لطفا اول از آب منطقه ای گیلان شروع کنید!
لطفا اول از آب منطقه ای گیلان شروع کنید!
خزر: امروز بود که حجت الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی رئیس کل دادگستری استان گیلان از مناطق سیل زده شهرستان تالش بازدید کرد و گفت: سازمان بازرسی و دادستانی با بررسی جامع از عوامل بروز سیل اخیر در شهرستان تالش، مقصرین را شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی کنند.

به گزارش خزرآنلاین، امروز بود که حجت الاسلام والمسلمین حمزه خلیلی رئیس کل دادگستری استان گیلان از مناطق سیل زده شهرستان تالش بازدید کرد. وی طی این بازدید با اشاره به خسارات زیادی که با وقوع سیل در شهرستان تالش به روستاییان و بیت المال وارد شده است، تصریح کرد: باید میزان دقیق این خسارت ها مشخص شود و سازمان بازرسی و دادستانی با بررسی جامع از عوامل بروز سیل اخیر در شهرستان تالش، مقصرین را شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی کنند تا نسبت به جبران خسارت وارده به مردم پاسخگو باشند.

اما برای شناسایی مقصران احتمالی، بد نیست از بررسی عملکرد شرکت آب منطقه ای گیلان در نحوه برخورد و تعامل با برداشت کنندگان شن و ماسه از بستر رودخانه و نظارت بر این برداشت ها شروع کرد. پرواضح است که تجاوز به حریم رودخانه ها و برداشت غیر مجاز شن و ماسه از بستر رودخانه از مهمترین عوامل بروز سیلاب است و بخشی از فرآیند صدور مجوز برداشت و نظارت بر میزان برداشت های صورت گرفته با شرکت آب منطقه ای گیلان است.

تقریبا یک سال قبل و پس از سیلاب سنگین رودسر بود که شهرام فداکار (مدیر کل دفتر سواحل و تالاب‌های ساحلی سازمان حفاظت محیط‌زیست) با تاکید بر اثرات تخریبی مستقیم و غیرمستقیم برداشت شن و ماسه در بالادست و مصب رودخانه گفت: وقتی در بالادست رودخانه تغییر و دست‌کاری ایجاد می‌شود، بر اثر یک بارندگی به راحتی سیل رخ می‌دهد، چرا که کیفیت بستر رودخانه و توپوگرافی رودخانه تغییر می‌کند و احتمال بروز سیل افزایش پیدا می‌کند. سیل‌های اخیر که در چند روز گذشته در رودسر به وقوع پیوسته می‌تواند بر اثر تخریب در حوزه بالادست رودخانه‌ها باشد. 

حالا که رییس کل محترم دادگستری گیلان شخصا به این موضوع ورود کرده و از سازمان بازرسی و دادستانی خواسته با بررسی جامع از عوامل بروز سیل اخیر در شهرستان تالش، مقصرین را شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی کنند، نمی توان از بررسی نقش آب منطقه ای گیلان در بروز سیلاب های این چنینی غافل شد. 

گفتنی است استخراج مازاد برظرفیت و خارج از مقررات مواد آبرفتی بستر رودخانه‌ها، خارج از توان و ظرفیت تجدید پذیری آنها باعث تخریب و فروسایی سیستم رودخانه‌ای می‌شود. این اقدام یگانگی اکولوژیکی رودخانه‌ها  را به شکل‌های مختلف از بین می‌برد و در نهایت اثرات سوء خود را به اکوسیستم‌های حاشیه رودخانه انتقال می‌دهد.

بیشتر بخوانید:
تمام انتصابات 48 ساعت آخر شهردار پیشین رشت لغو شد!