مقصر افزایش قیمت برق، وزارت نیرو است | قانون را به درستی انجام نداده اند
مقصر افزایش قیمت برق، وزارت نیرو است | قانون را به درستی انجام نداده اند
خزر: ما هم به خود اقای وزیر و سایر مسئولان گفتین این موضوع باید مدیریت شود تا مردم آسیب نبینند. قرار بود هزینه برق حرارتی را از مردم بگیرند اما هزینه برق تجدیدپذیر را گرفتند که قیمتش ۱۰ برابر بود!

به گزارش خزرآنلاین، افزایش یکباره و چند برابری بهای قبض های برق به بهانه برق رایگان برای خانواده های کم مصرف، اتفاق عجیبی بود که نشان داد هدف دولت روحانی از رایگان نمودن قبض برق برای کم مصرف ها، برداشت چندین برابری از جیب سایرین بوده است! طرحی پرسود برای دولت که هم دستاورد تبلیغاتی خوب داشته و هم درآمدزایی بالا!

با این حال، برخی نمایندگان مجلس نسبت به این اقدام روحانی و ادامه این روال در دولت رئیسی بی تفاوت نبوده و بعضا اعتراضاتی را از تریبون مجلس سر دادند. یکی از این نمایندگان، پرویز محمدنژاد نماینده مردم لنگرود در مجلس شورای اسلامی اسلامی و رئیس کمیته نیرو کمیسیون انرژی بوده است.

وی در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین و در پاسخ به این سوال که تکلیف قبض های برق نجومی و افزایش چندین برابری قیمت برق چه شد، می گوید: قبلا طبق بند یک تبصره ۱۵ در قانون بوجه به دولت تکلیف شده بود که در ارتباط با تنظیم الگوی مصرف، هزینه برق برای خانوارهای کم بضاعتی که تمکن مالی ندارند تا ۱۵۰ کیلوبات رایگان محاسبه شود و از آن طرف هم، برای اینکه هزینه این طرح جبران شود، مقرر گردید تا خرج ناشی از این تخفیف، از دهک بالا و آن هایی که به هر شکل بیش از الگوی مصرف یا به نوعی دو برابر الگوی مصرف دارند، گرفته شود.

وی افزود: ما قیمت محاسبه برای دهک بالا را قیمت تمام شده نیروگاهای حرارتی در نظر گرفتیم که تقریبا آن زمانی که در حال تصویب این طرح در کمیسیون بودیم، قیمت آن ۸۰ تومان بود در حالی دولت و وزارت نیرو، محاسبه را بر اساس قیمت متوسط تجدید پذیر که تقریبا ۸۲۰ تومان شد، انجام داد و همین موضوع به علت عدم صراحت قانون، سبب رشد چندین برابری قیمت برق شد!

نماینده مردم لنگرود با بیان اینکه بیشتر تولید برق کشور از سوی نیروگاهای حرارتی است، افزود: به نظرم منطقی و عقلانی بود که قیمت تمام شده این نیروگاها را مبنای محاسبه بهای برق قرار دهند اما در دو سال اخیر علاوه بر افزایش هفت درصدی تعداد مشترکین، در تابستان هم شاهد افزایش ۱۶ درصدی مصرف برق هستیم و همین شاخصی بود که باعث افزایش قیمت برق شد چرا که اصولا در تابستان مصرف برق یعنی کیلووات ساعت برق مصرفی خانوارها بیشتر است و لذا قالب کسانی که صورتحساب هایشان نجومی در آمده، از این بابت بوده که در تابستان خود به خود مصرف برق اصافه شده و پله ها را سریع طی میکند به این نحو که از پله اول، دوم، سوم تا چهارم که تقریبا معمول است خودش را به پله پنجم یا ششم می کشاند و اینطور هست که شما افزایش برق را در صورتحساب میبینید.

رئیس کمیته نیرو کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: پس از بروز این اتفاق، ما در چند مرحله مسئولان وزارت نیرو از جمله وزیر و مجموعه عوامل و دست اندرکارها را وارد کمیسیون کردیم و تکلیف هم شد که اولا تعدادی از صورتحساب هایی که تقریبا می شد گفت نجومی و متعلق به افراد متمولی بوده که زندگی پر زرق و برقی دارند، تصویب شود اما مابقی را تعدیل کنند و این تعدیل الان در بیشتر شهرستانها و استانها در حال انجام است. حتی بنده هم از وزیر نیرو و سایر مسئولان خواستم تا به مدیران عامل و شرکتهای توزیع در سراسر استان ها دستور بدهند که همکاری و همیاری های لازم صورت بگیرد.

 محمدنژاد یکی از علل افزایش قیمت برق را استفاده دوگانه یا چندگانه از آن دانسته و می افزاید: برای تعدادی از مشترکین که از طبقه پایین بودند و عموما کسانی بودند که مصرف دوگانه داشتند هم قبض برق با رشد شدید قیمت هنراه بود. تصور کنید فردی مثلا خانه داشته و یک مغازه هم در مجاورت خانه اش ساخته از برق خانه یک سیم به داخل مغازه کشیده، خُب همین کار باعث می شود میزان برق مصرفی وی سریعا به پله پنجم یا ششم میرسد چراکه افزایش مصرف داشته یا در بعضی جاها و به خصوص در روستاها، چندین خانوار به علت هزینه انشعاب جدید، از یک انشعاب استفاده میکنند که با این قاعده و این تکلیف قانونی، مصارف این ها هم به پله پنجم یا ششم می رسد و قبض برق شان به شدت افزایش می یابد.

نماینده مردم لنگرود ادامه داد: ما هم به خود اقای وزیر و سایر مسئولان گفتین این موضوع باید مدیریت شود تا مردم آسیب نبینند. البته چندین طرح مانع زدایی در دست بررسی و اجرا داریم و در آنجا الگوی مصرف را به دقت و ظرافت زیاد قید کرده ایم تا شاهد توزیع متوازن عدالت در مصرف انرژی باشیم و این تنها شامل حوزه برق نیست و در حوزه آب و گاز هم خواهد بود.

محمدنژاد علت بروز این مشکلات را عدم اجرای دقیق قوانین دانسته و مجموعه وزارت نیرو را مقصر اصلی این قضیه می داند و می گوید: الحمدالله فکر میکنم بخش عظم مشکلات حل شده و ما مدام پیگیر هستیم. خیلی ها صورتحسابشان باطل شده و به آن مقدار قبلی برگشته است. الحق والانصاف ما همین الگوی دو برابر مصرف را در طرح مانع زدایی آوردیم یعنی پایه محاسباتی را همان پایه متوسط تولید تجدید پذیر دیدیم چون وقتی فردی خانه ای با زیربنای ۵۰۰ متری داشته و در خانه اش استخر و جکوزی و انواع مصارف جانبی را دارد، این فرد باید اخرین قیمت تولیدی که همان تجدید پذیر است را پرداخت کند اما مردم عادی و از طبقه متوسط نباید متحمل پرداخت چنین هزینه های زیادی شوند. بنده فکر میکنم که اگر این قانون تصویب شود، دیگر مشکلات این چنینی را نخواهیم داشت که هر کسی بیاید و از قانون یک تفسیری بکند و مبنای محاسبه را بر اساس آن چیزی که خودش از قانون برداشت میکند، قرار دهد و اجرا کند.

نماینده مردم لنگرود در پاسخ به این سوال که آیا سناریوی مشابهی در مورد قبض گاز هم در جریان است و دولت قصد دارد به بهانه رایگان کردن گاز کم مصرف ها، بهای گاز سایرین را افزایش دهد، گفت: همانطور که عرض کردم ما در حوزه مصرف عدالت را برقرار نمیکنیم مثلا یارانهوهای خیلی زیادی پشت برق و گاز پنهان است. الان یارانه های پنهان ماهیانه تقریبا ۸۱ هزار میلیارد تومان است که در یک سال تقریبا بهوعدد ۹۴۰ یا ۹۵۰ هزار میلیارد تومان می رسد که اصلا این عدد خوبی نیست. بی شک این عدد یارانه ناشی از حامل های انرژی نباید به آن هایی که زندگی خیلی بالایی دارند و اصلا مصرف برایشان مهم نیست و بی محابا در حال مصرف هستند، برسد. اینها به هر شکل باید کنترل شود و همین تنظیم الگوی مصرف بر پایه برق باعث شده که آب و گاز هم مشمول خانواده هایی شود که میزان مصرف برایشان مهم نیست.

بیشتر بخوانید:
اکیپ های عملیاتی شرکت توزیع نیروی برق گیلان در حالت آماده باش قرار گرفتند