اعتماد صورت گرفته، گفت: زمان خدمت‌رسانی شورای پنجم کمتر از یکسال است و به تبع آن ما نیز مدت زیادی برای خدمت‌رسانی نداریم و امیدوارم در این مدت کوتاه بتوانیم اقدامات اثرگذاری انجام دهیم.

احمدی افزود: به دلیل‌عدم وجود مدیریت یکپارچه شهری نباید همه تقصیرها را به گردن شهرداری انداخت. همینجا قول خواهم داد که تمام توان خودمان را برای خدمت‌رسانی به کار بگیریم اما نیاز به همکاری و همراهی همه مسئولین داریم.

وی خواستار وحدت و همدلی کارکنان شهرداری شد و افزود: برای خیلی‌ها سوال بوده که چرا با سابقه معاونت استانداری و فرمانداری به شهرداری رشت آمدم.

شهردار جدید رشت اظهار کرد: متعلق به رشت هستم و علی رغم تمام تلاشهای شبانه روزی مدیریت شهری ولی باز هم سطح نارضایتی در بین شهروندان وجود دارد و برای رفع این نارضایتی می‌خواهم اتاق فکر با شورا شهر تشکیل دهم.

وی در مورد بودجه ۹۰۰ میلیارد تومانی شهردار رشت اظهار کرد: بخشی از بودجه عمرانی و بخشی دیگر هزینه‌ای است که در بخش عمرانی ۴۰۰ میلیارد تومان دیده شده که قطعا این رقم محقق نمی‌شود تا کارها به اتمام رسد.

احمدی در پایان اظهار کرد: باید با همکاری نمایندگان و مسئولان بتوانیم کمبود‌ها را جبران کنیم و پروژه‌ها را به اتمام برسانیم.