اجرای لایحه رتبه بندی معلمان در ایستگاه آخر | مجلس در برابر فشار به مردم خووهد ایستاد
اجرای لایحه رتبه بندی معلمان در ایستگاه آخر | مجلس در برابر فشار به مردم خووهد ایستاد
خزر: بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ هم به اذعان صاحب نظران نشان می دهد دولت توان خود را بر دریافت مالیات های جدید متمرکز کرده و سعی دارد افت درآمد ناشی از کاهش فروش نفت را از طریق افزایش دریافت مالیات جبران نماید. همچنین این لایحه نشان می دهد دولت چندان به پایان مذاکرات وین خوشبین نیست!

به گزارش خزرآنلاین، همزمان با آغاز دور جدید مذاکرات و خبرهایی که از عدم توافق ایران با سایر کشورهای حاضر در مذاکرات وین مخابره می شود، قیمت دلار رکورد جدیدی را ثبت و ارزش پول ملی کشور به پایین ترین سطح خود رسید.

بررسی لایحه بودجه ۱۴۰۱ هم به اذعان صاحب نظران نشان می دهد دولت توان خود را بر دریافت مالیات های جدید متمرکز کرده و سعی دارد افت درآمد ناشی از کاهش فروش نفت را از طریق افزایش دریافت مالیات جبران نماید. همچنین این لایحه نشان می دهد دولت چندان به پایان مذاکرات وین خوشبین نیست!

در همین راستا، جبار کوچکی نژاد در گفتگو با خبرنگار خزرآنلاین می گوید: دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱، پیش بینی تحقق ۵۰۰ هزار میلیاد تومان درآمد را از محل دریافت مالیات داشته است این در حالی است که در سال ۱۴۰۰، این رقم ۲۷۰ هزار میلیارد تومان بوده است.

وی ادامه داد: دولت مدعی است که این رقم را از محل جلوگیری از فرارهای مالیاتی وصول خواهد نمود اما اگر دولت به دنبال افزایش پایه مالیاتی باشد، قطعا مجلس این را نخواهد پذیرفت.

نماینده مردم رشت در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه میزان معوقات مالیاتی هم رقم بسیار بالایی است، افزود: اگر دولت این دو رقم فرار مالیاتی و معوقات مالیاتی را وصول کند، می تواند به درآمد بسیار بالایی دست پیدا کند آن هم بدون اینکه فشاری بر مردم وارد شده و پایه مالیاتی جدیدی وضع شود.

کوچکی نژاد درادامه با اشاره به موضوع رتبه بندی معلمان و در پاسخ به این سوال که این لایحه چه زمانی عملی خواهد شد، گفت: دولت قبلی متاسفانه در ارائه این لایحه تعلل کرد و آن را در پایان کار و دو سه ماه به پایان عمر دولت به مجلس ارایه کرد.

وی افزود: البته همین لایحه که به مجلس ارائه داد هم اشکالات زیادی داشت و از طرف دیگر، تصویب لایحه بوجه ۱۴۰۱ و مشخص نبودن سرنوشت لایحه رتبه بندی، موجب نگرانی فرهنگیان شده بود.

نماینده مردم رشت با بیان اینکه فرهنگیان تجمعات آرام و صنفی داشتند، ادامه داد: این مطالبات صنفی به گوش مسئولین رسید و البته مجلس هم قانون رتبه بندی را به تصویب رساند. اگرچه نواقصی در رتبه بندی وجود دارد ولی به هر حال رتبه بندی مصوب شده و امید داریم که دولت، این رتبه بندی را هر چه سریعتر اجرا و آیین نامه های آن را تهیه کند تا نگرانی قشر بزرگ و فرهیخته فرهنگیان رفع شود.