محتمل ترین ترکیب هیات رئیسه شورای ششم رشت + جزییات
محتمل ترین ترکیب هیات رئیسه شورای ششم رشت + جزییات
خزر: اگرچه هنوز شورای ششم رسما آغاز به کار نکرده اما گمانه زنی هایی در فضای مجازی در خصوص ترکیب هیات رئیسه شکل گرفته است.

به گزارش خزرآنلاین، ماراتن انتخابات شورای شهر رشت سرانجام با معرفی ۱۱ چهره برتر به پایان رسید. شورایی که آغاز به کارش، خط پایانی برای شورای پرحاشیه پنجم و روشن شدن کورسوی امیدی برای به سامان رسیدن اوضاع شهرداری خواهد بود. 

ترکیب اعضای شورای ششم تقریبا بیانگر شورایی یکدست است. قاطبه اعضای شورای ششم از افراد غیرسیاسی اما نزدیک به جریان ارزشی و اصولگرایی بوده و شاید همین موضوع بتواند عاملی برای ایجاد وحدت در شورای ششم قلمداد شود. همان چیزی که در شورای پنجم اصلا ردی از آن به چشم نمی خورد. 

اگرچه هنوز شورای ششم رسما آغاز به کار نکرده اما گمانه زنی هایی در فضای مجازی در خصوص ترکیب هیات رئیسه شکل گرفته است. به نظر می رسد در غیاب چهره هایی مانند عاقلمنش، رمضانپور و حتی حاجی پور و ظهور چهرهای جدیدی که بعضا نخستین حضور خود را در پارلمان محلی شورا تجربه می کنند، گزینه های ریاست بر شورای ششم رشت در نخستین سال، محدود به انتخابی از میان هادی رمضانی و محمدحسین واثق کارگرنیا خواهد بود. اگرچه امیرحسین علوی در تمام سال های حضور خود در شورا، همیشه نیم نگاهی به جایگاه ریاست داشته اما احتمالا علوی را باید رئیس سال های بعدی شورای ششم دانست. 

کرسی نایب رئیسی شورا هم می تواند قبایی بر تن شمس شفیعی باشد. اگرچه از او به عنوان گزینه تصدی بر کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر رشت هم نام برده می شود. شاید شفیعی قرار است کار نیمه تمام رضا رسولی که روزگاری با شعار تنها متخصص ترافیک وارد شورا شد، را تمام کند و بتواند یکبار برای همیشه غول ترافیک را در شهر رشت به بند طرح و برنامه بکشد. 

در مقابل، کمیسیون عمران هم مدعیان جدی همچون رضا عاشری و مسعود عباس نژاد را خواهد داشت. دو دانش آموخته مهندسی عمران احتمالا رقابتی نزدیک را برای در اختیار گرفتن سکان تصدی این کمیسیون حساس خواهند داشت. البته کمیسیون برنامه و بودجه و حقوقی شورا هم احتمالا جایگاه امیرحسین علوی در نخستین سال از عمر شورای ششم خواهد بود هرچند ممکن است هادی رمضانی هم دورخیزی برای کسب کرسی ریاست این کمیسیون مهم داشته باشد. 

مدت هاست که نقل قول هایی منتسب به نادر حسینی در خصوص داشتن برنامه ای مدون برای حل معضل ریشه دار سراوان به گوش می رسد. حاج نادر اگر بخواهد با دست پر به جنگ غول ۹۴ متری سراوان برود، کرسی ریاست کمیسیون بهداشت و محیط زیست حتما لازمش خواهد شد! اگرچه به نظر می رسد در راه کسب این کرسی، رقیب چندان جدی در مقابل خود نداشته باشد. 

کمیسیون فرهنگی هم که به نوعی کمیسیون بالادستی و ناظر بر عملکرد سازمان فرهنگی-ورزشی شهرداری رشت محسوب می شود، همواره از کمیسیون های پرطرفدار در شورای شهر رشت محسوب می شده است. خوشبختانه ترکیب ۱۱ نفره شورای ششم رشت با ترافیک چهره های فرهنگی محسوب شده و تقریبا تمام این ۱۱ نفر حداقل از دور هم که شده، دستی بر آتش امورات فرهنگی داشته اند. با این حال پیش بینی می شود رقابت بر سر سکانداری این کمیسیون در نخستین سال از عمر شورای ششم بین علیرضا تاج شهرستانی و سید حسین رضویان باشد.

 

هرچه که هست آغاز به کار شورای ششم رشت می تواند مایه دلگرمی شهروندان رشتی باشد. شهروندانی که خسته از عملکرد بی ثبات شورای پنجم، چشم به آینده دوخته و با نگاهی خوشبینانه معتقدند عملکرد شورای ششم هر چقدر هم که بد باشد، بدتر از شورای پنجم نخواهد بود!