آب کشاورزی کانال چپ سد سنگراز فردا قطع می شود
آب کشاورزی کانال چپ سد سنگراز فردا قطع می شود
خزر: معاون حفاظت و بهره برداری شرکت آب منطقه ای گیلان گفت : با توجه به پیش بینی بارش باران در پایان هفته جاری ، آب کشاورزی کانال چپ سد سنگر(مناطق مرکزی گیلان) از روز 23 تیر ماه قطع می شود.

به گزارش خزرآنلاین، محمد جواد خانی پور با اعلام این خبرگفت: با توجه به پیش بینی هواشناسی گیلان مبنی بر  بارش باران در پایان هفته جاری، با تصمیم کمیته منابع و مصارف آب استان  در جهت جلوگیری از ورود خسارت به اراضی شالیزارها و مصرف بهینه آب کشاورزی، آب کانال چپ سد سنگر(شالیزارهای مناطق مرکزی گیلان شامل شهرستانهای رشت و خمام) از بیست و سوم تیر ماه قطع می گردد.

محمد جواد خانی پور افزود: پس از قطع بارش ها و بر اساس نیاز آبی مجددا نسبت به آبگذاری این کانال اقدام خواهد شد و هر گونه تغییرات برنامه های آبیاری متناسب با شرایط آب و هوایی و نیازهای احتمالی به عموم کشاورزان اطلاع رسانی می شود.

در همین راستا، سد سنگر در فاصله ۵ نیم کیلومتری جنوب شرقی شهر سنگر بر روی رودخانه سفیدرود احداث شده است.

ساخت سد سنگر در سال ۱۳۴۱ آغاز و در سال ۱۳۴۶ مورد بهره‌ برداری کامل قرار گرفت این سد قسمت عمده آب سفیدرود را برای آبیاری شالیزارهای اراضی جلگه‌ای شرق و غرب سفیدرود در دو کانال اصلی سمت راست و چپ تقسیم می‌کند.

کانال سمت چپ (غرب گیلان) به طول ۳۰ کیلومتر تا اراضی فومنات و کانال سمت راست (شرق گیلان) به طول ۲۶ کیلومتر تا لنگرود ادامه دارد.

این کانال برای ناحیه آستانه، لاهیجان و لنگرود بسیار با ارزش است و به منزله یک سفیدرود کوچک است. در گذشته به دلیل پر آبی این سد، مناظر اطراف دریاچه سد سنگر رشت چشم‌انداز بسیار زیبا و دل‌انگیزی داشت.

بیشتر بخوانید:
مدافعان سلامت خسته‌تر از گذشته | گیلان در چند قدمی بحران کرونا