محیط زیست گیلان و ناتوانی در تشخیص پِهِن پلنگ از شغال؟!
محیط زیست گیلان و ناتوانی در تشخیص پِهِن پلنگ از شغال؟!
خزر: از اهالی روستای شاندرمن ماسال مجددا پلنگ شاندرمنی را مشاهده می‌کنند و به سرعت اداره محیط زیست را در جریان این موضوع قرار می‌دهند.

به گزارش خزرآنلاین، چندی پیش بود که خبرگزاری فارس در مطلبی با عنوان “محیط زیست گیلان در جستجوی پلنگ ماسال”، با اشاره به رویت پلنگ در یکی از روستاهای بخش شاندرمن ماسال نوشت: از دو ماه پیش یکی از اهالی روستای چاله سرای بخش شاندرمن شهرستان ماسال خبر از رویت پلنگ در این منطقه داده بود اما هیچ گونه آثار دیگری از این حیوان رویت نشد تا اینکه در روز گذشته چند نفر از اهالی این روستا مجددا پلنگ شاندرمنی را مشاهده می‌کنند و به سرعت اداره محیط زیست را در جریان این موضوع قرار می‌دهند.

این خبرگزاری در ادامه گزارش خود نوشت: به گفته مامورین اداره محیط زیست حاضر در منطقه، پهن تازه که در محل رویت پلنگ مشاهده می‌شد جهت آزمایش به اداره کل محیط زیست استان گیلان منتقل شد و صحت رویت پلنگ در این منطقه تایید شد.

مدتی بعد اما، رییس نظارت بر حیات وحش اداره کل محیط زیست گیلان با بیان اینکه پس از دریافت گزارشی مبنی بر حضور یک قلاده پلنگ در بخش شاندرمن ماسال، گروه کارشناسی اداره نظارت بر امور حیات وحش محیط زیست استان برای بررسی موضوع به محل مورد نظر اعزام شدند، گفت: با مشاهده نشدن رد پا و نشانه‌های حضور پلنگ در آن منطقه، برای بررسی دقیق موضوع، دوربین‌های تله در مکان مناسبی نصب شد و پس از گذشت ۴ روز و بازدید تصاویر ضبط شده دوربین، کارشناسان توانستند یک جفت شغال را در این تصاویر شناسایی و ثبت کنند!

از اظهارات این مقام مسئول چنین به ذهن متبادر می شود که تلاش برای کشف پلنگ در ماسال سرانجام به پیدا شدن یک جفت شغال ختم شده است! حتی تیتر رسانه ها مبنی بر اینکه “پلنگ ماسال شغال از آب درآمد” هم موید این مطلب است.

با این اوصاف حتی اگر بپذیریم شاهدان عینی به دلیل ترس یا هیجانات لحظه ای، در تشخیص حیوان اشتباه کرده اند، این سوال به قوت خود باقیست که آیا کارشناسان اداره کل محیط زیست استان گیلان هم در تشخیص پِهن پلنگ از شغال دچار اشتباه شده اند؟!

البته اشتباه در تشخیص به خصوص در فرآیندهای آزمایشگاهی غیرقابل انکار است اما اشتباه در موضوع پراهمیتی همچون ادعای مشاهده یک قلاده پلنگ آن هم در شرایطی که قصه پرغصه پلنگ قائم شهر هنوز به فراموشی سپرده نشده، بسیار عجیب است.

البته این احتمال هم وجود دارد منطقه مذکور علاوه بر شغال، محل عبور پلنگ هم بوده و در نتیجه پهن کشف شده واقعا متعلق به پلنگ باشد. اگرچه این احتمال هم در اظهارات رییس نظارت بر حیات وحش اداره کل محیط زیست گیلان رنگ می بازد. به خصوص وقتی که این مقام مسئول در محیط زیست گیلان ادعا می کند رد پایی از پلنگ و نشانه‌های حضور پلنگ در آن منطقه مشاهده نشده است!

با این تفاسیر مشخص نیست کدام ادعای مسئولین محیط زیست را باید پذیرفت! تشخیص آزمایشگاهی پهن کشف شده و تعلق آن به پلنگ یا عدم مشاهده ردپا و نبودن نشانه های حضور پلنگ؟!