مدول دوم تصفیه خانه آب گیلان از طریق ارتباط تصویری با ریاست جمهوری به بهره برداری رسید
مدول دوم تصفیه خانه آب گیلان از طریق ارتباط تصویری با ریاست جمهوری به بهره برداری رسید
خزر: در هفته چهل و پنجم پویش #هرهفته- الف-ب-ایران، مدول دوم تصفیه خانه بزرگ آب گیلان امروز به صورت ویدئوکنفرانس با حضور ریاست جمهوری به بهره برداری رسید.

به گزارش خزرآنلاین، مدول دوم تصفیه خانه آب گیلان از طریق ارتباط تصویری با ریاست جمهوری به بهره برداری رسید

وزیر نیرو در آئین افتتاح این پروژه گفت: از ابتدای سال جاری در قالب پویش #هرهفته- الف-ب-ایران ۳۰۷ پروژه صنعت آب و برق کشور با اعتباری بالغ بر ۸۱ هزار و ۲۲ میلیارد تومان به بهره برداری رسید که این افتخاری بزرگ برای مجموعه وزارت نیرو است.

رضا اردکانیان افزود: قطار پویش#هرهفته- الف-ب-ایران از تهران شروع به حرکت کرد و پس از یک دور کامل در تمام استان های کشور، امروز در هفته چهل و پنجم و ایستگاه پایانی خود قرار دارد.

وی تصریح کرد: امسال در قالب این پویش ۱۴ سد مخزنی، ۵۵ هزار و ۶۴۲ هکتار شبکه اصلی آبیاری زهکشی، ۱۰ پروژه آبرسانی شهری، ۹ تصفیه خانه آب، ۱۳ تصفیه خانه فاضلاب، آبرسانی پایدار به جمعیتی بالغ بر یک میلیون نفر در ۱۶۵۰ روستا، برق رسانی به ۲۸۸ روستا، احداث ۹ نیروگاه جدید برق، ۲۵ نیروگاه تجدیدپذیر، ۳۰ نیروگاه مقیاس کوچک، بازتوانی ۵ نیروگاه موجود و افزایش ظرفیت تولید برق کشور به میزان ۲ هزار و ۳۳۵ مگاوات به بهره برداری رسید.

وزیر نیرو با اشاره به اینکه ۵۳ پروژه ساز و کاری در سال ۹۹ در کشور به ثمر نشست، گفت: نقش این پروژه ها کمتر از پروژهای ساخت و سازی نیست و در افزایش راندمان و کوتاه کردن مسیر خدمات رسانی به مردم نقش مهمی داشته است.

اردکانیان، یکپارچه سازی شرکت های آب و فاضلاب شهری و روستایی، اصلاح ساختار آب، آغاز گردشگری آبی از طریق ایجاد مجموعه های گردشگری توسط بخش خصوصی و با رعایت مسائل زیست محیطی، آب امید، برق امید و حذف قبوض کاغذی را از مهم ترین طرح های ساز و کاری برشمرد.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز که در محل تصفیه خانه بزرگ آب گیلان حضور داشت، در ارتباط تصویری با ریاست جمهوری و وزیر نیرو گفت: تصفیه خانه آب گیلان، بزرگ ترین تصفیه خانه آب کشور است که با سرمایه گذاری بخش خصوصی اجرا شده است.

حمیدرضا جانباز افزود: دانش فنی، طراحی و مهندسی تصفیه خانه بزرگ و پیشرفته گیلان، به طور کامل توسط بخش خصوصی انجام شده است.

وی گفت: ۶۵ درصد از تجهیزات این تصفیه خانه نیز از تولیدات داخلی است .

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور با اشاره به افتتاح مدول دوم تصفیه خانه آب گیلان، افزود: این تصفیه خانه، آب شرب ۶۰ درصد از جمعیت استان را در ۱۴ شهر و ۱۹۸ روستا تامین می کند.

جانباز، جمعیت بهره مند از این تصفیه خانه را بیش از یک میلیون و ۱۵۸ هزار نفر اعلام و تصریح کرد: در افق این پروژه در سال ۱۴۲۵ به ۱۸ شهر و ۵۶۸ روستای گیلان با جمعیتی افزون بر ۲ میلیون و ۴۴۰ هزار نفر آبرسانی خواهد شد.

وی خاطرنشان کرد: با افتتاح مدول دوم این تصفیه خانه، آب با کیفیت ۲ سد استان جایگزین منابع آب زیرزمینی شده است.

جانباز همچنین در خصوص پروژه فاضلاب شهرستان صومعه سرا نیز گفت: بیش از ۳۰ میلیارد ریال برای پکیج تصفیه فاضلاب مسکن مهر شهر صومعه سرا هزینه شده است.

وی افزود: این پکیج، ظرفیت تصفیه فاضلاب به حجم ۲۰۰ مترمکعب در شبانه روز را دارد.

وی جمعیت بهره مند از این پکیج را یکهزار و ۲۰۰ نفر اعلام کرد و گفت: روش تصفیه فاضلاب در این پکیج از نوع هوادهی گسترده با قابلیت حذف نیتروژن است.

بنابراین گزارش؛ امروز ۶ پروژه بزرگ و ملی صنعت آب و برق کشور در استان های گیلان، تهران، قزوین و مازندران با اعتبار ۱۴ هزار و ۱۸۶ میلیارد تومان در چهل و پنجمین هفته پویش #هرهفته-الف-ب-ایران با حضور ویدئوکنفرانسی رئیس جمهور و وزیر نیرو به بهره‌برداری رسید.

در قالب پویش #هرهفته_الف_ب_ایران مقرر بود ۲۵۰ پروژه مهم صنعت آب و برق در سراسر کشور با سرمایه‌گذاری ۵۰ هزار میلیارد تومان بهره‌برداری شود، اما تاکنون و از ابتدای پویش در سال‌جاری، ۲۵۴ پروژه ساخت و سازی و ۵۳ پروژه ساز و ‌کاری در مجموع ۳۰۷ پروژه به بهره‌برداری رسیده است.